Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Απόδραση από το ΟΑΚΑ!

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ο ΠΑΟΚ δεν είχε τον Σχορτσανίτη, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 17 πόντους (35-18, 14'06"), όμως έκανε το break στο ΟΑΚΑ, επικρατώντας της ΑΕΚ με 78-83! Μια νίκη μακριά από τους ημιτελικούς η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου, φωνάζει η "Ένωση" για τη διαιτησία.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε στο ΟΑΚΑ χωρίς τον Σοφοκλή Σχορτσανίτη (σ.σ. πρόβλημα στη μέση), βρέθηκε πίσω στο σκορ με 17 πόντους στα μέσα της δεύτερης περιόδου (35-18, 14'06") ωστόσο ολοκλήρωσε την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε της ΑΕΚ με 78-83!

Θυμηθείτε το LIVE της αναμέτρησης

Πλέον η σειρά μεταφέρεται στην PAOK Sports Arena (23/4, 20:00), εκεί όπου η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου θέλει άλλη μια νίκη για να προκριθεί στους ημιτελικούς του πρωταθλήματος. Πάντως οι γηπεδούχοι φωνάζουν για τη διαιτησία (19-38 οι βολές υπέρ του ΠΑΟΚ), ενώ έχουν παράπονα για τις αποφάσεις στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Συγκεκριμένα ο Βασιλειάδης έκανε το 75-78 με τρίποντο στα -32.5" ωστόσο οι άνθρωποι της ΑΕΚ διαμαρτύρονται, αφενός, ότι το τρίποντο που επιχείρησε νωρίτερα ο Ντούβνιακ ήταν εκπρόθεσμο, αφετέρου ότι ο Κλάντον έκανε επιθετικό φάουλ στη διεκδίκηση του ριμπάουντ, πριν η μπάλα φτάσει στον Βασιλειάδη! Στο τηλεοπτικό ριπλέι πάντως κι οι δύο φάσεις κρίνονται "καθαρές", δικαιώνοντας την απόφαση των "γκρίζων" να αφήσουν το παιχνίδι να συνεχιστεί κανονικά.

Ο πρωταγωνιστής

Ποιον να διαλέξεις; Τον Κώστα Βασιλειάδη που έβαλε το μεγάλο τρίποντο στα 38'' (για το 75-78) ή τον Ουίλιαμ Χάτσερ που είχε 3/4 βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα; Ενδεχομένως ο τίτλος του πολυτιμότερου να ανήκει κατά το ήμισυ σε κάθε έναν από τους δύο.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Αφενός στο β' μισό της πρώτης περιόδου, που ο ΠΑΟΚ περιόρισε το -17 (35-18 στο 14'06'') σε -8 (41-33) στο ημίχρονο, αφετέρου στο τελευταίο δεκάλεπτο, το οποίο βρήκε νικητές τους φιλοξενούμενους με +14 (17-31).

Το στατιστικό που ξεχώρισε

Η ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου σημείωσε 31 πόντους από λάθη των αντιπάλων, την ώρα που αυτοί του Γιούρι Ζντοβτς σημείωσαν μόλις 11 από τα λάθη του ΠΑΟΚ.

Ζντοβτς: "Σαν να μην υπάρχει η ΑΕΚ είναι..."

Μαυροειδής: "Υπήρξαν πολλά ανάποδα σφυρίγματα"

Νικολάου: "Η ΑΕΚ δεν εκβιάζεται από κανέναν"

Βασιλειάδης: "Σημαντική νίκη, αλλά δεν τελείωσε τίποτα"

Μαρκόπουλος: "Περιορίσαμε τα λάθη στο δεύτερο ημίχρονο"

Η ΑΕΚ ξεκίνησε το ματς με βασικούς τους Μαυροκεφαλίδη, Κάρτερ, Μπράουν, Κατσίβελη και Μαυροειδή απέναντι στον ΠΑΟΚ των Τέπιτς, Βασιλειάδη, Μαργαρίτη, Κλάντον και Χάτσερ. Η "Ένωση" προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την απουσία του Σχορτσανίτη από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και σημάδεψε το "ζωγραφιστό". Είτε με τον Μαυροκεφαλίδη, είτε με τον Μαυροειδή, είτε με τον Μιλόσεβιτς όταν ο Βόσνιος έπαιξε στο "3".

Μάλιστα οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 9-0 και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +10 (17-7, 6'24") ενώ έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ τους 24-16, έχοντας 85% στα δίποντα (6/7) με μπροστάρη τον Μαυροκεφαλίδη (9π.)! Από την άλλη πλευρά ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να βρει λύσεις πίσω από τα 6μ.75 (3/3 τρίπ.) όμως είχε 6 λάθη σε αυτό το διάστημα.

Το +17 και τα 11/12 δίποντα στο ημίχρονο

Ο Μιλόσεβιτς ήταν σημείο αναφοράς στην επίθεση της ΑΕΚ που προηγήθηκε ακόμα και με +17 πόντους (35-18, 14'06") με το τρίποντο του Βόσνιου φόργουορντ. Παρ' όλα αυτά, ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις με το μακρινό σουτ, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των γηπεδούχων και κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά.

Ο "Δικέφαλος του Βορρά" έκανε σερί 5-0 με τις 2/2 βολές του Βασιλειάδη και τo τρίποντο του Μιλένκο Τέπιτς από την κορυφή, μειώνοντας στο 41-33 του ημιχρόνου. Είναι χαρακτηριστικό ότι η ΑΕΚ σούταρε με το εντυπωσιακό 92% (!) στα δίποντα στο πρώτο 20λεπτο, ήτοι 11/12, ενώ η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου περιόρισε τα λάθη της στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφερε να κρατήσει επαφή με το σκορ.

Ανατροπή και διαμαρτυρίες

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στην τρίτη περίοδο και μείωσε σε 46-41 με το τρίποντο του Βασιλειάδη, ο οποίος στη συνέχεια σκόραρε στον αιφνιδιασμό και διαμόρφωσε το 50-41. Ο Καλαμπόκης σκόραρε δυο φορές πίσω από τα 6μ.75 κι έδωσε "ανάσα" στην ΑΕΚ (53-46 & 56-48) ενώ το τρίποντο του Σάκοτα έκανε το 61-52 με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με επιμέρους σκορ 8-3 για τους φιλοξενούμενους, με τον Κλάντον να διαμορφώνει το 64-60 με 1/2 βολές, έπειτα από το φάουλ του Έρικ, ενώ ο Μαργαρίτης ισοφάρισε σε 65-65 με τρίποντο στα 5'26" για το τέλος, υποχρεώνοντας τον Ζντοβτς να καλέσει τάιμ άουτ!

Στη συνέχεια ο Βασιλειάδης έκανε το 75-78 με τρίποντο στα -32.5" ωστόσο οι άνθρωποι της ΑΕΚ διαμαρτύρονται, αφενός, ότι το τρίποντο που επιχείρησε νωρίτερα ο Ντούβνιακ ήταν εκπρόθεσμο, αφετέρου ότι ο Κλάντον έκανε επιθετικό φάουλ στη διεκδίκηση του ριμπάουντ, πριν η μπάλα φτάσει στον Βασιλειάδη! Το παιχνίδι κρίθηκε στις βολές, εκεί που ο Χάτσερ έκανε το 78-81 στα 18.3" για τη λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 41-33, 61-52, 78-83.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Μαυροκεφαλίδης 19 (1/10 τρίπ.), Κάρτερ 8 (1), Μπράουν 10 (1), Κατσίβελης 5 (1), Μαυροειδής 4, Παπαντωνίου, Σάκοτα 13 (3), Μιλόσεβιτς 9 (1), Γκριν, Καλαμπόκης 10, Μάικλ.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 8 (1), Βασιλειάδης 17 (4), Μαργαρίτης 16 (2), Χάτσερ 21 (1), Κλάντον 9, Κακαρούδης, Τσόχλας 3 (1), Δέδας, Κώττας, Ντούβνιακ 9 (1), Μάρκοβιτς.