Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΟΛΟ

Ελλάδα-Ρουμανία: 8-7

Βλοντάκης

Νικώντας Ρουμανία (8-7) και διαιτησία η Ελλάδα προκρίθηκε στην οκτάδα όπου περιμένουν οι Σέρβοι

Μόνο εύκολη αντίπαλος δεν ήταν η Ρουμανία, η οποία μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με το γκολ του Ματέι. Οι Σχίζας και Αφρουδάκης, εκμεταλλεύθηκαν τον παίκτη παραπάνω και έδωσαν για πρώτη φορά το προβάδισμα στην Εθνική μας, το οποίο χάθηκε για να λήξει το πρώτο οκτάλεπτο με σκορ 2-2.
Ξανά μπροστά βρέθηκαν οι αντίπαλοί μας, στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και παρά λίγο να πάρουν διαφορά δύο τερμάτων, στην πρώτη φάση του διαιτητικού ρεσιτάλ. Ο Δεληγιάννης απέκρουσε το πέναλτι, αλλά ο Αμερικανός ρέφερι διέταξε επανάληψη, γεγονός που εξόργισε τον γκολκίπερ του Ολυμπιακού, ο οποίος χρεώθηκε με αποβολή και τη θέση του πήρε για τη φάση ο Χατζηθεοδώρου, για να δει την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι από την εκτέλεση του Ίοσεπ. Το 4-4 του ημιχρόνου, διαμόρφωσε ο Βλοντάκης, από τη θέση του φουνταριστού.

Τα θεμέλια της πρόκρισης, μπήκαν στο τρίτο οκτάλεπτο, με την Ελλάδα να κάνει σερί 4-1 και να το κλείνει, προηγούμενη με 3 τέρματα, γεγονός που αποδείχθηκε καθοριστικό στην εξέλιξη του αγώνα, στην τελευταία περίοδο.

Γεγονός είναι πάντως ότι οι "άρχοντες" αγώνα, Τσάνεϊ και Καπούτι, δεν πολυχάρηκαν με το γεγονός ότι το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βρέθηκε τόσο κοντά στην πρόκριση και είπαν να κάνουν το παιχνίδι ντέρμπι.

Αρχικά, αποβλήθηκε με αντικατάσταση ο Χατζηθεοδώρου και στον παίκτη παραπάνω, οι αντίπαλοί μας σκόραραν, μειώνοντας σε 8-6. Περίπου 4.5 λεπτά πριν το τέλος, ο Χρήστος Αφρουδάκης, έφυγε στην κόντρα, αλλά χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ και σαν να μην έφτανε αυτό αποβλήθηκε με αντικατάσταση για υποτιθέμενη διαμαρτυρία, η οποία ήταν η τρίτη, με αποτέλεσμα να πάει κι αυτός στον πάγκο.

Το ίδιο συνέβη και με τον Δεληγιάννη, ο οποίος αποχώρησε και στη φάση αυτή η Εθνική έπαιξε χωρίς τερματοφύλακα, με συνέπεια να δεχθεί γκολ και η διαφορά να μειωθεί στο ελάχιστο (8-7). Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε με την αποβολή και του Μάζη, αφού ο εκνευρισμός πλέον ήταν μεγάλος, λόγω των τραγικών αποφάσεων.

Η Ελλάδα, όμως, έδειξε χαρακτήρα, κατάφερε να κρατήσει το σκορ και να πάρει την πρόκριση για την επόμενη φάση, παρά το γεγονός ότι δεν σκόραρε στα τελευταία οκτώ λεπτά.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 4-4, 8-5, 8-7