Το SPORT24 παρουσιάζει όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε για τους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024 του Παρισιού. Τα 100 μέλη της ελληνικής αποστολής, η Εθνική Μπάσκετ, τα μετάλλια της Ελλάδας, οι απουσίες, τα γήπεδα, το πρόγραμμα σ' ένα longread κείμενο.
Ο Απόστολος Χρήστου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 50 μέτρα ύπτιο με χρόνο 24.79, ενώ ο Απόστολος Παπαστάμου ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου με χρόνο 4:20.25 στα 400 μέτρα μεικτής κολύμβησης στο μίτινγκ του Μονακό.
Ο Ανδρέας Βαζαίος και ο Απόστολος Παπαστάπος προκρίθηκαν στα ημιτελικά των 200 μέτρων της μικτής ατομικής, ενώ στον ημιτελικό των 100 μέτρων ύπτιο προκρίθηκε και ο Απόστολος Χρήστου. Σε αυτό τον προκριματικό συμμετείχε και ο Απόστολος Σίσκος, ο οποίος δεν κατάφερε να προκριθεί.
Με εννιά κολυμβητές / τριες θα συμμετάσχει η χώρα μας στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης 25άρας πισίνας το οποίο θα διεξαχθεί στο Οτοπένι (5-10 Δεκεμβρίου).
Οι Ανδρέας Βαζαίος και Απόστολος Παπαστάμος δεν κατάφεραν να προκριθούν στα ημιτελικά των 200 μέτρων μεικτής ατομικής. Στην 24η θέση κατετάγη ο Βαζαίος, 35ος ο Παπαστάμος.
Ο Λευτέρης Πετρούνιας πήρε το εισιτήριο για τον τελικό των κρίκων ενώ προκρίσεις πανηγύρισαν και οι Σάκκαρη, Ντουντουνάκη, Γκιώνης στα αγωνίσματά τους. Διαβάστε αναλυτικά τον ελληνικό απολογισμό της ημέρας (24/7) στους Ολυμπιακούς Αγώνες.