Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

NBA

Μάβερικς - Κλίπερς 97-104: Ραψωδία Λέοναρντ με 45 πόντους και 3-3

Ο Κουάι Λέοναρντ των Κλίπερς Ⓒ 2021 CHRIS O'MEARA/ASSOCIATED PRESS

Με τον Κουάι Λέοναρντ να κάνει μυθικά πράγματα και να τελειώνει τον αγώνα με 45 πόντους, οι Κλίπερς άλωσαν το Ντάλας στο Game 6 με 104-97, ισοφάρισαν σε 3-3 και έστειλαν την σειρά σε Game 7.

Οι Κλίπερς έδειξαν χαρακτήρα στο Ντάλας. Με την σεζόν τους να κρέμεται από ένα σχοινί, οι Κλίπερς επιβλήθηκαν με των Μαβερικς στο Game 6 με 97-104 και ισοφάρισαν σε 3-3, στέλνοντας την σειρά σε Game 7. Τώρα πρέπει να κάνουν το δύσκολο: Να νικήσουν στην έδρα τους, κάτι που έπειτα από 6 αγώνες δεν έχει καταφέρει καμία ομάδα σε αυτή την σειρά σε ένα ιστορικό ρεκόρ.

Ο Κουάι Λέοναρντ ήταν αυτός που πήρε από το χέρι τους Κλίπερς, τελειώνοντας τον αγώνα με 45 πόντους (29 στο δεύτερο ημίχρονο) με 18/25 σουτ (5/9 τρίποντα), 4/4 βολές και πολλά κρίσιμα καλάθια στην τέταρτη περίοδο. Από κοντά και ο τρομερός Ρέτζι Τζάκσον με 25 πόντους, με τον Πολ Τζορτζ να προσθέτει 20 πόντους (αλλά με 6/15 σουτ).

Για τους Μάβερικς, ο Λούκα Ντόντσιτς είχε 29 πόντους και 11 ασίστ - αλλά στην πραγματικότητα δεν ήταν τόσο αποδοτικός - με τον Τιμ Χάρνταγουεϊ να προσθέτει 23 πόντους, ενώ ο Κρίσταπς Πορζίνγκις έμεινε στους 7 πόντους με 3/7 σουτ.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και να μην μπορούν να ανοίξουν την διαφορά. Κάπως έτσι, η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Μαβς να προηγούνται με 28-26.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι Μαβς μπήκαν καλύτερα, ξεφεύγοντας με 39-30. Οι Κλίπερς όμως απάντησαν γρήγορα και με ένα ξέσπασμα πέρασαν μπροστά με 41-42, για να κλείσουν την δεύτερη περίοδο προηγούμενοι με 48-45.

Στην τρίτη περίοδο το ντέρμπι συνεχίστηκε. Οι Μαβς πάλι βρήκαν τον τρόπο όμως κάποια στιγμή να ξεφύγουν με 67-60, με τους Κλίπερς όμως να έχουν πάλι την απάντηση και χάρη σε ένα σερί 11-0 να περνάνε μπροστά με 67-71, αλλά το Ντάλας να βρίσκει πάλι τον τρόπο να πάρει το πάνω χέρι και να κλείσει την τρίτη περίοδο προηγούμενο με 77-73.

Η τέταρτη περίοδος ήταν πάλι αίμα κι άμμος. Τότε όμως ήταν που ο Λέοναρντ έδειξε την κλάση του και με 8 σερί πόντους έκανε το σκορ 90-98 με 100 δευτερόλεπτα να μένουν για το φινάλε. Το παιχνίδι είχε κριθεί, με τους Κλίπερς να φτάνουν στην νίκη.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-26, 45-48, 77-73, 97-104

ΜΑΒΕΡΙΚΣ: Φίνεϊ-Σμιθ 11 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χάρνταγουεϊ 23 (4/11 τρίποντα), Μαριάνοβιτς 12 (9 ριμπάουντ), Πορζίνγκις 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Ντόντσιτς 29 (11/24 σουτ, 2/9 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Κλέμπερ, Πάουελ, Κόλει-Στάιν 2, Μπράνσον 7 (1), Ρίτσαρντσον 6

ΚΛΙΠΕΡΣ: Μπατούμ 6 (5 ριμπάουντ), Λέοναρντ 45 (13/16 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Μόρις 4 (1/10 σουτ), Τζάκσον 25 (3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Τζορτζ 20 (6/15 σουτ, 2 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ζούμπατς 2 (6 ριμπάουντ), Ρόντο, Μαν, Κενάρντ 2