STOIXIMAN BASKET LEAGUE

ΑΕΚ - Άρης 64-63: Το ντέρμπι κρίθηκε με καλάθι του Πετρόπουλου στα 4"

EUROKINISSI

Ο Άρης εμφανίστηκε έτοιμος για το διπλό στα Άνω Λιόσια, όμως η ΑΕΚ πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με καλάθι του Ανδρέα Πετρόπουλου στα 4" πήρε την δεύτερη νίκη της (64-63) στη Stoiximan Basket League. Στο 1-3 οι Θεσσαλονικείς, 18 ριμπάουντ ο Τζούστον.

Η κακή περίοδος της ΑΕΚ και το πείσμα που δείχνει ο Άρης για να τρυπήσει το ταβάνι του, άφηναν ελπίδες για ανταγωνιστικό ματς το βράδυ του Σαββάτου (23/10) στο κλειστό των Άνω Λιοσίων.

Και πράγματι, ντέρμπι είδαμε, με τους τους γηπεδούχους να παίρνουν τη δεύτερη νίκη τους (64-63) σε τέσσερις αγώνες της Stoiximan Basket League χάρη σε ένα καλάθι του Ανδρέα Πετρόπουλου στα 4" πριν από το τέλος. Στο 1-3 οι Θεσσαλονικείς, που ξέμειναν από δυνάμεις στο φινάλε και πέταξαν τις ευκαιρίες τους για το αποτέλεσμα.

Ο Πετρόπουλος με 13 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών που έκλεισαν το σαραντάλεπτο με 5/27 τρίποντα, την ώρα που για τους φιλοξενούμενους ξεχώριζαν οι Γουίλιαμς (17 πόντοι) και Τζούστον (12 πόντοι - 18 ριμπάουντ) την ώρα που ο Όλι Χάνλαν είχε ένα πραγματικά πολύ ιδιαίτερο stat-line (12 πόντοι, 2/10 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 7 λάθη).

Με τον Χάμερ να μπαίνει δυναμικά στο ματς, η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα (9-5 στο 4'), όμως και ο Άρης ήταν αρκετά σκληρός. Έμεινε κοντά, μείωσε στον πόντο με τρίποντο του Τζούστον, πριν ο Πουλανίτης κάνει λίγο απ' όλα σε άμυνα, δημιουργία και σκοράρισμα για το 15-15 στο ένατο λεπτό, που ήταν τελικά και το σκορ της πρώτης περιόδου στην οποία οι γηπεδούχοι είχαν 0/9 σουτ από την περιφέρεια και τρία λάθη για τρεις ασίστ.

Ο Πουλιανίτης μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο με τρίποντο, κλέψιμο και ασίστ για το 17-20, ο Άρης έδειχνε πολύ έτοιμος γι' αυτή την αποστολή, όμως ο Πετρόπουλος (έπαιζε με τρία φάουλ) σκόραρε δύο τρίποντα και συνολικά οκτώ σερί πόντους για το 26-25 που έκοψε την φόρα των φιλοξενούμενων στο 16'. Ένα μικρό +6 (34-28) της ΑΕΚ την κράτησε μπροστά, στο ημίχρονο όμως η ανισορροπία σε δίποντο (10/14, 71%) και τρίποντο (2/14, 14%) ήταν παροιμιώδης.

Χάνλαν και Κολόμ "αντάλλαξαν" τρίποντα για το 45-41 στο ξεκίνημα του β' μέρους, με τον Άρη να παραμένει επικίνδυνος και ακόμη πιο πεισμωμένος για να πάρει το ματς. Το σουτ του Ζίριους Γουίλιαμς οδήγησε στο 51-51, όμως ο Ανγκόλα απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 54-51 του 30' που όμως άφηνε το ματς ανοιχτό σε κάθε αποτέλεσμα. Ο Ανγκόλα πήρε φάσεις, σκόραρε και έγραψε το 57-51 στο 32', ο Κολόμ έκανε με φλότερ το 59-51 στο 34' πριν ο Πετρόπουλος βάλει το τρίτο του τρίποντο για το +10 που ουσιαστικά έκρινε το παιχνίδι.

Αυτό το 10-1 της ΑΕΚ δεν ήταν αρκετό για να την οδηγήσει στη νίκη, απέναντι στον Άρη που πίστεψε στην ανατροπή, έτρεξε ένα επί μέρους 1-11 για να περάσει μπροστά (63-62) με φόλοου του Τζούστον στα 18", όμως ο Πετρόπουλος μίλησε τελευταίος καθώς σκόραρε με αποφασιστικότητα για το 64-63, πριν αστοχήσει επίτηδες στη συμπληρωματική βολή για να μην προλάβουν οι Θεσσαλονικείς να εκδηλώσουν επίθεση υπό καλές προϋποθέσεις (ο Χάνλαν αστόχησε σε δύσκολο και μακρινό τρίποντο).

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Τζιοπάνος, Ανδρικόπουλος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-15, 36-33, 54-51, 64-63

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 9 (3/6 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Παππάς 4 (0/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκρίφιν 9 (3/4 δίποντα, 3/5 βολές, 7 ριμπάουντ), Βαουλέτ 6, Χάμερ 14 (5/7 δίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Πετρόπουλος 13 (2/3 δίποντα, 3/7 τρίποντα), Ανγκόλα 9 (1), Φιλιππάκος, Γέλοβατς, Μαυροειδής

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Κάουαν 8 (1), Λόκετ 2 (1/8 σουτ), Γουίλιαμς 17 (1/7 δίποντα, 5/14 τρίποντα), Χάνλαν 12 (2/10 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 7 λάθη), Κώττας 4, Τζούστον 12 (5/5 δίποντα, 2/2 βολές, 18 ριμπάουντ), Καμάρας, Φίνκε, Πουλιανίτης 8 (1 τρίποντο, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα)

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 18/29 δίποντα, 5/27 τρίποντα, 13/22 βολές, 43 ριμπάουντ (29 αμυντικά - 14 επιθετικά), 14 ασίστ, 11 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 17 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 13/32 δίποντα, 8/31 τρίποντα, 13/15 βολές, 49 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 22 επιθετικά), 13 ασίστ, 11 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 16 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 5η αγωνιστική η ΑΕΚ θα παίξει στη Νίκαια με τον Ιωνικό (30/10 στις 20:00), ενώ ο Άρης θα υποδεχθεί το Λαύριο (30/10 στις 17:00).