Στον όγδοο χρόνο της ύπαρξής της η Lynk & Co ήρθε και στη χώρα μας, και το πρώτο της αυτοκίνητο είναι ένα Plug-in υβριδικό SUV με μηχανικά μέρη της Volvo και υπερπλήρη εξοπλισμό στη μία και μοναδική του έκδοση. Πόσο καλό είναι το Lynk & Co 01;
Η πλέον ώριμη στιγμή του Tiguan που αισίως βρίσκεται στην τρίτη γενιά του, είναι και εκείνη που μάλλον θα “κλείσει” τον κύκλο του SUV μοντέλου, μια και όπως φαίνεται δεν αφήνει και πολλά περιθώρια στη VW για εκπροσώπηση σε μεγαλύτερες και πολυτελέστερες κατηγορίες.
Ο προπάτορας των SUV δεν μένει ποτέ στάσιμος: τώρα φρεσκαρίστηκε η τρίτη του γενιά με σημαντικές σχεδιαστικές αλλαγές, ψηφιακές προθήκες και καλύτερο εξοπλισμό από τη βασική του έκδοση. Δοκιμάζουμε την ήπια υβριδική με τον κινητήρα 1.33 λίτρου των 140 PS.
Η Volkswagen έχει πιάσει από νωρίς το νόημα και έχει κατακλύσει την αγορά με μια σειρά από budget SUV’s που καλύπτουν ένα μεγάλο εύρος αγοραστών. Εδώ, οδηγούμε τη μικρότερη πρόταση του είδους, που είναι “μικρή μόνο στο μάτι”.
Κάτω από το Coupe-SUV πλέον -και τόσο εκλεπτυσμένο- αμάξωμά του, το νέο Peugeot 3008 κρύβει μια θεμελιώδη αλλαγή, που του ανοίγει τους τεχνολογικούς του ορίζοντες πέραν της βασικής, υβριδικής του έκδοσης με τον τρικύλινδρο κινητήρα 1.2 PureTech που δοκιμάζουμε εδώ.
Η MG Motor συνεχίζει τις εκπλήξεις και φέρνει το νέο της μικρό μοντέλο, σε μια υβριδική έκδοση που έχει όλο το πακέτο προδιαγραφών και εξοπλισμού για να διεκδικήσει την κορυφή αλλά και την τιμή που δυνητικά θα το φέρει στην πρώτη θέση των πωλήσεων.
Συμπαγές, ευέλικτο, ηλεκτρικό και Crossover, το Ecocar Yudo μπαίνει αναμφίβολα μέσα στην πρώτη πεντάδα των EV και μαζί και των B-SUV με την καλύτερη σχέση αξίας-τιμής, καθώς με την επιδότηση του προγράμματος “Κινούμαι Ηλεκτρικά 3” η τιμή του πέφτει στα 20.390 ευρώ. Ας το δούμε πιο αναλυτικά.
Με κόστος που ξεκινά από τα 39.990 ευρώ μετά και την νέα περίοδο εφαρμογής του προγράμματος “Κινούμαι Ηλεκτρικά 3”, το BYD Seal μας… προτρέπει να ψάξουμε για τη δεύτερη καλύτερη επιλογή σε αυτή την κατηγορία και όχι μόνο.
Με νέο σχεδιασμό, νέο υβριδικό τρικύλινδρο κινητήρα κατανάλωσης που κρατιέται ρεαλιστικά στα 5,5 lt/100km και νέες τεχνολογίες ασφάλειας και άνεσης, το Suzuki Swift έρχεται με την 4η γενιά του -που μόλις έφτασε στην Ελλάδα- στις ράγες της εποχής, διατηρώντας τις κλασσικές αξίες της ευχρηστίας και της εξαίρετης σχέσης αξίας-τιμής.
Η Honda με το e:Ny1 μας καλεί να δούμε τη νέα εποχή των αξιών που την έκαναν τόσο διάσημη και αγαπητή στο κοινό, δημιουργώντας ένα πιστό “πάρκο” από followers, που θα μπορέσουν να εκτιμήσουν τις αρετές του πρώτου της αμιγώς ηλεκτρικού SUV.
Το Crossover της BYD έκανε την επίσημη πρεμιέρα του στην ελληνική αγορά, και τσεκάρει όλα τα κουτάκια των οικογενειακών αναγκών και της ηλεκτροκίνησης -με αυτονομία 420 χιλιομέτρων και 204 ίππους- σε σημείο που να καταρρίπτει παλιά στερεότυπα των κινεζικών αυτοκινήτων.
Ο τρόπος με τον οποίο συστήνεται κανείς με κάποιον άγνωστο, είναι καίριας σημασίας και στην προκειμένη περίπτωση, το SUV μοντέλο με το οποίο η Seres κάνει την είσοδό της στην Ελληνική αγορά, είναι πραγματικά εντυπωσιακό.
Η Hyundai ισορρόπησε το Kona Electric στην αιχμή της τεχνολογίας των πιο "προσιτών" ηλεκτρικών SUV του καιρού μας, πετυχαίνοντας απόδοση έως και 218 ίππων και αυτονομία που μπορεί στην πράξη να φτάνει εύκολα τα 450 χιλιόμετρα - στην κορυφαία του έκδοση Long Range της δοκιμής αυτής.
Το αντίδοτο στον οδηγικό αλτσχάημερ, λέγεται Mercedes-AMG A35, είναι γκρι ματ και έχει όλα τα χαρακτηριστικά που σε κάνουν να θυμάσαι πως είναι να ζεις οδηγώντας- και πως ήταν τότε που ζούσες για να οδηγείς.
Πιστό σε αυτό που ήταν με τη γέννησή του πριν από δυόμισι δεκαετίες, ο ορισμός του οδηγοκεντρικου hatchback, το Ford Focus έρχεται στα μέτρα και σταθμά της υβριδικής και ψηφιακής εποχής. Δοκιμάζουμε τη βασική του έκδοση, με τους 125 ίππους και το νοσταλγικό μηχανικό 6άρι κιβώτιο.
Το MG4 είναι το μοντέλο με το οποίο η MG προκάλεσε το πρώτο “WOW effect” σε όλες τις αγορές όπου διατίθεται και τώρα, με την έκδοση Xpower που είναι η δυνατότερη μέχρι στιγμής, έρχεται να μας δειγματίσει πως θα είναι το (ηλεκτρικό) μέλλον των δυναμικών μοντέλων.
Τα αυτοκίνητα όπως είναι το ακραίο SUV, BMW XM, αποτελούν τεχνολογική βιτρίνα και ως τέτοια, έχουν το δικό τους ξεχωριστό ενδιαφέρον, μια και μας δίνουν την ευκαιρία να έρθουμε σε επαφή με ένα “παράλληλο σύμπαν”.
Παραδοσιακό diesel με κλασσική τετρακίνηση, η GLC 220d είναι ο ορισμός όχι μόνο των Premium SUV αλλά και της ποιότητας κύλισης και της ταξιδιωτικής εμπειρίας μιας Mercedes-Benz. Όμως τώρα, με την υβριδική της υποβοήθηση, μπορεί να ρίξει την κατανάλωση στο ταξίδι ακόμα και κάτω από 5,5 lt/100 km.
Ανάμεσα στις έξυπνα τοποθετημένες εμπορικά προτάσεις της MG για την ελληνική αγορά, βρίσκουμε και αυτό εδώ το σκούρο station wagon που χωρίς να πει πολλά με την πρώτη ματιά, κατάφερε να μας κερδίσει με τη συνολική του αξία.
Με μικρές στιλιστικές αλλαγές και μεγαλύτερες τεχνολογικές εμπλούτισε πρόσφατα η εταιρεία της Χιροσίμα το μεσαίου μεγέθους της SUV, το Mazda CX-5, και το δοκιμάζουμε εδώ στην κορυφαία του και τετρακίνητη έκδοση e-Skyactiv G 2.5 των 194 ίππων με ήπια υβριδική υποβοήθηση.
Το Ioniq 5 είναι ο,τι κοντινότερο σε Tesla Cybertruck υπάρχει στην Ελληνική αγορά, καθώς με τις επιβλητικές του διαστάσεις και τη σχεδίασή του, δεν περνάει πουθενά απαρατήρητο και γίνεται πρώτο θέμα στη συζήτηση, ακόμα και τώρα, τρία χρόνια από την πρώτη του κυκλοφορία.
Η νέα γενιά του Opel Astra μπαίνει για πρώτη φορά στην πρίζα για να προσφέρει έως και 60 «ηλεκτρικά» χιλιόμετρα με κάθε φόρτιση, όμως η κορυφαία του PHEV έκδοση επαναφέρει τα ένδοξα αρχικά GSe για να του προσδώσει και σπορ χαρακτήρα.
Πόσο καταναλώνει, πόσο κοστίζει, πώς αποδίδει με το εξαιρετικό μοτέρ βενζίνης 1.0 T-GDI και πώς στέκεται απέναντι στον ανταγωνισμό ένα από τα πιο αξιόλογα αυτοκίνητα πόλης του καιρού μας, μετά και από την πρόσφατη ανανέωση της εμφάνισης και του εξοπλισμού του; Έχουμε τις απαντήσεις.
Το πιο προσιτό premium SUV της Mercedes-Benz, στη βασική του έκδοση GLA 200 με τον κινητήρα 1,33 λίτρων και 163 ίππων, ανανεώθηκε σημαντικά αποκτώντας ήπια υβριδική τεχνολογία και μια σειρά από αναβαθμίσεις του ψηφιακού εσωτερικού του.
Προσανατολισμένο στην οικονομία και στην άνεση της καθημερινότητας, το Renault Clio στη διττή του έκδοση βενζίνης/υγραερίου TCe 100 LPG είναι μια επίσημη, εργοστασιακή έκδοση LPG, που μπορεί να κάνει 100 χιλιόμετρα με μόλις 5 ευρώ.
Αυτή τη φορά έχουμε στα χέρια μας το πραγματικό value for money SUV αυτοκίνητο από την MG, που έχει ανατρέψει όλα όσα ξέραμε για την αγοραστική αξία των 19.000 ευρώ.
Η τόλμη της Volvo δείχνει να είναι στο σωστό μονοπάτι για άλλη μια φορά, μια και φέρνει την κατάλληλη στιγμή, ένα εξαιρετικό δείγμα γραφής- πρόβλεψη για τα μελλούμενα στα SUV και όχι μόνο, έχοντας μάλιστα και ευθυγραμμισμένο τιμοκατάλογο.
Το στυλ του αμαξώματος του XCeed, είναι χαρακτηριστικό άλλων, εξ ορισμού “ακριβότερων” κατασκευαστών αυτοκινήτων, οπότε και μόνο ως τολμηρή προσέγγιση, αξίζει μια ιδιαίτερη μνεία στην Kia για το λανσάρισμα ενός σπορ πεντάθυρου στην αγορά.
Η κυριαρχική διάθεση της BMW στην “αρχοντική” κατηγορία των C-SUV, εκφράζεται με τον πλέον εμφατικό τρόπο μέσα από την εξαιρετική -βασική μέχρι νεοτέρας- X1 xDrive25e.
Σ' ένα αυτοκινητικό σύμπαν που γεμίζει με διογκωμένα και υπερυψωμένα αυτοκίνητα, το Hyundai i10 κρατά στη ζωή ορισμένες παραδοσιακές αξίες: του μικρού αυτοκινήτου πόλης με μια αμυδρή εσάνς των παλιών “GTi”. Οδηγούμε την κορυφαία από τις εκδόσεις του, Hyundai i10 1.0T N Line.
Με το Avenger, η Jeep κατάφερε να διατηρήσει τις παραδοσιακές αξίες, σε μια κλίμακα που δεν μας είχε συνηθίσει, μόνο και μόνο για να αποδείξει πως έχει μετεξελιχτεί -με τη βοήθεια και του Ομίλου Stellantis- σε μια κραταιά δύναμη σε όλες τις κατηγορίες των SUV.
Η ανανέωση της 6ης γενιάς του Opel Corsa δεν περιορίζεται στην υιοθέτηση της νέας μάσκας Vizor, αλλά επεκτείνεται σε ένα εξαίρετο μηχανικό σύνολο του τρικύλινδρου μοτέρ βενζίνης 1.2 Turbo με το καλορυθμισμένο αυτόματο κιβώτιο 8 ταχυτήτων.
Η ανανέωση του ηλεκτρικού SUV C40 από τη Volvo έρχεται με ορισμένες αλλαγές που “πρέπει να σου τις πουν” γιατί δεν φαίνονται και εμείς είμαστε εδώ για τα περαιτέρω.
Μετά τον εμπλουτισμό του Suzuki Ignis με ήπια υβριδική τεχνολογία στον ατμοσφαιρικό κινητήρα 1.2 λίτρου που καίει κάτω από 6,0 lt/100km, τώρα η προσθήκη του νέου αυτόματου κιβωτίου CVT είναι το τελευταίο από τα διαρκή βήματα βελτίωσης ενός μικρού αυτοκινήτου πόλης που γίνεται όλο και καλύτερο.
Μετά την εμπορική επιτυχία που έγραψε η VW με τα SUV, αρχής γενομένης από το Tiguan, έφτασε η ώρα της “αναζήτησης” κάτι διαφορετικού στη μικρότερη κατηγορία, με το εναλλακτικό Taigo να δίνει “πάτημα” σε όσους θέλουν οπωσδήποτε σπορτ διάθεση στο αυτοκίνητο τους- έστω και στην εμφάνιση.
Με αιχμές του δόρατος την ποιότητα, τους χώρους, την οδική συμπεριφορά και τον εξοπλισμό του, πέραν φυσικά του status του, το Audi Q2 καλύπτει καλά -μετά και από την ανανέωση του 2021- τα όποια μειονεκτήματα της ηλικίας του. Δοκιμάζουμε την ισχυρότερη εκ των δύο εκδόσεών του, την 35 TFSI με τους 150 ίππους.
Σε ένα περιβάλλον που τα ηλεκτρικά έχουν αρχίσει και “ανθούν”, η επιμονή ορισμένων εταιρειών στο να προσφέρουν προτάσεις με κινητήρες diesel, έχει πραγματικά μεγάλη αξία. Ειδικά όταν το τελικό προϊόν είναι τόσο καλό όσο το αειθαλές SUV της Peugeot.
Το πιο συμπαγές SUV της Skoda είχε ανέκαθεν πολλά να προσφέρει με λογική τιμή, με αιχμή του δόρατος τους χώρους. Το δοκιμάζουμε στην ισχυρότερη -και πρόσφατα τροποποιημένη- έκδοση του τρικύλινδρου κινητήρα 1.0 λίτρου των 110 ίππων.
Θέλοντας και μη, όλοι πρέπει να αποδεχτούμε την πραγματικότητα που έχει όλο και περισσότερο ηλεκτρικό ρεύμα στο δρόμο και αντικειμενικά, αν το “αύριο” έχει τα χαρίσματα του SUV Audi Q4 Sportback 50 e-tron που έχουμε εδώ, τα πάντα θα είναι λίγο πιο εύκολα στην προσαρμογή, για όλους.
Η εταιρεία της Χιροσίμα κοιτάζει από διαφορετικό ύψωμα τον κόσμο της αυτοκίνησης, και αυτό γίνεται σαφές και από το CX-30: ένα συμπαγές SUV, πιστό σε διαφορετικές σχεδιαστικές και μηχανικές ιδέες. Δοκιμάζουμε την αναβαθμισμένη του δίλιτρη έκδοση των 186 ps.