STOIXIMAN BASKET LEAGUE

ΑΕΚ - Ηρακλής 100-97: Ο Μέικον "ακύρωσε" τον Χάγκινς σε ματς-έπος στο ΟΑΚΑ

Λάνγκφορντ και Μέικον πανηγυρίζουν τη νίκη της ΑΕΚ επί του Ηρακλή
Λάνγκφορντ και Μέικον πανηγυρίζουν τη νίκη της ΑΕΚ επί του Ηρακλή EUROKINISSI

Ο Ντάριλ Μέικον έβαλε το μεγάλο σουτ 2.1" πριν από το τέλος της παράτασης και η ΑΕΚ των εννέα παικτών λύγισε με 100-97 τον Ηρακλή σε ένα απίθανο ματς στο ΟΑΚΑ που κρίθηκε στην παράταση (VIDEOS).

Σκληρό ντέρμπι ήταν η αναμέτρηση της ΑΕΚ με τον Ηρακλή για την 18η αγωνιστική της Stoiximan Basket League το απόγευμα του Σαββάτου (20/3), με τους κιτρινόμαυρους να παίρνουν τη νίκη με το χορταστικό 100-97 χάρη σε μεγάλο σουτ του Ντάριλ Μέικον μετά από αναπήδηση στη στεφάνη 2.1" πριν από το τέλος της παράτασης.

Στο 13-4 ανέβηκε η ΑΕΚ (8-1 εντός έδρας), που έπαιξε με εννέα παίκτες καθώς οι Ζήσης, Γκίκας, Γιάνκοβιτς, Σλότερ, Μορέιρα, Μόουζες, Γόντικας ήταν άλλοι ασθενείς, άλλοι ανέτοιμοι και άλλοι τραυματίες. Κιθ Λάνγκφορντ με 28 πόντους, Ντάριλ Μέικον με 19 και Λίνος Χρυσικόπουλος με 18 ήταν οι κορυφαίοι για τους νικητές.

Στο 7-11 έπεσε ο Ηρακλής (3-6 εκτός έδρας), που "αυτοκτόνησε" στο τέλος της κανονικής διάρκειας. Ο Ντέβιν Ίμπανς, άλλοτε ΝΒΑer με θητεία στους Λέικερς στο πλευρό του Κόμπι Μπράιαντ, έβαλε τη βολή που έπρεπε να χάσει στο 1" με αποτέλεσμα ο Γιόνας Ματσιούλις να κερδίσει φάουλ μετά από timeout, να βάλει τις βολές και να στείλει τον αγώνα στο έξτρα πεντάλεπτο.

Πραγματικά σπουδαίος ο Τζος Χάγκινς που έκλεισε τον αγώνα με 32 πόντους από 6/8 δίποντα, 5/6 τρίποντα και 5/6 βολές, αλλά απελπιστικά μόνος σε μεγάλο μέρος της αναμέτρησης.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το σπουδαίο ξεκίνημα της ΑΕΚ (11-0 στο 3') και το 21-17 της πρώτης περιόδου ήταν αποτελέσματα της ευστοχίας των κιτρινόμαυρων που μετρούσαν 6/10 δίποντα και 3/5 τρίποντα, με τον Λάνγκφορντ να πετυχαίνει νωρίς εννέα πόντους. Ο Ηρακλής μπήκε άσχημα στο ματς, έκλεισε το δεκάλεπτο με 7/18 σουτ, βρέθηκε στο -10 (29-12) στο 12', από εκεί κι έπειτα όμως έκανε την αντεπίθεσή του που ήταν εντυπωσιακή. Οι Θεσσαλονικείς έτρεξαν επί μέρους σκορ 5-19 για να περάσουν μπροστά με τέσσερις (34-38) πριν κλείσουν το πρώτο μέρος στο +7 (36-43), με την ΑΕΚ να δέχεται 26 πόντους στη δεύτερη περίοδο και να μπαίνει σε μια δύσκολη κατάσταση εξαιτίας του περιορισμένου rotation της.

Πιο σοβαρή στο ξεκίνημα του β' μέρους, η ΑΕΚ λειτούργησε καλύτερα στην άμυνα, ο Λάνγκφορντ κι ο Χρυσικόπουλος ηγήθηκαν, όμως κι ο Ηρακλής είχε απαντήσεις και παρά το γεγονός ότι δεν "φρέναρε" τους γηπεδούχους, έμεινε κοντά μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου (63-60), συνέχισε να πιέζει, όμως συμπλήρωσε νωρίς στην τέταρτη τα ομαδικά φάουλ και έδωσε εύκολους πόντους στους γηπεδούχους. Μέικον και Ματσιούλις έκαναν το 72-67 στο 34', ο Χάγκινς σκόραρε κατά ριπάς και ήταν ο μεγαλύτερος πονοκέφαλος για την ΑΕΚ, ο Καββαδάς είχε 1/2 βολές για την ισοφάριση (75-75 στο 36') και το θρίλερ συνεχίστηκε.

Μια τεχνική στον Παπαθεοδώρου, που είχε προειδοποιηθεί και ένα λέι-απ του Χάγκινς έκαναν το 77-78, με την ΑΕΚ να κάνει διαδοχικά λάθη και τον Χάγκινς να σκοράρει και τρίποντο για το 77-81 στα 2:46. Ο Λάνγκφορντ μείωσε στον πόντο (83-84) με μεγάλο σουτ στα 39", ο Ίμπανς αστόχησε σε δικό του σουτ και η μπάλα πήγε ξανά στον Λάνγκφορντ. Η μπάλα γύρισε, ο Λοτζέσκι εκτέλεσε από την αριστερή γωνία, αστόχησε και ο Ίμπανκς κέρδισε φάουλ και βολές. Έβαλε κατά λάθος τη δεύτερη για το 83-85, η ΑΕΚ είχε ένα δευτερόλεπτο και την επαναφορά στο μισό γήπεδο μετά από timeout, ο Ματσιούλις κέρδισε φάουλ, έβαλε τις βολές και... παράταση.

Με το σκορ στο 92-91 ο Χάνλαν αστόχησε σε ανοιχτό τρίποντο, ο Μέικον έβαλε το δικό του σουτ για το 94-91, ο Χάγκινς απάντησε για το 94-93 με φλότερ και έβαλε και βολές για το προσπέρασμα (94-95) στα 31.6", ο Λάνγκφορντ είχε γκολ-φάουλ για το 97-95 στα 20" κι ο Χάγκινς πήγε στη γραμμή στα 17.6" καθώς η ΑΕΚ ήθελε την τελευταία επίθεση. Ο Χάγκινς έβαλε 2/2 για το 97-97, η μπάλα πήγε στα χέρια του Μέικον και εκείνος έβαλε δύσκολο σουτ για το 100-97 που έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σχινάς, Παγώνης, Σκούτας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-17, 36-43, 63-60, 85-85 (κ.α.), 100-97

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 28 (6/9 δίποντα, 5/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κατσίβελης 3 (1), Χρυσικόπουλος 18 (6/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μαυροειδής 9 (3/4 δίποντα, 3/6 βολές, 10 ριμπάουντ), Ρογκαβόπουλος 3 (1), Μέικον 19 (6/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Ματσιούλις 9 (1), Μωραΐτης 9 (3/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Λοτζέσκι

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σκουρτόπουλος): Ενετσιόνια 5 (2/8 σουτ, 6 ριμπάουντ), Σαγκς 4, Καββαδάς 12 (3/5 δίποντα, 6/7 βολές, 6 ριμπάουντ), Χάνλαν 13 (3/6 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 7/7 βολές, 5 ασίστ), Χάγκινς 32 (6/8 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 κλεψίματα), Ίμπανκς 12 (4/8 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4/5 βολές, 9 ριμπάουντ), Σχίζας, Φίλλιος 3 (1), Βεργίνης 8 (2), Χάτσερ 8 (1), Σαρικόπουλος

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 23/40 δίποντα, 15/31 τρίποντα, 9/15 βολές, 30 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 7 επιθετικά), 20 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ηρακλή: 21/38 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 25/29 βολές, 45 ριμπάουντ (30 αμυντικά - 15 επιθετικά), 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 15 λάθη

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Στη 19η αγωνιστική η ΑΕΚ φιλοξενείται από τον Άρη στο Nick Galis Hall, ενώ ο Ηρακλής κοντράρεται εκτός έδρας με το Λαύριο.

Photo Credits: Eurokinissi