ΑΕΚ

ΑΕΚ - Χάποελ Χολόν 100-96: Ο Λάνγκφορντ "πήρε φωτιά" στο άδειο ΟΑΚΑ

Ο Κιθ Λάνγκφορντ EUROKINISSI

Οι λιγοστοί φίλοι της Χολόν "ενόχλησαν" τον Κιθ Λάνγκφορντ και ο Αμερικανός με διαδοχικά μεγάλα σουτ στην τέταρτη περίοδο οδήγησε την ΑΕΚ στη νίκη (100-96) στην πρεμιέρα της στο Basketball Champions League.

Κάθε αρχή και δύσκολη, λένε, δεν θα μπορούσε να είναι διαφορετική η κατάσταση για την ΑΕΚ που ζορίστηκε, στο τέλος όμως λύγισε την Χάποελ Χολόν σε ένα χορταστικό ματς στο ΟΑΚΑ (100-96) για τη δεύτερη αγωνιστική του Basketball Champions League.

Στην ευρωπαϊκή τους πρεμιέρα, μιας και ο αγώνας με την Τσμόκι Μινσκ αναβλήθηκε, οι κιτρινόμαυροι χρειάστηκαν μεγάλα σουτ από τον Κιθ Λάνγκφορντ στο φινάλε για να απαντήσουν σε εκείνα του μπαρουτοκαπνισμένου Γκάι Πνίνι και να σταθούν όρθιοι μετά από ένα σαραντάλεπτο με πολλά σκαμπανεβάσματα.

Ο MVP

Εξωπραγματικός για ακόμα μία φορά, ο Κιθ Λάνγκφορντ πήρε την ΑΕΚ στις πλάτες του όταν οι λιγοστοί φίλοι της Χολόν άνοιξαν διάλογο μαζί του και την οδήγησε εκ του ασφαλούς στη νίκη. Ο Αμερικανός έμεινε στο παρκέ για 28 λεπτά, με αποτέλεσμα να σκοράρει 30 πόντους από 9/12 δίποντα, 3/6 τρίποντα και 3/6 βολές, ενώ γέμισε τη στατιστική του με τρία ριμπάουντ, τρεις ασίστ και 24 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ

Ο Σι Τζέι Χάρις ήταν ασταμάτητος στο πρώτο μέρος, στο δεύτερο όμως δεν λειτούργησε με την ίδια αποτελεσματικότητα. Η ΑΕΚ έκανε καλή δουλειά για να τον περιορίσει, βέβαια ακόμη κι έτσι ο Αμερικανός ήταν ο πρώτος σκόρερ της Χολόν έστω κι αν οι 27 πόντοι του επιτεύχθηκαν με 7/17 σουτ και 9/9 βολές. Κακός για την ΑΕΚ ο Γιόνας Ματσιούλις που σε 5:47 είχε 0/3 σουτ, τρία φάουλ και -16 στην κατηγορία +/- (η ΑΕΚ έχασε με διαφορά 16 πόντων στο διάστημα που ο Λιθουανός αγωνίστηκε), με αποτέλεσμα ο Ηλίας Παπαθεοδώρου να τον "παρκάρει" στον πάγκο και να αναζητήσει άλλες λύσεις.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Με 10/14 δίποντα έκλεισε η ΑΕΚ πρώτη περίοδο, 18/23 είχε στο ημίχρονο και 27/37 στο τέλος του αγώνα με το ποσοστό να φτάνει στο 73%. Οι κιτρινόμαυροι είχαν 24 ασίστ για 12 λάθη και την ίδια ώρα οι αντίπαλοί τους μετρούσαν 14/28 τρίποντα (50%), τα οποία τους βοήθησαν να διεκδικήσουν μέχρι το τέλος τη νίκη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το καταπληκτικό ξεκίνημα της ΑΕΚ, δεν είχε συνέχεια. Οι κιτρινόμαυροι προηγήθηκαν με 19-7 στο έκτο λεπτό, από εκεί και πέρα όμως έμοιαζαν με μια μπάλα που κατρακυλούσε σε κατηφόρα. Η Χολόν πίεσε σε όλο το γήπεδο, οδήγησε τους γηπεδούχους σε εύκολα λάθη, ροκάνισε τη διαφορά και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο -3 (24-21), είχε όμως πάρει το μομέντουμ και με τον Σι Τζέι Χάρις ασταμάτητο, έχτισε προβάδισμα εννέα (36-45) και 11 πόντων στη δεύτερη περίοδο. Οι Ισραηλινοί έβαλαν 38 πόντους σε δέκα λεπτά και 45 σε 16' μέχρι το 50-52 του ημιχρόνου, με τον Παπαθεοδώρου να βλέπει ένα απίθανο 18/23 δίποντα για την ομάδα του, αλλά και πολλά φάουλ, πολλά λάθη, πολλές κακές αποφάσεις που έβαλαν την ΑΕΚ σε δύσκολη θέση.

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο. Η ΑΕΚ είτε κυνηγούσε, είτε δεν μπορούσε να ξεφύγει από τη Χολόν, ο αγώνας άργησε να ξαναπάει στο ίδιο υψηλό τέμπο, οι διαμαρτυρίες για τις αποφάσεις των διαιτητών ήταν πολλές και ο Μάιλς με 3/3 βολές έγραψε το 66-69 στο 27'. Προσωπικές φάσεις του Πνίνι οδήγησαν στο 75-76 του 30' και πάλι όμως η αναμέτρηση ήταν πλέον ισορροπημένη, ένα πραγματικό ντέρμπι. Δύο καλάθια του Γιάνκοβιτς έγραψαν το 82-79 στο 33', ο Λοτζέσκι έβαλε τρίποντο για το 85-79, ο Σλότερ έκοψε τον Χάρις, ο Δέδας χρεώθηκε με τεχνική ποινή κι ο "Λότζο" έβαλε τη βολή για το +7 της ομάδας του.

Σε εκείνο το σημείο μίλησε η κλάση και η εμπειρία του Γκάι Πνίνι. Ο 37χρονος γκαρντ έβαλε δύο δύσκολα τρίποντα και με ένα γρήγορο σερί 0-6 μείωσε στον πόντο (86-85) στο 36', ο Λάνγκφορντ απάντησε με δύο δικά του για το 95-90 στο 1:41" για να ανοίξει και διάλογο με μερικούς φίλους της Χολόν, πριν ο Χάρις βάλει 4/4 βολές για το 95-94 και ο Λάνγκφορντ κλειδώσει το ματς για να στείλει... φιλάκια στους λίγους Ισραηλινούς στην εξέδρα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λανζαρίνι, Προτς, Ατάρντ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-21, 50-52, 75-76, 100-96

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 6 (3/3 δίποντα), Λάνγκφορντ 30 (9/12 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/6 βολές), Λοτζέσκι 7 (2), Ρογκαβόπουλος 5 (1), Ζήσης 9 (2), Γκίκας 15 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Γιάνκοβιτς 6, Κατσίβελης, Ματσιούλις, Μορέιρα 18 (7/8 δίποντα, 4/6 βολές, 10 ριμπάουντ), Σλότερ 4

ΧΟΛΟΝ (Δέδας): Χάρις 27 (3/10 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 9/9 βολές, 1 ασίστ, 3 λάθη), Τζόνσον 14 (2), ΜακΓκί 9 (1), Μάιλς 12 (2), Πνίνι 14 (3/4 τρίποντα), Μπουρντιγιόν 11 (1 τρίποντο, 6/6 βολές), Χάουελ 5 (2/7 σουτ), Γουόρκμαν 4

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 27/37 δίποντα, 8/21 τρίποντα, 22/32 βολές, 31 ριμπάουντ (19 αμυντικά - 12 επιθετικά), 24 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Χολόν: 12/27 δίποντα, 14/28 τρίποντα, 30/34 βολές, 24 ριμπάουντ (15 αμυντικά - 9 επιθετικά), 19 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 10 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η ΑΕΚ θα παίξει με την Τσμόκι Μινσκ (11/11) στο εξ' αναβολής ματς της πρεμιέρας, ενώ η Χολόν θα πάει στη Γαλλία για να αντιμετωπίσει τη Σολέ (10/11).