ΤΖΟΥΝΤΟ

Αγώνες, ειδήσεις, νέα, βαθμολογίες τα πάντα για τα σπορ στην Ελλάδα, την Ευρώπη και τον κόσμο

Δευτέρα 04 Νοε. 2019

ΠΗΡΕ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΥΣ ΒΑΘΜΟΥΣ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΟΚΙΟ

Τζούντο: Χρυσός ο Ντανατσίδης στο Παγκόσμιο Όπεν της Ωκεανίας

Ο Αλέξης Ντανατσίδης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία των -81 κιλών στο Παγκόσμιο Όπεν τζούντο της Ωκεανίας.

Κυριακή 22 Σεπ. 2019

ΑΦΙΕΡΩΣΕ ΤΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΟΥ ΠΟΝΤΟΥ

Η συγκινητική ανάρτηση της Τελτσίδου για το χρυσό στην Τασκένδη

Η τζουντόκα, Ελισάβετ Τελτσίδου με ανάρτησή της αφιέρωσε το μετάλλιο που κατέκτησε στην Τασκένδη στους Έλληνες του Πόντου και φυσικά στους γονείς της. (VIDEO)

Σάββατο 21 Σεπ. 2019

ΠΑΛΕΥΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΟΥΣΑ ΣΤΟ ΤΟΚΙΟ Η ΕΛΛΗΝΙΔΑ ΤΖΟΥΝΤΟΚΑ

Τζούντο: Νέο χρυσό η Τελτσίδου, δίνει μάχη για να βρεθεί στους Ολυμπιακούς

Η Ελισάβετ Τελτσίδου, για τέταρτη φορά μέσα στη χρονιά βρέθηκε στην κορυφή ενός Grand Prix τζούντο, συλλέγοντας, νέους, πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθεια που κάνει για να είναι παρούσα στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Σάββατο 13 Ιουλ. 2019

ΝΕΑ ΚΑΛΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΔΑ ΤΖΟΥΝΤΟΚΑ

Τζούντο: Χάλκινη η Τελτσίδου στο Γκραν Πρι της Βουδαπέστης

Η Ελισάβετ Τελτσίδου κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία των -70 κιλών στο Γκραν Πρι του τζούντο που διεξάγεται στην Βουδαπέστη.

Κυριακή 23 Ιουν. 2019

ΔΥΟ ΑΚΟΜΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΟ ΜΙΝΣΚ

Ευρωπαϊκοί Αγώνες: Ασημένιο ο Καρακιζίδης, χάλκινο ο Αζωίδης

Ο Σάββας Καρακιζίδης ήταν δεύτερος στην κατηγορία 62κ. στο Σάμπο, ενώ ο Γιώργος Αζωίδης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία 73κ. του τζούντο στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες του Μινσκ.

Τρίτη 29 Ιαν. 2019

ΑΥΞΗΣΗ 10% ΣΤΙΣ ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΣΕΙΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΩΝ

Οι επιχορηγήσεις των ομοσπονδιών για το 2019

Το Υπουργείο Πολιτισμού και η Γενική Γραμματεία Αθλητισμού ανακοίνωσαν τις επιχορηγήσεις που θα δοθούν σε όλες τις ομοσπονδίες μέσα στο 2019 που είναι μια προ-ολυμπιακή χρονιά.

Κυριακή 23 Δεκ. 2018

ΘΛΙΒΕΡΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ ΣΤΗ ΒΕΡΟΙΑ

Έπεσαν μπουνιές σε απονομή μεταλλίων πρωταθλήματος τζούντο

Τον γύρο του διαδικτύου κάνει ένα video που δείχνει άνδρες να ανταλλάσουν γροθιές κατά τη διάρκεια απονομής μεταλλίων στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα τζούντο στη Βέροια.

Κυριακή 11 Νοε. 2018

ΠΡΩΤΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ ΤΖΟΥΝΤΟΚΑ ΣΕ ΓΚΡΑΝ ΠΡΙ

Χάλκινος ο Ντανατσίδης στην Τασκένδη

Ο Αλέξης Ντανατσίδης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο της κατηγορίας των -81 κιλών, στο Γκραν Πρι τζούντο της Τασκένδης.

Δευτέρα 05 Νοε. 2018

ΣΤΟ ΑΣΙΑΤΙΚΟ ΟΠΕΝ ΤΟΥ ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ

Δρόμος στρωμένος από... χρυσό για Ντανατσίδη, Τσελίδη και Τελτσίδου

Στρωμένος από... χρυσό ήταν ο δρόμος των Ελλήνων τζουντόκα στο Ασιατικό Όπεν που διεξήχθη στην πόλη Ακτάου του Καζακστάν. Τα τρία χρυσά μετάλλια στους άνδρες, έφεραν την Ελλάδα στην 1η θέση, ενώ στη γενική κατάταξη η χώρα μας κατέλαβε την 2η θέση.

Σάββατο 03 Νοε. 2018

ΠΡΩΤΟ ΧΡΥΣΟ ΣΕ ΔΙΕΘΝΕΣ ΤΟΥΡΝΟΥΑ

Τζούντο: Χρυσό μετάλλιο ο Αζωίδης στο Όπεν του Καζακστάν

Το πρώτο του χρυσό μετάλλιο σε διεθνές τουρνουά μέσα στο 2018, πανηγύρισε σήμερα (3/11) ο Γιώργος Αζωίδης και συγκεκριμένα στο Όπεν του Καζακστάν.

Παρασκευή 05 Οκτ. 2018

ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ "BEAST" ΤΩΝ ΜΑΧΗΤΙΚΩΝ ΑΘΛΗΜΑΤΩΝ

Ηλίας Ηλιάδης: Το video με τις τρομερές ασκήσεις στα 32 του

Είναι 32 ετών και στην δύση της καριέρας του, όμως, ο Ηλίας Ηλιάδης εκτός από την σπουδαία πορεία που τον ακολουθεί, μέχρι σήμερα παραμένει ένας από τους πιο γυμνασμένους αθλητές στα μαχητικά αθλήματα. (VIDEO)

Παρασκευή 11 Μαϊ. 2018

ΣΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ ΟΔΗΓΕΙ Ο ΚΑΦΕΝΤΑΡΑΚΗΣ ΤΟΝ ΣΟΥΦΛΕΡΗ

Οκτώ μέλη της πρώην διοίκησης της ΕΟΤ παραπέμφθηκαν στην ΕΦΙΠ

Όπως αποφασίστηκε από την Ε.Ο. Τζούντο οκτώ μέλη της πρώην διοίκησης παραπέμφθηκαν στην ΕΦΙΠ, ενώ θα γίνει έλεγχος των συναλλαγών του τέως πρόεδρου, Ευάγγελου Σουφλέρη.

Δευτέρα 02 Απρ. 2018

ΣΤΗ ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16 ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ Ο ΤΣΟΥΜΗΤΑΣ

Πέμπτος ο Τσελίδης στο Γκραν Πρι της Τιφλίδας στα -90 κιλά

Ο Θοδωρής Τσελίδης εφτασε μέχρι την 5η θέση των 90 κιλών του "Tbilisi GP 2018" που διεξήχθη στην Γεωργία.

Πέμπτη 22 Μαρ. 2018

ΣΤΑ ΑΚΡΑ ΦΤΑΝΟΥΝ ΟΙ ΔΥΟ ΠΛΕΥΡΕΣ

Η Ομοσπονδία Τζούντο ζητά από τον Σουφλέρη να επιστρέψει χρήματα

Η νυν διοίκηση της Ομοσπονδίας Τζούντο ζητά το από τον πρώην πρόεδρο της, Βαγγέλη Σουφλέρη να επιστρέψει χρήματα που είχε πάρει κατά τη διάρκεια της θητείας του.

Κυριακή 18 Μαρ. 2018

ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ Η ΔΙΑΜΑΧΗ ΜΕ ΤΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΚΑΦΕΝΤΑΡΑΚΗ

Παραιτήθηκε ο Σουφλέρης μετά την τιμωρία 4 ετών από την ΕΦΙΠ

Ο τέως πρόεδρος της Ομοσπονδίας Τζούντο, Βαγγέλης Σουφλέρης, υπέβαλε την παραίτηση του από το νέο Δ.Σ. μετά την τιμωρία τεσσάρων ετών στέρησης αθλητικής ιδιότητας από την Ε.Φ.Ι.Π.

Δευτέρα 19 Φεβ. 2018

ΝΙΚΗΤΗΣ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ

Ο Καφενταράκης επανεξελέγη πρόεδρος στην ομοσπονδία τζούντο

Μετά από μεγάλη περίοδο αναστάτωσης, η ομοσπονδία τζούντο έχει πρόεδρο και ΔΣ, αφού ο Γιάννης Καφενταράκης κέρδισε τις εκλογές.

Τρίτη 06 Φεβ. 2018

ΟΙ ΚΟΝΤΡΕΣ ΣΤΗΝ ΕΟΤ ΠΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑΝ ΤΟΝ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ

Πώς ο τζουντόκα Ρομάν Μουστόπουλος έγινε "Βεντάτ Αϊλμπαράκ"

Ο Ρομάν Μουστόπουλος θα αγωνίζεται πλέον ως "Βεντάτ Αλμπαϊράκ" λόγω της εσωτερικής διαμάχης στην Ελληνική Ομοσπονδία Τζούντο.

Δευτέρα 22 Ιαν. 2018

ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Το καλεντάρι του τζούντο για το 2018

Η ομοσπονδία τζούντο ανακοίνωσε το καλεντάρι για το 2018, σύμφωνα με το οποίο το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα θα διεξαχθεί τον Νοέμβριο στη Θεσσαλονίκη.

Τρίτη 16 Ιαν. 2018

ΝΟΜΙΜΗ Η Γ.Σ. ΤΟΥ 2016

Eπέστρεψε ο Καφενταράκης στην προεδρία της Ομοσπονδίας Τζούντο

Νόμιμη η ΓΣ του 2016, επέστρεψε ο Γιάννης Καφενταράκης στην προεδρία της Ελληνικής Ομοσπονδίας Τζούντο.

Τρίτη 28 Νοε. 2017

ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟ

Τρίτος στο ευρωπαϊκό συλλόγων ο Άρης

Την τρίτη θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα συλλόγων Europa League που διεξήχθη στο Βούπερταλ της Γερμανίας, κατέκτησε ο Άρης.

Τετάρτη 22 Νοε. 2017

ΘΕΑΜΑΤΙΚΗ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ

Φύλακας στην Κίνα απελευθερώνει όμηρο με κίνηση Τζούντο!

Φύλακας στην Κίνα χρησιμοποιεί κίνηση Ippon Seoi Nage για να αφοπλίσει έναν άνδρα που κρατά μια γυναίκα όμηρο με ένα μπαλτά. Δείτε το εκπληκτικό βίντεο.

Παρασκευή 21 Ιουλ. 2017

ΜΕ 37 ΑΘΛΗΤΕΣ ΚΑΙ ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ Η ΧΩΡΑ ΜΑΣ

Η ελληνική αποστολή για το Ολυμπιακό Φεστιβάλ Ευρωπαϊκής Νεότητας

Με 37 αθλητές και αθλήτριες αναχωρεί η ελληνική αποστολή με προορισμό την Ουγγαρία, για το Ολυμπιακό Φεστιβάλ Ευρωπαϊκής Νεότητας "GYOR 2017".

Κυριακή 04 Ιουν. 2017

ΔΥΟ ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΤΖΟΥΝΤΟ

Ασημένιο μετάλλιο ο Παπαχρήστος στο Βίλνιους, τρίτη η Πασχαλίδου

Δύο μετάλλια, ένα ασημένιο και ένα χάλκινο, ήταν ο απολογισμός για το ελληνικό τζούντο αθλητών με τύφλωση & προβλήματα όρασης στο διεθνές τουρνουά της IBSA που πραγματοποιήθηκε στο Βίλνιους της Λιθουανίας. Στον Ασπρόπυργο το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Άρσης Βαρών σε Πάγκο.

Δευτέρα 22 Μαϊ. 2017

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΤΖΟΥΝΤΟ

Καταγγελίες της Ομοσπονδίας Τζούντο για παρανομίες και σκάνδαλα

Η Προσωρινή διοίκηση της Ομοσπονδίας Τζούντο, έπειτα από έλεγχο που πραγματοποίησαν Ορκωτοί λογιστές κατ εντολή της, αποφάσισε να δημοσιοποιήσει έκνομες -κατά την ίδια- ενέργειες και αποφάσεις της προηγούμενης διοίκησης του αθλήματος.

Τετάρτη 10 Μαϊ. 2017

ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΚΑΦΕΝΤΑΡΑΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΘΕΙ ΛΥΣΗ

Συνεχίζεται η κόντρα στο ελληνικό τζούντο

Ο τέως πρόεδρος της Ομοσπονδίας Τζούντο, Ιωάννης Καφενταράκης, με επιστολή του ζητά να δοθεί λύση στο διοικητικό αδιέξοδο της και να προκηρυχθεί άμεσα Γενική Συνέλευση.

Κυριακή 26 Μαρ. 2017

ΣΤΟΙΧΙΣΕ Η ΑΠΟΧΗ ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΖΟΥΝΤΟΚΑ

Εκτός μεταλλίων η Ελλάδα στην πρεμιέρα

Οι Έλληνες αθλητές δεν κατάφεραν να κάνουν αισθητή την παρουσία τους στο "Iliadis Cup" λόγω της απουσίας τους από μεγάλους αγώνες.

Πέμπτη 23 Μαρ. 2017

ΤΟ ΕΡΧΟΜΕΝΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ Ο ΑΓΩΝΑΣ

Αντίστροφη μέτρηση για το "Iliadis Cup"

Συνολικά 255 αθλητές (162 άνδρες, 93 γυναίκες), από 24 χώρες που εκπροσωπούν τις τέσσερις από τις πέντε ηπείρους θα συμμετάσχουν το ερχόμενο Σαββατοκύριακο (25-26/3) στο "Iliadis Cup".

Τρίτη 14 Μαρ. 2017

ΠΟΛΛΕΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΣΤΗ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ

Μεγαλώνει κάθε χρόνο το "Iliadis Cup"

Με τη συμμετοχή αθλητών από 17 χώρες θα διεξαχθεί το "Iliadis Cup" το Σαββατοκύριακο 25-26 Μαρτίου στο Ολυμπιακό Κέντρο Άνω Λιοσίων.

Παρασκευή 03 Μαρ. 2017

ΜΕ ΕΝΤΟΛΗ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑΣ

Συνεχίζεται κανονικά το "Iliadis Cup"

Η διοργάνωση "κόσμημα" για το ελληνικό τζούντο, το Junior European Judo Cup «9th Iliadis Cup», θα πραγματοποιηθεί κανονικά το Σαββατοκύριακο 25-26 Μαρτίου στο Ολυμπιακό Κέντρο Άνω Λιοσίων.