Άλμπα - Ερυθρός Αστέρας 84-88: Δύο στα δύο για Ιβάνοβιτς με κομβικούς Βιλντόσα και Νέντοβιτς

FK CRVENA ZVEZDA

Μπορεί να χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο, όμως ο Ερυθρός Αστέρας κατάφερε να περάσει με 88-84 από την έδρα της Άλμπα στην 9η αγωνιστική της EuroLeague, αναγκάζοντας τους Βερολινέζους σε 6η διαδοχική ήττα. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη των Σέρβων με τον Ιβάνοβιτς στο τιμόνι.

Δύο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια της EuroLeague μετράει ο Ερυθρός Αστέρας από τότε που ανέλαβε τα ηνία της ομάδας του Ντούσκο Ιβάνοβιτς. Οι Σέρβοι πήραν ένα μεγάλο διπλό στο Βερολίνο, επικρατώντας με 88-84 (75-75 κ.α) της Άλμπα έπειτα από 45' αγωνιστικά λεπτά για να βελτιώσουν το ρεκόρ τους σε 3-6 και να υποχρεώσουν τους Γερμανούς στην 6η συνεχόμενη ήττα τους στη διοργάνωση.

Βιλντόσα με 21 πόντους (4/5 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 1/1 βολή) 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη και Νέντοβιτς με 17 πόντους (5/12 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 4/5 βολές), 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη ήταν οι δύο πιο κομβικοί παίκτες για τους νικητές. Μάλιστα ο Σέρβος πρώην άσος του Παναθηναϊκού έβαλε και δύο κρίσιμα καλάθια στο έξτρα πεντάλεπτο για να υπογράψει τη νίκη.

Ο Αγώνας

Σχετικά ισορροπημένο ήταν το πρώτο μέρος του αγώνα, με το σκορ στην ανάπαυλα να είναι στο 40-37 υπέρ των γηπεδούχων που είδαν τον Λουκ Σίκμα να πετυχαίνει 8 πόντους και να βγάζει 5 ασίστ. Στους 8 πόντους και ο Τζαλίν Σμιθ σε αυτό το διάστημα.

Η Άλμπα κατάφερε να πάρει ένα προβάδισμα 9 πόντων (52-43) στο 26', ωστόσο, ο Αστέρας ισοφάρισε (55-55) στο 29', προσδίδοντας χαρακτήρα ντέρμπι στο παιχνίδι.

Πέντε πόντοι του Σμιθ και δύο βολές του Λάμερς έδωσαν στους γηπεδούχους αέρα 7 πόντων (74-65) 3'30" πριν το φινάλε. Ο Ερυθρός Αστέρας δεν το έβαλε όμως κάτω.

Ένα καλάθι του Νέντοβιτς και ένα γκολ-φάουλ του Μίτροβιτς έφεραν ξανά το ματς στο καλάθι (72-70) ένα λεπτό αργότερα. Το προσπέρασμα των ερυθρολεύκων του Βελιγραδίου ήρθε έπειτα από τρίποντη βόμβα του Βιλντόσα με 82" να απομένουν στο χρονόμετρο. Εκ νέου ισοφάριση (75-75) δευτερόλεπτα πριν τη συμπλήρωση 39 αγωνιστικών λεπτών, μετά το 1/2 στις βολές του Ζούσμαν. Καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να σκοράρει μέχρι τη συμπλήρωση του 40λέπτου και κάπως έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Δύο διαδοχικά καλάθια δια χειρός Νεμάνια Νέντοβιτς έδωσαν στους φιλοξενούμενους προβάδισμα 4 πόντων (85-81) 52" πριν τη λήξη της παράτασης. Στην επόμενη φάση ο Ζούσμαν υπέπεσε σε λάθος και έπειτα ο Σμιθ αναγκάστηκε να κάνει φάουλ στον Ιβάνοβιτς, ο οποίος δεν λάθεψε από τη γραμμή της φιλανθρωπίας για το 87-81.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς, Πέρεθ, Τραβίτσκι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-20, 40-37, 57-55, 75-75 (κ.ά), 84-88

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονζάλεθ): Λο 2 , Πρόσιντα 3 (1) , Σμιθ 23 (2/4 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 4/6 βολές, 8 ριμπάουντ) , Ντίλοου 6 (2) , Βέτσελ 2, Κουμάτζι 5 , Τίμαν 4 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ) , Σίκμα 10 (5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη), Λάμερς 12 (2/2), Μπλατ 7 (2/6 τρίποντα), Ζούσμαν 10 (1)

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ιβάνοβιτς): Χόλαντ 5 (1), Βιλντόσα 21 (4/5 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Μίτροβιτς 15 (6/8 δίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Λάζιτς, Μάρτιν 2, Ντόμπριτς 6 , Ιβάνοβιτς 6 , Νέντοβιτς 17 (5/12 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη) , Κούζμιτς 2 , Πετρούσεβ 7 (1/1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ) , Μπέντιλ 7

Τα ομαδικά στατιστικά της Άλμπα: 16/32 δίποντα, 13/32 τρίποντα, 13/25 βολές, 39 ριμπάουντ ( 25 αμυντικά - 14 επιθετικά), 21 ασίστ, 8 κλεψίματα, 21 λάθη, 4 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 27/48 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 13/14 βολές, 38 ριμπάουντ ( 24 αμυντικά - 14 επιθετικά), 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 16 λάθη, 2 μπλοκ

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 10η αγωνιστική της EuroLeague η Άλμπα Βερολίνου θα έρθει στο ΣΕΦ για να αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό (24/10, 21:00) και ο Ερυθρός Αστέρας θα παίξει στο Βελιγράδι με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (24/11, 18:30).