Άλμπα - Αρμάνι 85-82: Πρώτη νίκη για τους Γερμανούς με ανατροπή από το -12

JAN BUCHHOLZ/ALBA BERLIN

Η Άλμπα Βερολίνου με εντυπωσιακή ανατροπή, επέστρεψε από το -12 και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στην EuroLeague με 85-82 επί της Αρμάνι Μιλάνο.

Πρώτη νίκη στην EuroLeague για την Άλμπα Βερολίνου, η οποία με εντυπωσιακή ανατροπή, επέστρεψε από το -12 και πανηγύρισε το πρώτο της θετικό αποτέλεσμα με 85-52 απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο. Κορυφαίος για τους νικητές ο Γιοχάνες Τίμαν με 22 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Μεγάλα σουτ από τους Τόμας και Ολίντε σε κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού, την ώρα που η τρομερή εμφάνιση του Νίκολα Μίροτιτς με 30 πόντους και 12 ριμπάουντ, αλλά και του Σαβόν Σιλντς με 25 πόντους δεν ήταν αρκετές για τους Ιταλούς.

Για την επόμενη αγωνιστική η Άλμπα πηγαίνει στην Ισπανία για το ματς με την Βαλένθια (2/11, 21:30), ενώ η Αρμάνι υποδέχεται την Μονακό (2/11, 21:30).

Από ένα δεκάλεπτο μοιράστηκαν οι δύο ομάδες στο πρώτο μέρος. Η Άλμπα αν και ξεκίνησε εξαιρετικά με τον Στέρλινγκ Μπράουν σε τρομερό βράδυ (10-3), είδε την Αρμάνι να επιστρέφει και να ισορροπεί το ματς αρχικά και εν συνεχεία να παίρνει το προβάδισμα με πρωταγωνιστή τον Σιλντς. Οι Ιταλοί έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +6 (12-18), με τους Γερμανούς να ανεβάζουν στροφές στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Γκονζάλεθ ροκάνισε την διαφορά και η Αρμάνι πήγε προηγούμενη στην ανάπαυλα στο +2. (35-37).

Η Αρμάνι αν και είχε τον έλεγχο του αγώνα, η Άλμπα δεν της επέτρεπε να ξεφύγει στο σκορ. Η εμφάνιση του Νίκολα Μίροτιτς ήταν μεγάλη, με τον έμπειρο φόργουορντ να πετυχαίνει νταμπλ-νταμπλ από νωρίς και να είναι καταλυτικός στην προσπάθεια των Ιταλών. Ο Μίροτιτς και ο Σιλντς ηγήθηκαν της προσπάθειας της Αρμάνι, την ώρα που ο Τόμας και Ολίντε με μεγάλα σουτ κρατούσαν την Άλμπα στο παιχνίδι. Οι Γερμανοί οι οποίοι βρέθηκαν ακόμα και στο -12 (59-71) έκαναν την ανατροπή και πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη με 85-82.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεθ, Ντραγκόγιεβιτς, Χάντζιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-18, 35-37, 57-61, 85-82

ΑΛΜΠΑ (Γκονζάλεθ): Μπράουν 18 (4/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πρόσιντα 4, Σπανιόλο, Ντιλόου 5 (7 ριμπάουντ), Σνάιντερ 4, Τόμας 12 (2/4 τρίποντα), Νίκιτς, Σάμαρ, Ολίντε 12 (2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Κουμάτζι 6 (3 ριμπάουντ), Τίμαν 22 (3/6) τρίποντα, 6 ριμπάουντ)

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Λο 7 (1/4 τρίποντα), Πόιθρες, Πάνκγος 5, Τονούτ 3 (1/4 τρίποντα), Μέλι, Καμαγκατέ, Φλακαντόρι 2, Χολ, Σιλντς 25 (5/8 τρίποντα), Μίροτιτς 30 (12 ριμπάουντ), Χάινς 5, Φόγκτμαν 5.

Τα ομαδικά στατιστικά της Άλμπα: 15/27 δίποντα (55%), 12/30 τρίποντα (40%), 19/21 βολές (90%), 34 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 7 κλεψίματα, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι: 18/33 δίποντα (54%), 12/29 τρίποντα (41%), 10/15 βολές (66%), 31 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 4 κλεψίματα, 12 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην επόμενη αγωνιστική, η Άλμπα ταξιδεύει στην Ισπανία για το ματς με την Βαλένθια (2/11, 21:30), ενώ η Αρμάνι υποδέχεται την Μονακό (2/11, 21:30).