Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

COPA AMERICA

Πρεμιέρα με έκπληξη

περου

Την έκπληξη έκανε το Περού στην πρεμιέρα του Κόπα Αμέρικα νικώντας την Ουρουγουάη με 3-0

Χωρίς τον Αλβάρο Ρεκόμπα, ο οποίος ένιωσε κάποιες ενοχλήσεις πριν τον αγώνα, παρατάχθηκε η Ουρουγουάη, η οποία δεν θα μπορούσε να περιμένει χειρότερο ξεκίνημα στο Κόπα Αμέρικα, που διεξάγεται από σήμερα και μέχρι της 15 Ιουλίου στην Βενεζουέλα.
Στο πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες ήταν αρκετά νευρικές και χωρίς να φτάνουν κοντά στο τέρμα η μία τις άλλης, αρκούνταν στο γνωστό "λατινοαμερικάνικο" ποδόσφαιρο, με πολύ ξύλο και λίγη ουσία. Η πρώτη φάση του αγώνα, ήρθε στο 19ο λεπτό όταν η Ουρουγουάη έχασε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί, μετά το κόρνερ του Εστογιάνοφ από δεξιά και την προβολή του Ντάριο Ροντρίγκεζ, ο οποίος όμως έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.

Στο 27' και στην πρώτη ουσιαστικά επίσκεψή του στα καρέ του Καρίνι, το Περού κατάφερε να σκοράρει με τον Βιγιάλτα, ο οποίος μετά από εκτέλεση κόρνερ από αριστερά έπιασε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής και με υποψία (μόνο υποψία μένει σε αγώνες του Κόπα Αμέρικα) φάουλ πάνω στον προσωπικό του αντίπαλο, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Μόλις 5 λεπτά αργότερα, οι Περουβιανοί έφτασαν κάτι παραπάνω από μια ανάσα πριν το 2-0, όμως ο διαιτητής του αγώνα μετά από υπόδειξη του επόπτη, ακύρωσε ως οφσάιντ το τέρμα του Γκερέρο. Η Ουρουγουάη, έχασε μόλις μία ευκαιρία πριν την ανάπαυλα για να σκοράρει όμως το πολύ δύνατό σουτ του Εστογιάνοφ, πολλά μέτρα έξω από την περιοχή σταμάτησε ο Μπουτρόν.

Στην επανάληψη το παιχνίδι, έγινε πιο γρήγορο, με την Ουρουγουάη, με την είσοδο στον αγωνιστικό χώρο του Κριστιάνο Ροντρίγκεζ να παίρνει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να έχει την υπεροχή. Δύο μόλις λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο νεοεισελθών μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Περού έπιασε εξαιρετικό γυριστό σουτ, το οποίο όμως σταμάτησε ο Μπουτρόν, ενώ στο 50' πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Τζέφερσον Φαρφάν, κατέληξε ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια του Καρίνι.

Στο 53' οι Περουβιανοί έχασαν μία ακόμη ευκαιρία να "κλειδώσει" το παιχνίδι, όμως παρά την άψογη σέντρα του πρώην συμπαίκτη του στην Μπάγερν Γκερέρο, ο Πιζάρο δεν κατάφερε σε κενό τέρμα να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Φορλάν έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει για την Ουρουγουάη, καθώς η κεφαλιά του μετά από κόρνερ του Εστογιάνοφ πέρασε άουτ, όμως κόντρα στην ροή του αγώνα, το Περού ήταν αυτό που πέτυχε το 2-0, εξασφαλίζοντας την νίκη με το απίστευτο γκολ του Μαρίνιο στο 69'.

Ο Περουβιανός μέσος, σε αντεπίθεση σούταρε λίγο έξω από την περιοχή του Καρίνι, αφήνοντας τον Ουρουγουανό τερματοφύλακα ανήμπορο να αντιδράσει, στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό του "Γ" για το 2-0. Μάλιστα το Περού δεν σταμάτησε εκεί και στην εκπνοή της αναμέτρησης έφτασε στο τρίτο τέρμα μετά από εξαιρετική συνεργασία των Γκερέρο και Μεντόζα.

Συγκεκριμένα στο 90' ο Γκερέρο έξω από την περιοχή έσπασε την μπάλα στον Μεντόζα, αυτός από δεξιά σέντραρε παράλληλα με το τέρμα, εκεί όπου ο Γκερέρο με πλασέ σε κενή εστία διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Οι συνθέσεις:

Ουρουγουάη: Καρίνι, Ντιόγκο, Λουγκάνο, Γκοντίν, Ντάριο Ροντρίγκεζ, Πέρες, Γκαρσία, Κανόμπιο (45' Κριστιάνο Ροντρίγκεζ), Εστογιάνοφ(76' Βάργκας), Φορλάν , Σάντσες (65' Αμπρέου)

Περού: Μπουτρόν, Ακασιέτε, Βιγιάλτσα, Ροντρίγκες, Γκαγίκιο, Γκαρσία (56' Μαρίνιο), Μπασαλάρ, Φαρφάν (78' Ντε Λα Χάσα), Βίλτσες, Γκερέρο, Πιζάρο (74' Μεντόζα)

* O διαιτητής του παιχνιδιού Αμαρίγια (κίτρινος) δικαιολόγησε το όνομά του δείχνοντας την κίτρινη κάρτα στους: Λουγκάνο, Ντάριο Ροντρίγκεζ, Γκαρσία, Γκερέρο και Πιζάρο.

* Ο Μπασαλάρ, ο οποίος αγωνίστηκε με το Περού, έχει περάσει από την χώρα μας και πιο συγκεκριμένα έχει φορέσει την φανέλα της Βέροιας, ενώ πλεόν έχει κλέισει τα 39 του χρόνια.