STOIXIMAN BASKET LEAGUE

ΑΕΚ - Απόλλωνας Πάτρας 77-75: Πήρε το θρίλερ και δεν έβγαλε τα μάτια της

EUROKINISSI

Ο Κίνο Κολόμ ηγήθηκε, αρκετοί τον ακολούθησαν και η ΑΕΚ νίκησε τον Απόλλωνα Πάτρας στα Άνω Λιόσια (77-75) αν και στο φινάλε λίγο έλειψε να χάσει δικό της παιχνίδι.

Ανώτερη, πιο αποφασιστική, πιο γεμάτη και στο τέλος λίγο πιο τυχερή, η ΑΕΚ επικράτησε το βράδυ της Κυριακής (6/3) του μαχητικότατου Απόλλωνα στο κλειστό των Άνω Λιοσίων (77-75) για την 16η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, με τον Κίνο Κολόμ να ηγείται και τους Χάμερ, Παππά, Κουζέλογλου, Μαυροειδή να τον ακολουθούν.

Στο 7-8 οι κιτρινόμαυροι (5-2 εντός και 2-6 εκτός έδρας), με τον Ισπανό πλέι μέικερ να τους κουβαλάει στις πλάτες του, στο 5-10 οι Πατρινοί (3-4 εντός και 2-6 εκτός έδρας) που έκαναν σπουδαία προσπάθεια, μάζεψαν το -12 στα τελευταία λεπτά, είχαν την ευκαιρία και το σουτ της νίκης, αλλά με το σκορ στο 76-75 είδαν τον Τσαλμπούρη να αστοχεί σε τρίποντο και τον Δίπλαρο να κάνει λάθος στην επαναφορά στα 2.9".

Με τον Χάμερ να σκοράρει οκτώ γρήγορους πόντους (1/1 δίποντο, 2/2 τρίποντα), η ΑΕΚ μπήκε δυναμικά στο ματς, την ώρα που ο Κολόμ μοίραζε την μία ασίστ πίσω από την άλλη. Ένα τρίποντο του Ράουτινς έγραψε το 18-8 στο 4', ο Φιλιππάκος κράτησε την διαφορά σε αυτά τα επίπεδα (27-19), με τους γηπεδούχους να κλείνουν την περίοδο στο +10 (30-20), να έχουν 8/9 δίποντα, 11 ασίστ και κανένα λάθος.

Η εικόνα του Απόλλωνα δεν ήταν κακή, απλώς η ΑΕΚ ήταν εντυπωσιακά αποτελεσματική. Οι Πατρινοί ανέβασαν στροφές και στις δύο πλευρές του παρκέ στη δεύτερη περίοδο, ισοφάρισαν στο 35-35 με τον Σίμονς να κάνει θραύση στο κομμάτι της εκτέλεσης, αλλά τους γηπεδούχους να κρατούν το προβάδισμα και στο ημίχρονο να μετρούν 20 πόντους στη ρακέτα και τον Κολόμ σε τροχιά triple-double (7 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ χωρίς λάθος).

Η ΑΕΚ έμεινε χωρίς σκορ για έξι λεπτά στο ξεκίνημα του β' μέρους, όταν πέτυχε τους πρώτους της πόντους με βολές του Κουζέλογλου, ο Απόλλωνας δεν άρπαξε την ευκαιρία αν και προηγήθηκε με τρεις (48-45) και όταν ο Δέδας έριξε στην μάχη τον Μαυροειδή, που χθες νοσηλεύθηκε με υψηλό πυρετό, πήρε από εκείνον τρία καλάθια σε λιγότερο από τρία λεπτά για το 56-51.

Και εκεί που όλα λειτουργούσαν καλά για τους γηπεδούχους, οι διαιτητές αποχώρησαν προς τα αποδυτήρια 1:37 για το τέλος της τρίτης περιόδου. Δεν άργησαν να γυρίσουν, με την ΑΕΚ να κρατάει το τέμπο ψηλά, τον Παππά να γράφει το 67-55 στο 33', αλλά το ματς να έχει κι άλλες συγκινήσεις. ΜακΛίν και Ντέιβις μείωσαν στους τρεις (76-73), ο Τσαλμπούρης έβαλε μεγάλο καλάθι για το 76-75, ο Κολόμ έκανε λάθος στα 28", ο Τσαλμπούρης αστόχησε σε τρίποντο, όμως στα 2.9" ο Απόλλωνας είχε ακόμα μία ευκαιρία.

Ο Δίπλαρος πήγε στην επαναφορά, έκανε λάθος και στη συνέχεια φάουλ για να γράψει ο Κουζέλογλου με βολή το τελικό σκορ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Μάνος, Τσιμπούρης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-20, 43-41, 58-53, 77-75

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 12 (2/4 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 2 λάθη), Φλιώνης 3 (1), Ράουτινς 3 (1/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Κουζέλογλου 13 (4/6 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Χάμερ 17 (5/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πετρόπουλος, Φιλιππάκος 5, Παππάς 17 (4/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3/5 βολές), Μαυροειδής 7 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Μπόγρης 4 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τσαλμπούρης 18 (5/10 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 5/8 βολές, 13 ριμπάουντ), Σίμονς 18 (3/4 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 3/5 βολές), Δίπλαρος 7 (1), ΜακΛίν 16 (3/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Τσιακμάς 6 (2), ΜακΛάφλιν, Ντέιβις 2 (7 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 4 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 20/29 δίποντα, 8/33 τρίποντα, 13/22 βολές, 39 ριμπάουντ (28 αμυντικά - 11 επιθετικά), 22 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 8 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Απόλλωνα Πάτρας: 16/33 δίποντα, 10/32 τρίποντα, 13/20 βολές, 46 ριμπάουντ (31 αμυντικά - 15 επιθετικά), 13 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 10 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 17η αγωνιστική η ΑΕΚ θα παίξει στο Αλεξάνδρειο με τον Άρη (13/3 στις 17:00), ενώ ο Απόλλωνας θα υποδεχθεί στην Πάτρα το Λαύριο (12/3 στις 17:00).