Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

A1 Μπάσκετ Γυναικών: Ο Ολυμπιακός πέρασε σαν σίφουνας από τα Χανιά

Ο Ολυμπιακός δεν συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα και κέρδισε τα Χανιά με χαρακτηριστική άνεση, σε αγώνα για τη 16η αγωνιστική της Α1 Μπάσκετ Γυναικών.

Ο Ολυμπιακός έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στα Χανιά, φτάνοντας στην τελική επικράτηση (91-50) με χαρακτηριστική άνεση. Οι ερυθρόλευκες πήραν διψήφιο προβάδισμα ήδη από την πρώτη περίοδο, το οποίο διεύρυναν λεπτό με το λεπτό, μέχρι το +41.

Η Άννα Νίκη Σταμολάμπρου ήταν αυτή που ξεχώρισε επιθετικά, έχοντας 18 πόντους και 3 ασίστ, ενώ ακόμη τρεις παίκτριες του Ολυμπιακού σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων. Για τα Χανιά, η Βικτόρια Χάρις (17 πόντοι, 8 ριμπάουντ) ήταν η μοναδική σταθερή απειλή για την άμυνα των φιλοξενούμενων.

Διαιτητές: Κατραχούρας - Κατσαπρακάκης - Γρίβα.

Τα δεκάλεπτα: 18-30, 30-51, 43-74, 50-91.

ΧΑΝΙΑ (Σόφτσης): Τζουγκράκη 5, Πρασιανάκη, Αργυροπούλου 2, Σαλιάι, Παπαδάκη, Μαυράκη, Τσιχλάκη 1, Οικονομάκη 8, Ντέλιτς 8 (1), Φάρου 9, Χάρις 17 (8 ριμπάουντ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζίμπαρτς): Πλουφ 7, Τόλφρι 13 (2/9 τρίποντα), Σταμολάμπρου 18 (2/3 τρίποντα), Σταμάτη 4 (1), Αλεξανδρή 1, Σπυριδοπούλου 12 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σύρρα 4, Νικολοπούλου 8 (1), Διελα 3, Βαμβακά 4 (8 ριμπάουντ), Βίτολα 10, Χάμπλιν 7.