ADIDAS NEXT GEN

Adidas Next Generation - Παναθηναϊκός: Μπλακ άουτ και ήττα με 78-76 από το +18 από τον Ερυθρό Αστέρα, τρομερός ο Σαμοντούροβ

Ο Αλέξανδρος Σαμοντούροβ
Ο Αλέξανδρος Σαμοντούροβ INTIME

Ο Παναθηναϊκός έβγαλε τα μάτια του στον 3ο αγώνα του στο Final Eight του Adidas Next Generation στο Κάουνας κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα, αφού έχασε διαφορά 18 πόντων και γνώρισε την ήττα με 78-76. Τρομερός ο Σαμοντούροβ με 29 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός έφτασε κοντά στην πρώτη του νίκη στο Adidas Next Generation στο Κάουνας. Στην τέταρτη περιοδο όμως υπέστη ένα απίστευτο μπλακ-άουτ, απώλεσε διαφορά 18 πόντων και ηττήθηκε με 78-76, με τον Νίκολα Τόπιτς (το μεγάλο αστέρι των Σέρβων) να σημειώνει το νικητήριο καλάθι.

Οι "πράσινοι" είχαν σταθερά το πάνω χέρι από την δεύτερη περίοδο κι έπειτα. Έφτασαν στο +18 (47-65) στην τέταρτη περίοδο και ήταν μπροστά με 59-73 με 5 λεπτά να μένουν για το φινάλε. Μετά όμως ήρθε η καθίζηση, με τον Ερυθρό Αστέρα να κλείνει τον αγώνα με ένα επιμέρους σκορ 19-3 και να φτάνει στην νίκη.

Ο Αλέξανδρος Σαμοντούροβ με 29 πόντους (8/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 10/14 βολές), 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ (αλλά και 7 λάθη) ήταν ο κορυφαίος των "πράσινων", αλλά με το σκορ στο 76-75 είχε 1/2 βολές, ισοφαρίζοντας σε 76-76, πριν ο Τόπιτς σημειώσει το νικητήριο καλάθι.

Ο Ανδρέας Κουστένης με 13 πόντους ακολούθησε σε απόδοση τον Σαμοντούροβ, ενώ ο Νεοκλής Αβδάλας έμεινε στους 11 πόντους με 5/19 σουτ και 4 λάθη.

Για τον Ερυθρό Αστέρα, ο Τόπιτς είχε 26 πόντος και ο Λάζαρ Γκάγκιτς 15 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-17, 31-43, 46-63, 78-76

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΌΣ (Ρήγγας): Τουλιάτος 3 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Ζερβός 10 (2/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κουστένης 10 (1/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Βασιλαντωνάκης 4 (9 ριμπάουντ), Γεωργιάδης, Εζέτζα 2, Αδαμόπουλος 4, Σαμοντούροβ 29 (8/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 10/14 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 7 λάθη), Αβδάλας 11 (5/14 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 1/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη)