X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Α1 ΠΟΛΟ ΑΝΔΡΩΝ

Ολυμπιακός - Βουλιαγμένη 11-7: Πρωταθλητές ξανά οι ερυθρόλευκοι μετά από ματσάρα

Ο Ντίνος Γενηδουνιάς πανηγυρίζει κόντρα στη Βουλιαγμένη. EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 11-7 της Βουλιαγμένης μετά από μεγάλο παιχνίδι και κατέκτησε το 37ο πρωτάθλημα της ιστορίας του στο πόλο ανδρών.

Πρωταθλητής Ελλάδας για 37η φορά στην ιστορία του είναι ο Ολυμπιακός, ο οποίος μετά από έναν τελικό με τρομερή εξέλιξη επικράτησε 11-7 της Βουλιαγμένης και κατέκτησε τον τίτλο.

Οι ερυθρόλευκοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 4-0, όμως στη συνέχεια ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους στην άμυνα, ο Ζερδεβάς ήταν εξαιρετικός και έφτασαν στη νίκη.

Το ματς: Το ξεκίνημα του τελικού ήταν ονειρικό για τη Βουλιαγμένη. Με όπλο το πρέσινγκ στην άμυνά του ο ΝΟΒ κατάφερε να πετύχει τέσσερα γκολ στο πρώτο οκτάλεπτο, δε δέχτηκε κανένα και έτσι έκλεισε την πρώτη περίοδο με το σκορ στο 4-0.

Για να πετύχει το πρώτο του τέρμα στην αναμέτρηση ο Ολυμπιακός χρειάστηκε να περάσουν σχεδόν 9.30, με τον Γενηδουνιά να μειώνει σε 4-1 με γκολ στον παραπάνω. Οι ερυθρόλευκοι αύξησαν την πίεσή τους στην άμυνα και δύο γκολ στον παραπάνω και ένα στην κόντρα κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα (4-4) μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό της περιόδου. Ο Γούντχεντ σκόραρε στον παίκτη παραπάνω στην επόμενη φάση με το 4-5 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων μετά από 16 λεπτά αγώνα.

Ο Βάμος με την έναρξη του τρίτου οκταλέπτου έκανε το 5-5, ενώ ο Γκίλλας κατάφερε να δώσει για πρώτη φορά προβάδισμα στον Ολυμπιακός στα μισά της περιόδου. Η Βουλιαγμένη εγκλωβίστηκε στην άμυνα των ερυθρόλευκων, οι οποίοι με τέρματα του Βάμος και του Παπαναστασίου ξέφυγε με 8-5.

Με αυτό το σκορ μπήκαν οι δύο ομάδες στην τελική ευθεία του αγώνα. Ο Ολυμπιακός κυριαρχούσε πλήρως στην πισίνα και το μόνο που περιμέναμε ήταν το τελικό σκορ. Η Βουλιαγμένη μείωσε προσωρινά στα τρία γκολ τη διαφορά (10-7) πριν ο Δήμου διαμορφώσει το τελικό 11-7.

Ολυμπιακός - Βουλιαγμένη 11-7

Τα οκτάλεπτα: 0-4, 4-1, 4-0, 3-2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ιγκόρ Μιλάνοβιτς): Ζερδεβάς, Βάμος 2, Δήμου 1, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης, Γούβης, Δερβίσης 1, Μπούσλιε, Μουρίκης 1, Γραμματικός, Παπαναστασίου 3, Δαμίγος, Γκίλλας 1, Λιαντζίρης.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς): Τζωρτζάτος, Χαλυβόπουλος, Καστρινάκης, Καλογερόπουλος 2, Τρούλος, Νικολαΐδης, Παπασηφάκης 2, Γούντχεντ 1, Αλαφραγκής 1, Καπότσης, Κουρούβανης 1, Φάρμερ, Ανδρεάδης, Αλμύρας, Κωνσταντόπουλος.