STOIXIMAN BASKET LEAGUE

ΑΕΚ - ΠΑΟΚ 87-81: Στους "4" η Ένωση μετά από θρίλερ, φωνάζουν οι φιλοξενούμενοι για καλάθι που δεν μέτρησε στα 32''

EUROKINISSI

Η ΑΕΚ πήρε το εισιτήριο για τους "4" της Stoiximan Basket League σε βάρος του ΠΑΟΚ (87-81), σε αγώνα - θρίλερ στο ΟΑΚΑ. Φωνάζουν οι φιλοξενούμενοι για αντικανονικό μπλοκ του Ντάριλ Μέικον στα 32.8'' για το τέλος. Με Παναθηναϊκό στα ημιτελικά η Ένωση.

Στους "4" της Stoiximan Basket League προκρίθηκε η ΑΕΚ, μετά την εντός έδρας νίκη επί του ΠΑΟΚ (87-81) στον τρίτο προημιτελικό των playoffs. Οι κιτρινόμαυροι βρέθηκαν στο +20 στο ημίχρονο, είχαν τον απόλυτο έλεγχο μέχρι τις αρχές της τελευταίας περιόδου, στην τελική ευθεία όμως οι ασπρόμαυροι έκαναν σπουδαία προσπάθεια και άγγιξαν την ανατροπή.

Δεν κατάφεραν να την ολοκληρώσουν όμως, παρά το γεγονός πως έφτασαν μέχρι το -4 σε δύο περιπτώσεις στο τελευταίο δίλεπτο. Στον ΠΑΟΚ είναι μάλιστα έξαλλοι για την απόφαση των διαιτητών να μην μετρήσουν το καλάθι του Ζερμέιν Λαβ σε αντικανονικό κόψιμο του Ντάριλ Μέικον στα 32.8'' για το τέλος. Λέι απ που θα έστελνε τη διαφορά στους δύο.

Όπως δήλωσε πάντως ο Άρης Λυκογιάννης μετά το τέλος της αναμέτρησης, ο ΠΑΟΚ δεν πρόκειται να καταθέσει ένσταση γι αυτό το λάθος των διαιτητών, όπερ και σημαίνει ότι δεν θα υπάρξουν άλλα... επεισόδια από εδώ και πέρα.

Στα ημιτελικά των playoffs, η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει (με μειονέκτημα έδρας) τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά το παιχνίδι είχε καλό και γρήγορο ρυθμό, κάτι που φάνηκε να ευνοεί περισσότερο την ΑΕΚ. Κυρίως γιατί οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου ήταν πιο συνεπείς εκτελεστικά, εκμεταλλευόμενοι τα άσχημα σουτ που πήραν οι φιλοξενούμενοι, όπως επίσης την αδυναμία των κοντών τους να αμυνθούν στο πικ εν ρολ. Η Ένωση πήρε μικρό προβάδισμα με την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου (26-20 στο 10'), το οποίο όμως απογείωσε μέχρι την ανάπαυλα.

Η τρίλεπτη επιθετική ανομβρία στην πλευρά του ΠΑΟΚ από το 11' μέχρι το 13' έφερε εκνευρισμό, οι επιλογές γίνονταν όλο και χειρότερες και κάπως έτσι η διαφορά άνοιξε απότομα. Σε τέτοιο βαθμό, που στο ημίχρονο η ΑΕΚ βρέθηκε στο +20 (49-29) με τον Γιόνας Ματσιούλις να βάζει το κερασάκι στην τούρτα, με τρίποντο από τη γωνία στην εκπνοή της περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα βουνό να ανέβουν πλέον για να γυρίσουν το παιχνίδι, έχοντας διπλή υποχρέωση: να βελτιώσουν την άμυνά τους και να σουτάρουν πολύ καλύτερα στα δίποντα (7/20 στο πρώτο μέρος).

Μετά την ανάπαυλα, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη παρουσιάστηκε αρκετά πιο συνεπής στην επίθεση. Σε αυτό μείζονα ρόλο έπαιξε το γεγονός πως "ζεστάθηκε" ο Ζερμέιν Λαβ, ο οποίος έβαλε οκτώ πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και ηγήθηκε για τη μείωση της διαφοράς από το -20 του ημιχρόνου στο -10 (65-55) του 29ου λεπτού. Ξανά όμως, ένα τρίποντο στο τέλος της περιόδου από κιτρινόμαυρα χέρια ήρθε για να αλλάξει την ψυχολογία και να ξαναδώσει στην ΑΕΚ την απαιτούμενη σιγουριά εν όψει της τελικής ευθείας του αγώνα.

Όσο περνούσε η ώρα πάντως, η ομάδα που έδειχνε πιο ισχυρή σε πνευματικό επίπεδο δεν ήταν η ΑΕΚ. Ο Άρης Λυκογιάννης ανακάτεψε την τράπουλα στην περιφέρεια, οι παίκτες του βελτιώθηκαν αισθητά στις δύο πλευρές του παρκέ και κάπως έτσι το παιχνίδι έγινε ντέρμπι. Χρειάστηκε βέβαια να βάλει το... χεράκι του κι ο Γιώργος Καμπερίδης, ο οποίος έβαλε δύο τρίποντα σε ενάμιση λεπτό κι άναψε την σπίθα της ανατροπής (81-77 στο 38').

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν ζωντανοί για την ανατροπή, όλα όμως τελείωσαν επί της ουσίας σε ένα λάθος των διαιτητών. Στα 32.8'' για το τέλος, ο Ντάριλ Μέικον έκοψε αντικανονικά τον Ζερμέιν Λαβ, με τους διαιτητές να μην μετρούν το καλάθι, που θα έστελνε τη διαφορά στους δύο. Έξαλλοι στον πάγκο του ΠΑΟΚ για το λάθος, που τους στέρησε επί της ουσίας την ευκαιρία να διεκδικήσουν το εισιτήριο για τα ημιτελικά.

Εν τέλει, η ΑΕΚ πήρε τη νίκη (87-81) και μαζί το εισιτήριο για τους "4" της Stoiximan Basket League.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς - Πουρσανίδης Γ. - Τζιοπάνος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-20, 49-29, 68-55, 87-81.

ΑΕΚ (Αγγέλου): Μορέιρα 7 (5 ριμπάουντ, 4 λάθη), Μέικον 19 (5/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 9/9 βολές, 5 ασίστ), Ματσιούλις 12 (3/11 σουτ, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Κατσίβελης 4, Λοτζέσκι 6 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γιάνκοβιτς 2, Χρυσικόπουλος 9 (1), Ζήσης 7 (3 λάθη), Γκίκας 14 (4/6 τρίποντα, 4 ασίστ), Μόουζες 7 (6 ριμπάουντ).

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Λαβ 13 (5/14 σουτ), Γκρίφιν 18 (6/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 6 ασίστ), Μαργαρίτης 3 (1), Κακλαμανάκης 12 (8 ριμπάουντ), Τέρνερ 8 (1), Μπιτς 5 (1), Κονατέ 5, Τσαλμπούρης 6, Καμπερίδης 8 (2), Παπαντωνίου, Κάρτερ 3 (1/4 τρίποντα).

Ομαδικά στατιστικά - ΑΕΚ: 22/34 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 22/28 βολές, 34 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 10 επιθετικά), 14 ασίστ, 17 λάθη, 5 κλεψίματα, 4 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - ΠΑΟΚ: 22/41 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 13/16 βολές, 33 ριμπάουντ (18 αμυντικά + 15 επιθετικά), 12 ασίστ, 14 λάθη, 10 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

Photo Credits: Eurokinissi