ΠΑΟΚ

Αγχώθηκε αλλά κέρδισε

Ραλίμι

Την αντίσταση της ηρωικής Ολυμπιάδας, έκαμψε στο τέλος ο ΠΑΟΚ, που επικράτησε με 70-64 στην Πυλαία

Ο Ρέντα Ραλίμι ήταν αυτός που κράτησε τον ΠΑΟΚ στη δεύτερη περίοδο, ενώ ο Βεργίνης, εξασφάλισε τη νίκη για την ομάδα στην τελευταία. Από πλευράς Ολυμπιάδας, ο Σούλης, νίκησε τους αντίπαλους ψηλούς αλλά και την κούραση και με 22 πόντους βοήθησε την ομάδα του να παλέψει ως το τέλος.
Από τα πρώτα λεπτά φάνηκε ότι ο ΠΑΟΚ, θα περνούσε ένα εύκολο απόγευμα στην Πυλαία, αφού αρχικά με τον Τσιάκο να κυριαρχεί κάτω από τα καλάθια και στη συνέχεια τον Βεργίνη να αναλαμβάνει το σκοράρισμα, πήρε προβάδισμα 10 πόντων (15-5) στα μισά της περιόδου. Ένα τάιμ άουτ που κάλεσε ο Ράτσα, έδειχνε να ξυπνάει σιγά-σιγά την Ολυμπιάδα που μείωσε με ένα σερί 0-6 χάρη στους Λάππα-Δορκοφίκη, αλλά ο "Δικέφαλος" απάντησε με ένα δικό του επιμέρους σκορ 6-0. Δύο καλάθια του Λάππα, διαμόρφωσαν το 21-15 του πρώτου δεκαλέπτου.

Όπως ξεκίνησε στο πρώτο, μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ, που γρήγορα αύξησε τη διαφορά στους 11 (31-20), για πρώτη φορά στο παιχνίδι. Η απάντηση των "πορτοκαλί", όμως, ήταν άμεση και με πρωταγωνιστή τον Βασίλη Σούλη, έκαναν σερί 0-10 μείωσαν στον πόντο (31-30) με τον Κώστα Φλεβαράκη να γίνεται έξαλλος, αφού οι παίκτες του έκαναν επιπόλαιες επιλογές στην επίθεση. Η συνέχεια δεν ήταν καλύτερη για τους γηπεδούχους, που ισοφαρίστηκαν (33-33) με το γκολ-φάουλ του Δορκοφίκη. Ένα καλάθι του Χαριτόπουλου και μία βολή του Σούλη έκαναν το 35-34 του πρώτου μέρους που εξελίχθηκε σε ντέρμπι, παρά τις διψήφιες διαφορές που πήρε ο ΠΑΟΚ.

Ραλίμι-Ολυμπιάδα
Με τον Ρέντα Ραλίμι σε ρόλο ηγέτη, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλά και στην τρίτη περίοδο. Ο ΠΑΟΚ αύξησε τη διαφορά στους 5 (44-39), αλλά και πάλι δεν κατάφερε να την κρατήσει, αφού ο Δορκοφίκης με ένα προσωπικό σερί 0-4, μείωσε στον πόντο και στη συνέχεια κατάφερε να προηγηθεί για πρώτη φορά στο παιχνίδι με τις βολές του Οσμόκροβιτς. Οι παίκτες του "Δικεφάλου" έμοιαζαν "υπνωτισμένοι" και μόνο ο Ραλίμι πάλευε κοντά στο καλάθι (είχε τους 12 από τους 17 πόντους της ομάδας του στην περίοδο). Οι "πορτοκαλί" έφτασαν μέχρι και το +3 (48-51), με βολές του Λάππα, πριν οι Ραλίμι και Ντιαρά, "γράψουν" το 52-51 με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.

Για γερά νεύρα ήταν και η τελευταία περίοδος, αφού ο ΠΑΟΚ, για ακόμα μία φορά δεν οικοδόμησε μία διαφορά ασφαλείας. Ένα σερί 5-0 για τους γηπεδούχους με τρίποντο από τον Ρόου (μόλις το τρίτο στον αγώνα για την ομάδα του) και ένα καλάθι του Ραλίμι, έδωσε την πρωτοπορία στην ομάδα του Φλεβαράκη με 59-56. Η απάντηση, όμως, ήρθε από τον Σούλη που με καλάθι και φάουλ ισοφάρισε.

Η ψυχραιμία του "Δικεφάλου" ήταν αυτή που τον έκανε φαβορί για τη νίκη στη συνέχεια, όταν με σερί 4-0 από τους Ντιαρά και Κούβελα, έγινε το 63-59, με την Ολυμπιάδα να μην σημειώνει πόντο για πάνω από 4 λεπτά. Το επιμέρους σκορ ανέβηκε στο 6-0 με βολές του Βεργίνη, αλλά ο Σούλης αποδείχθηκε και πάλι αξιόπιστος και μείωσε σε 65-62. Η απάντηση ήρθε και πάλι από τον Βεργίνη, που σημείωσε το τέταρτο τρίποντο της ομάδας του και αύξησε τη διαφορά στους 6 (68-62), με την Ολυμπιάδα να αποτυγχάνει να μειώσει στη συνέχεια και τη νίκη να έρχεται για τον ΠΑΟΚ με τελικό σκορ 70-64.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 35-34, 52-51, 70-64

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ (Φλεβαράκης): Ρίνγκστρομ, Γκιλέσπι, Βεργίνης 16 (2), Δεμερτζής, Ντιαρά 4, Χαριτόπουλος 11 (1), Κουτλουάι 6, Ρόου 8 (1), Κούβελας 2, Τσιάκος 5, Ραλίμι 16, Κούβελας 2,

Ολυμπιάδα (Ράτσα): Οσμόκροβιτς 7 (1), Ιωακειμίδης, Σούλης 22, Δορκοφίκης 13, Πετρόπουλος 11 (3), Λάππας 11 (1)

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Κώστας Φλεβαράκης, είπε: " Η νίκη είναι αυτό που μετράει κι αυτό ακριβώς είπαμε με τους παίκτες στα αποδυτήρια. Ήταν ένα περίεργο παιχνίδι, με τις συνθήκες που είχαν δημιουργηθεί από πριν και τις αποχωρήσεις των παικτών της Ολυμπιάδας. Για μένα δεν είναι έκπληξη το γεγονός ότι η Ολυμπιάδα έπαιξε καλύτερα από προηγούμενες εμφανίσεις της και είμαι σίγουρος ότι θα κάνει ως το τέλος και νίκη που δεν θα την περιμένει κανείς. Θέλαμε να πιέσουμε από την αρχή και να πάρουμε διαφορά, αλλά η διαφορά των 6 πόντων στην πρώτη περίοδο είναι πλασματική".

"Έλειπε το καθαρό μυαλό κι αυτό φαίνεται από τα 4/23 τρίποντα που είχαμε, τα περισσότερα από τα οποία έγιναν με καλές προϋποθέσεις. Ξέραμε ότι το παιχνίδι θα έχει άγχος και όσο πηγαίνουμε στην τελική ευθεία αυτό που θα μετράει θα είναι μόνο οι νίκες. Περιμένουμε να βρούμε έναν καλύτερο ρυθμό στην επίθεση, γιατί στην άμυνα κάναμε αρκετά καλή δουλειά. Ο Τσιάκος είναι αλήθεια ότι ξεκίνησε καλά, αλλά τα παιδιά που μπήκαν στη συνέχεια, ο Ραλίμι και ο Κούβελας είχαν καλή παρουσία και για αυτό συνέχισαν. Ο Κουτλουάι δεν ήταν σε καλή μέρα και σίγουρα περιμένουμε περισσότερα από αυτόν. Στο τέλος απέδωσε καλύτερα το σχήμα με τον Ντιαρά στο τέσσερα, πιέσαμε και είχαμε σωστές επιλογές που μας έδωσαν τη νίκη

".

Για την αξία της νίκης μίλησε και ο ο Δημήτρης Βεργίνης: " Η Ολυμπιάδα πάλεψε σε όλο το παιχνίδι, δεν άφησε καμία φάση και της αξίζουν συγχαρητήρια για αυτό. Ξέραμε πόσο δύσκολο θα ήταν το παιχνίδι, μπήκαμε δυνατά, δημιουργήσαμε διαφορά, αλλά δεν μπορέσαμε να την κρατήσουμε. Στο τέλος χρειαζόμασταν συγκέντρωση και καθαρό μυαλό και τα είχαμε με αποτέλεσμα να φτάσουμε στη νίκη, την οποία και κρατάμε από αυτό το παιχνίδι. Συνεχίζουμε τη δύσκολη προσπάθειά μας".

Αναφερόμενος στην ήττα της ομάδας του και την προσπάθεια των παικτών, ο τεχνικός της Ολυμπιάδας, Ντράγκαν Ράτσα, δήλωσε: " Την εβδομάδα που προηγήθηκε αφήσαμε ελεύθερους αρκετούς παίκτες μας και οι στόχοι μας πλέον είναι διαφορετικοί, αφού θέλουμε να δουλέψουμε με το μυαλό μας στην επόμενη χρονιά. Ηρθαμε για να παλέψουμε το παιχνίδι, είμαι ευχαριστημένος από τους παίκτες μου. Καταφέραμε να βρούμε ρυθμό, κάτι που το έψαχνα για ένα μήνα, όταν είχα όλους τους παίκτες στη διάθεσή μου. Φαίνεται ότι χωρίς τους ξένους αυτό είναι πιο εύκολο. Ο ΠΑΟΚ πήρε δίκαια τη νίκη".

Τέλος, ο Γιάννης Λάππας, είπε: " Ο ΠΑΟΚ νίκησε δίκαια. Ηταν ένα κλασσικό παιχνίδι όπου εμείς προσπαθήσαμε να σκοτώσουμε το χρόνο και τα καταφέραμε για μεγάλο διάστημα, πηγαίνοντας σε αργές επιθέσεις. Στο τέλος όμως δεν είχαμε λύσεις, ούτε όμως και το καθαρό μυαλό που χρειαζόταν. Νομίζω ότι από αυτό το παιχνίδι πρέπει να κρατήσουμε την προσπάθεια που κάναμε".

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Δίποντο Ολυμπιάδα Σούλης
1' Δίποντο ΠΑΟΚ Τσιάκος
1' Έναρξη 1ης περιόδου
2' Καλάθι και φάουλ ΠΑΟΚ Τσιάκος (5-2)
3' Δίποντο ΠΑΟΚ Βεργίνης (7-2)
3' Δίποντο ΠΑΟΚ Ρόου (9-2)
4' Δίποντο ΠΑΟΚ Ρόου (11-2)
4' Τρίποντο Ολυμπιάδα Οσμόκροβιτς (11-5)
5' Δίποντο ΠΑΟΚ Βεργίνης (13-5)
6' Δίποντο ΠΑΟΚ Χαριτόπουλος (15-5)
6' Τάιμ-άουτ Ολυμπιάδα Ράτσα
Δεν μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό του ΠΑΟΚ η Ολυμπιάδα που είναι φανερά αποδυναμωμένη
7' Δίποντο Ολυμπιάδα Λάππας (15-7)
7' Δίποντο Ολυμπιάδα Δορκοφίκης (15-9)
8' Δίποντο Ολυμπιάδα Δορκοφίκης (15-11)
Σερί 0-6 από τους "πορτοκαλί" που συνήλθαν μετά το τάιμ άουτ
9' Τρίποντο ΠΑΟΚ Βεργίνης (18-11)
9' Τρίποντο ΠΑΟΚ Χαρτιόπουλος (21-11)
10' Δίποντο Ολυμπιάδα Λάππας (21-13)
Ακόμα μία λύση από τον Έλληνα άσο
10' Δίποντο Ολυμπιάδα Λάππας (21-15)
10' Λήξη 1ης περιόδου 21-15
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Δίποντο ΠΑΟΚ Χαριτόπουλος (23-15)
12' Δίποντο Ολυμπιάδα Δορκοφίκης (23-17)
12' Δίποντο ΠΑΟΚ Κούβελας (25-17)
12' Τρίποντο Ολυμπιάδα Σούλης (25-20)
13' Δύο βολές ΠΑΟΚ Βεργίνης (27-20)
14' Δίποντο ΠΑΟΚ Κουτλουάι (29-20)
14' Δίποντο ΠΑΟΚ Κουτλουάι (31-20)
15' Δίποντο Ολυμπιάδα Σούλης (31-22)
16' Δίποντο Ολυμπιάδα Σούλης (31-24)
Πρωταγωνιστής των "πορτοκαλί στη δεύτερη περίοδο ο ψηλός
17' Τρίποντο Ολυμπιάδα Πετρόπουλος (31-27)
18' Τρίποντο Ολυμπιάδα Λάππας (31-30)
Τρίποντο από τα 9 μέτρα και η διαφορά στον πόντο με σερί 0-10 της Ολυμπιάδας
18' Τάιμ-άουτ ΠΑΟΚ Φλεβαράκης
18' Δίποντο ΠΑΟΚ Κουτλουάι (33-30)
18' Καλάθι και φάουλ Ολυμπιάδα Δορκοφίκης (33-33)
Ισοφαρίζει ο Έλληνας άσος
19' Δίποντο ΠΑΟΚ Χαριτόπουλος (35-33)
19' Τάιμ-άουτ
20' Λήξη ημιχρόνου 35-34
Τέλος για το πρώτο μέρος που βρίσκει την Ολυμπιάδα να αντιστέκεται και να είναι πίσω μόλις με 1 πόντο. Σούλης (10 πόντοι) και Δορκοφίκης (9) είναι οι πρώτοι σκόρερ για τους "πορτοκαλί", με τον Χαριτόπουλο να έχει 9 για τον ΠΑΟΚ
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Δίποντο ΠΑΟΚ Ραλίμι (38-34)
22' Τρίποντο Ολυμπιάδα Πετρόπουλος (38-37)
22' Δίποντο ΠΑΟΚ Ραλίμι (40-37)
22' Δίποντο Ολυμπιάδα Σούλης (40-39)
23' Δίποντο ΠΑΟΚ Χαριτόπουλος (42-39)
24' Δίποντο ΠΑΟΚ Ραλίμι (44-39)
Χτίζει ένα προβάδισμα 5 πόντων ο ΠΑΟΚ
24' Τάιμ-άουτ Ολυμπιάδα Ράτσα
25' Δύο βολές Ολυμπιάδα Δορκοφίκης (44-41)
25' Δίποντο Ολυμπιάδα Δορκοφίκης (44-43)
26' Δίποντο ΠΑΟΚ Ραλίμι (46-43)
27' Δύο βολές Ολυμπιάδα Σούλης (46-45)
28' Δύο βολές Ολυμπιάδα Οσμόκροβιτς (46-47)
28' Δίποντο ΠΑΟΚ Ραλίμι (48-47)
Στους 10 από τους 13 πόντους του ΠΑΟΚ στην τρίτη περίοδο έχει ο Μαροκινός
29' Δύο βολές Ολυμπιάδα Οσμόκροβιτς (48-49)
29' Δύο βολές Ολυμπιάδα Λάππας (48-51)
Για πρώτη φορά στο +3 η Ολυμπιάδα
30' Δίποντο ΠΑΟΚ Ραλίμι (50-51)
30' Δίποντο ΠΑΟΚ Ντιαρά (52-51)
30' Λήξη 3ης περιόδου 52-51
Συνεχίζεται το ντέρμπι στην Πυλαία, όπου ο ΠΑΟΚ, βασίστηκε στην τρίτη περίοδο στον Ραλίμι και η Ολυμπιάδα προηγήθηκε μέχρι και με 3 πόντους
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Δίποντο Ολυμπιάδα Σούλης (52-53)
31' Δίποντο ΠΑΟΚ Ραλίμι (54-53)
32' Τρίποντο Ολυμπιάδα Πετρόπουλος (54-56)
33' Τρίποντο ΠΑΟΚ Ρόου (57-56)
33' Δίποντο ΠΑΟΚ Ραλίμι (59-56)
33' Καλάθι και φάουλ Ολυμπιάδα Σούλης (59-59)
Ισοφαρίζει και πάλι ο Σούλης
37' Δίποντο ΠΑΟΚ Ντιαρά (61-59)
37' Δίποντο ΠΑΟΚ Κούβελας (63-59)
38' Δύο βολές ΠΑΟΚ Βεργίνης (65-59)
39' Καλάθι και φάουλ Ολυμπιάδα Σούλης (65-62)
Σπάει το ρόδι ο ψηλός
40' Τρίποντο ΠΑΟΚ Βεργίνης (68-62)
40' Δύο βολές ΠΑΟΚ Βεργίνης (70-62)
40' Δύο βολές Ολυμπιάδα Πετρόπουλος (70-64)
40' Λήξη αγώνα 70-64