ADIDAS NEXT GEN

Adidas Next Generation Tournament: Ματς-έπος και πρόκριση Σπανούλη - Σαμοντούροβ στον μικρό τελικό

Επικό παιχνίδι έγινε το βράδυ του Σαββάτου (26/3) στο Adidas Next Gen Tournament της Πάτρας, με την Next Gen του Βασίλη Σπανούλη και του Αλέξανδρου Σαμοντούροβ να επικρατεί στην δεύτερη παράταση της Ακαδημίας Ελσίνκι (103-101) και να προκρίνεται στον μικρό τελικό του τουρνουά.

Στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, η Next Gen Patras ήταν ανώτερη. Στο φινάλε, όμως, ο φοβερός και τρομερός Μίρο Λιτλ ήθελε να δώσει χαρακτήρα ντέρμπι και θρίλερ στον αγώνα που έκλεισε την δεύτερη ημέρα του Adidas Next Gen Tournament της EuroLeague στην Πάτρα. Ήταν ηγέτης με όλη τη σημασία της λέξης, ισοφάρισε στο 72-72, έδωσε την ασίστ για το τρίποντο της παράτασης, αλλά ο Βασίλης Σπανούλης, ο Αλέξανδρος Σαμοντούροβ και η παρέα τους ήταν αυτή που πήρε την νίκη στη δεύτερη παράταση (103-101) και την πρόκριση στον μικρό τελικό της Κυριακής (27/3 στις 13:30) μετά από ένα ματς που ίσως μνημονεύεται σε μερικά χρόνια από τώρα.

Ο "Σάμο" έκλεισε τον αγώνα με 18 πόντους (7/9 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/6 βολές), 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 μπλοκ και 2 λάθη σε 42 λεπτά. Πρώτος σκόρερ της ομάδας του ήταν με 27 πόντους (4/11 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 10/12 βολές) ο Πακόμ Νταντιέ, ενώ 25 είχε ο Ιλάν Πιετρούς, με μεγάλα σκαμπανεβάσματα για δεύτερη φορά σε τρεις αγώνες. Ο παγκίτης Όκου Φεντερίκο (2μ.02, 18) έβαλε μεγάλα τρίποντα, έβαλε και αυτό για το 75-75 που έστειλε τον αγώνα στο έξτρα πεντάλεπτο, μετά από άψογη δημιουργία του Λιτλ. Ο ηγέτης της Ακαδημίας Ελσίνκι σταμάτησε στους 37 πόντους (8/18 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 12/20 βολές), 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 15 κερδισμένα φάουλ, με την στατιστική να μη λέει την αλήθεια για την εικόνα του που ήταν φαντασμαγορική.

Το Τόφαλος έζησε μια πραγματικά σπουδαία βραδιά, με τον κόσμο να απολαμβάνει το θρίλερ και να φτάνει στο σημείο να πανηγυρίζει τα καλάθια και των δύο ομάδων. Έτσι, για την προσπάθεια των παιδιών που δεν τα παράτησαν λεπτό, για την ομορφιά του αθλήματος, που σε αυτές τις ηλικίες συναρπάζει, ακόμη και συγκινεί. Για την ιστορία, ο Φεντερίκο αστόχησε στην προσπάθεια για την ισοφάριση και για την τρίτη παράταση, με τον Σαμοντούροβ να βγάζει την άμυνα και να παίρνει εκεί το 11ο ριμπάουντ του στη βραδιά.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-18, 37-35, 60-51, 75-75 (κ.α.), 88-88 (1η παρ.), 103-101

NEXT GEN PATRAS (Σπανούλης): Νταντιέ 27 (3 τρίποντα, 10/12 βολές), Πιετρούς 25 (6/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 10/12 βολές, 5 ασίστ), Μάλοβετς 2, Καλλιόντζης 1, Λαγός 8, Πίνις 11 (5 ριμπάουντ), Σαράφ 5 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Λιοτόπουλος 2, Ντιαβαρά 4 (1/5 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σαμοντούροβ 18 (7/9 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/6 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 ριμπάουντ, 3 μπλοκ)