Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΕΚ

Πανιώνιος-ΑΕΚ 3-1

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΟ

Με τα τέρματα των Τζιμπούρ στο 69’ και Ενσαλίβα στο 70’, ο Πανιώνιος πήρε την 5η θέση και το εισιτήριο για το UEFA, νικώντας την ΑΕΚ με 3-1

Μέσα σε δύο λεπτά ο Πανιώνιος έκανε την χρονιά από απλά καλή πετυχημένη κερδίζοντας την ΑΕΚ με 3-1 με τα γκολ των Τζιμπούρ και Ενσαλίβα στο 69’ και το 70’, ενώ το σκορ είχε ανοίξει ο Λουρένσο.
td> Οι συνθέσεις των ομάδων
Πανιώνιος: (Έβαλντ Λίνεν): Κένινγκ, Μανιάτης, Μπερτέ, Ενσαλίβα, Μπρέσκα, Τσκιτισβίλι, Μάκος, Γουνδουλάκης, Τζιμπούρ, Κοντέ, Λουρένσο

ΑΕΚ: (Σέρα Φερέρ): Χιώτης, Καφές, Κυριακίδης, Μαντούκα, Πλιάτσικας, Λάκης, Έμερσον, Λυμπερόπουλος, Καμπάνταης, Τόζερ, Ζούλιο Σέζαρ
td> Με μια ματιά
Με ανορθόδοξο σχήμα παρέταξε ο Λορέντσο Σέρα Φερέρ την ομάδα του στον αγωνιστικό χώρο της Νέας Σμύρνης. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Διονύσης Χιώτης, ο Τόζερ κάλυψε το αριστερό άκρο της άμυνας με τον Πλιάτσικα να αναλαμβάνει την δεξιά, ενώ το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτελούταν από τους Έμερσον και Κυριακίδη (!!).

Τον ρόλο του αμυντικού χαφ είχε ο Παντελής Καφές, ενώ στα χαφ ο Λάκης βρέθηκε δεξιά και ο Σέζαρ αριστερά, στην κορυφή της επίθεσης βρέθηκαν οι Λυμπερόπουλος και Καμπάνταης , ενώ πίσω από τους δύο αγωνίστηκε ο Μαντούκα.

Από την άλλη ο Πανιώνιος, εμφανίστηκε και αυτός με κατ’ ανάγκη αλλαγμένη σύνθεση καθώς ο Μαρσέλο Πλετς, ήταν τιμωρημένος, ενώ ο Νίκος Σπυρόπουλος τραυματίας. Έτσι κάτω από τα δοκάρια εμφανίστηκε ο Κένινγκ, ενώ την αμυντική τετράδα απάρτιζαν οι Μπρέσκα στα δεξιά, Κοντέ και Μπερτέ στο κέντρο της άμυνας και αριστερά ο Γιάννης Μανιάτης.

Στο κέντρο ως αμυντικά χαφ ξεκίνησαν οι Ενσαλίβα και Μάκος, ο Τσκιτισβίλι ως επιτελικός μέσος, ενώ αριστερό και δεξί εξτρέμ ήταν ο Λουρένσο και ο Γουνδουλάκης, αντίστοιχα. Στην κορυφή αγωνίστηκε για ακόμη ένα παιχνίδι ο Ραφίκ Τζιμπούρ.

Ο Πανιώνιος, ήταν αυτός που μπήκε δυνατά στο πρώτο ημίχρονο και με όπλο την καλή κυκλοφορία της μπάλας στο κέντρο και τις μοναδικές εμπνεύσεις του Λεβάν Τσκιτισβίλι κατάφερε να πιέζει την ΑΕΚ κυρίως από δεξιά, όπου ο Τόζερ σε καμία περίπτωση δεν μπορούσε να ανταπεξέλθει στον ρόλο του αριστερού μπακ που του είχε δοθεί.

Ο Ούγγρος που δεν ήταν και στην καλύτερη μέρα του, ήταν μάλιστα ο άνθρωπος που «χάρισε» ουσιαστικά, το προβάδισμα στον Πανιώνιο, όταν στο 6ο λεπτό και ενώ βρισκόταν έξω και δεξιά από την περιοχή του Χιώτη, πάσαρε στον Τζιμπούρ, ο οποίος με την σειρά του πέρασε παράλληλη μπαλιά στον Λουρένσο που με προβολή άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.

Ο Πανιώνιος ακόμη και μετά το τέρμα που πέτυχε συνέχισε να έχει την υπεροχή στο κέντρο και να πιέζει την φιλοξενούμενη, χωρίς όμως να καταφέρνει να απειλήσει ουσιαστικά τον Χιώτη.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν ξανά στην εστία της Ένωσης, όταν ο Τσκιτισβίλι στο 22ο λεπτό, εκτέλεσε απευθείας φάουλ, αρκετά έξω από την μεγάλη περιοχή του Χιώτη με την μπάλα να καταλήγει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Έλληνα τερματοφύλακα, ο οποίος όμως ήλεγχε την φάση.

Της καλής στιγμής του Πανιωνίου, είχε προηγηθεί η πρώτη ουσιαστικά επίσκεψη της ΑΕΚ στην περιοχή του Κένινγκ, με τον Τόζερ όμως που βρήκε για πρώτη φορά ελεύθερο χώρο να σουτάρει δυνατά πάνω από τα δοκάρια του Κένινγκ.

Παρά την νωθρότητα των φιλοξενούμενων, οι ποδοσφαιριστές του Έβαλντ Λίνεν, δεν μπορούσαν να φτάσουν με αξιώσεις στην περιοχή του Χιώτη, καθώς οι απίστευτες εμπνεύσεις του Λεβάν Τσκιτισβίλι, έβρισκαν τους υπόλοιπους ποδοσφαιριστές του Ιστορικού, ένα ή δύο «κλικ» πίσω.

Ο Γεωργιανός μέσος ήταν και αυτός που δημιούργησε ουσιαστικά την τελευταία καλή φάση του Πανιωνίου, στο πρώτο ημίχρονο, όταν στο 29ο λεπτό και μετά από πολύ καλή συνεργασία με τον Λουρένσο, βρήκε με κάθετη μπαλιά τον Μάκο, ο τελευταίος μπήκε στην περιοχή της Ένωσης, έχοντας απέναντί του μόνο τον Χιώτη, με τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ όμως να τον νικά και τον Γουνδουλάκη στην επαναφορά να πλασάρει υπό πίεση λίγο άουτ.

Η ΑΕΚ, βέβαια δεν είναι ομάδα με την οποία δικαιούσε να χάνεις τέτοιες ευκαιρίες καθώς οι ποδοσφαιριστές ξέρουν όσο λίγοι να τιμωρούν, κάτι άλλωστε που αποδείχθηκε περίτρανα ένα μόλις λεπτό πριν την εκπνοή του πρώτου μέρους. Ήταν όταν ο Σέζαρ εκτέλεσε το κόρνερ από αριστερά ο Μαντούκα σηκώθηκε ψηλότερα από όλους μέσα στην περιοχή του Πανιωνίου και με κεφαλιά, έστειλε την μπάλα πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι του Κένινγκ και μετά να περάσει την γραμμή του τέρματος με συνέπεια ο διαιτητής της αναμέτρησης, να φύγει προς την σέντρα και την ΑΕΚ να ισοφαρίζει και το ημίχρονο να λήγει.

Στην επανάληψη, οι δύο ομάδες μπήκαν κάπως μουδιασμένες στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα τα πρώτα λεπτά να περάσουν χωρίς τίποτα το ιδιαίτερο. Στην συνέχεια και με τον ΠΑΟΚ να προηγείται στον αγώνα που οι οπαδοί του Πανιωνίου άκουγαν κολλημένοι στα ραδιόφωνά τους, οι γηπεδούχοι πίεσαν περισσότερο φτάνοντας κοντά στο γκολ στο 53ο λεπτό, όταν ο Ενσαλίβα σούταρε έξω από την περιοχή με την μπάλα να κοντράρει σε αμυντικό της ΑΕΚ και να καταλήγει ελάχιστα πάνω από το δοκάρι του Χιώτη.

Η ΑΕΚ φαινόταν πως δεν είχε πλέον δυνάμεις να ανταποκριθεί στις επιθέσεις του Πανιωνίου και ο Σέρα Φερέρ προσπάθησε περνώντας στον αγωνιστικό χώρο τους Παληογεώργο και Κονέ να φρεσκάρει λίγο την ομάδα του. Φευ. Ο Πανιώνιος ανέβαιανε όλο και περισσότερο με τον Τσκιτισβίλι να βρίσκει και πάλι δυνάμεις και να βασανίζει τους ανασταλτικούς της ΑΕΚ.

Ο Γεωργιανός μέσος στο 69ο λεπτό και με τους οπαδούς του Πανιωνίου να σπρώχνουν την ομάδα με τις φωνές τους, βρήκε στην πλάτη της άμυνας τον Γουνδουλάκη, ο οποίος με παράλληλη μπαλιά έβγαλε μόνο του με το τέρμα τον Τζιμπούρ που δεν είχε πρόβλημα να γράψει το 2-1 και να δώσει το προβάδισμα στον Πανιώνιο.

Οι φιλοξενούμενοι, θα περίμεναν πως οι αντίπαλοι ποδοσφαιριστές, με την υπάρχουσα κατάσταση να τους δίνει το εισιτήριο για το UEFA, θα έμεναν πίσω να υπερασπισθούν την νίκη τους, όμως οι παίκτες του Έβαντ Λίνεν φρόντισαν να τους εκπλήξουν ξανά.

Ένα λεπτό μετά το 2-1, ο Τσκιτισβίλι έκλεψε την μπάλα στο κέντρο και πάσαρε στον Τζιμπούρ, αυτός την τσίμπησε μπροστά από τους αμυντικούς της Ένωσης και την έστειλε στον Ενσαλίβα, ο οποίος μόνος του απέναντι στον Χιώτη και με δυνατό σουτ έγραψε το 3-1, που ουσιαστικά επικύρωσε το εισιτήριο του Πανιωνίου για τα προκριματικά του Κυπέλλου UEFA της επόμενης περιόδου.
td> Συνέντευξη Τύπου
Έβαλντ Λίνεν: "Συγγνώμη που αργήσαμε, αλλά γίνεται κάτι περίεργο στα αποδυτήρια. Μας βρέξανε και αργήσαμε λίγο. Νομίζω ότι είναι μεγάλη μέρα για όλους μας καθώς δουλέψαμε ολόκληρο τον χρόνο παίκτες, προπονητές, για να πετύχουμε και τελικά είχαμε αυτό το μεγάλο κέρδος. Ακόμα και ο κόσμος που μας συμπαραστάθηκε.

Είπα στους παίκτες μου ότι ακόμα και αν δεν τα καταφέρουμε, ούτως ή άλλως ήταν πολύ καλή χρονιά γιατί σωθήκαμε εύκολα και δεν είχαμε άγχος. Είπα ακόμα πως ήταν μεγάλος ο δρόμος για να φτάσουμε μέχρι εδώ και αφού φτάσαμε μέχρι εδώ γιατί να μην τα καταφέρουμε.

Φυσικά δεν ήταν μόνο στα χέρια μας, καθώς εξαρτώμασταν από το παιχνίδι του ΠΑΟΚ με τον ΟΦΗ. Αλλά τους είπα ότι το πιο σημαντικό είναι να κάνουμε το καθήκον μας και να κερδίσουμε τον αγώνα και θα γίνει ότι γίνει.

Αυτό ήθελα από τους παίκτες μου να δώσουν ότι καλύτερο μπορούσαν. Ήθελα να αποχαιρετήσουμε τους φιλάθλους μας για φέτος με ένα καλό παιχνίδι, ώστε να γεμίσουν το γήπεδο και του χρόνου για να μας συμπαρασταθούν σε όλα τα παιχνίδια.

Νομίζω ότι ξεκινήσαμε καλύτερα σκοράραμε, όμως η μεγάλη θερμοκρασία δεν μας άφησε να παίξουμε με ακόμη περισσότερη ένταση ώστε να πετύχουμε άλλο ένα τέρμα που θα μας έδινε την νίκη γρήγορα. Δυστυχώς δεν καταφέραμε να σημειώσουμε το δεύτερο γκολ, μετά δεχτήκαμε την ισοφάριση όπως και στον ΟΦΗ ένα λεπτό πριν από το ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, αφού κάναμε αλλαγές, βγάλαμε τον Λουρένσο που ήταν άρρωστος τις προηγούμενες ημέρες και δεν είχε τόση δύναμη όπως είδατε, μπήκε ο Κόντι και έδωσε νέα πνοή. Πήραμε και πάλι τον έλεγχο, πριν πάρουμε κεφάλι στο σκορ, είχαμε κι άλλη μεγάλη ευκαιρία να σκοράρουμε, όμως δεν το κάναμε και πάλι. Ο Τζιμπούρ δεν έδωσε την πάσα στον Τζιμπούρ, όμως, κάτι που έκανε αμέσως μετά ο Φανούρης. Ο Φανούρης για μένα είναι ο παίκτης της χρονιάς. Είναι ένας από τους πιο υποτιμημένους παίκτες κι όμως σκοράρει 8 τέρματα. Λίγο μετά σφραγίσαμε την νίκη με το γκολ του Ενσαλίβα. Παίξαμε χωρίς τον Πλετς, χωρίς τον Σπυρόπουλο κι όπως και αυτοί είχαν απουσίες. Στο τέλος κερδίσαμε άξια και το αποτέλεσμα είναι απόλυτα δίκαιο.

Πολλά συγχαρητήρια στους Μανιάτη και Μπρέσκα. Ο Μανιάτης έπαιξε αριστερά αντί για δεξιά, αλλά και ο Μπρέσκα ήταν φανταστικός σαν μπακ. Ακόμα και οι δύο κεντρικοί αμυντικοί αξίζουν κομπλιμέντων καθώς έκαναν και οι δύο πολύ καλό παιχνίδι. Ο Ούμαρ έκανε σήμερα την πρώτη του εμφάνιση από την αρχή.

Πολύ καλά έπαιξε και ο Τσκίτο, έδινε έξυπνες πάσες για τελείωμα, όπως και ο Τζιμπούρ τα πήγε πολύ καλά.Σήμερα μπορούμε να πανηγυρίσουμε, αλλά από μεθαύριο ξεκινάμε να σχεδιάζουμε για την νέα σεζόν και ελπίζω να βρω κάποιον να με βοηθήσει."

*Χρόνια πολλά στην μητέρα του έδωσε (συγκινημένος) ο Γιώτης Σταματόπουλος.

Σέρα Φερέρ: Αρχικά θα ήθελα να συγχαρώ τον Πανιώνιο. Σε αυτό το παιχνίδι φάνηκε ποια ομάδα είχε περισσότερο ενδιαφέρον. Για μας ήταν αρκετά δύσκολο να προσαρμοστούμε σε αυτό το παιχνίδι.

Επίσης οι περιστάσεις μας έκαναν να έχουμε μια σύνθεση ιδιαίτερα στην άμυνα που δεν ανταποκρίνεται στις ικανότητές μας. Δεν υπήρχε αυτοσυγκέντρωση. Όπως τα πράγματα για μας έχουν επιτευχθεί εδώ και μερικές αγωνιστικές πρέπει να υπάρχει κατανόηση για την εμφάνιση."

Για τον Ριβάλντο: "Λυπάμαι για την κατάσταση που περνάει. Σίγουρα θα είναι ευτυχισμένος όπου και να πάει. Αλλά δεν μπορώ να μιλήσω για κάτι περισσότερο."
td> Όλα τα λεφτά...
Το χειροκρότημα των φίλων του Πανιωνίου, προς τον Λεωνίδα Καμπάνταη, όταν ο ποδοσφαιριστής της ΑΕΚ αντικαταστάθηκε.

Η μοναδική εμφάνιση του Τσκιτισβίλι. Αν τελικά ο Ριβάλντο φύγει από την Ελλάδα και ο ίδιος παραμείνει κάτοικος της χώρας μας, θα είναι το καλύτερο δεκάρι των ελληνικών γηπέδων.

td> Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Το ότι με τον φόβο των επεισοδίων δεν επετράπη σε οπαδούς της ΑΕΚ, να δουν την ομάδα τους από κοντά στον τελευταίο αγώνα της σεζόν.
td> To Live του αγώνα...
Η 11άδα των γηπεδούχων Πανιώνιος
Κένινγκ, Μανιάτης Μπερτέ, Ενσαλίβα, Μπρέσκα, Τσκιτισβίλι, Μάκος, Γουνδουλάκης, Τζιμπούρ, Κοντέ, Λουρένσο
Η 11άδα των φιλοξενούμενων ΑΕΚ
1' Έναρξη αγώνα
4' Σχόλιο
Χωρίς κάτι ιδιαίτερο πλησιάζουμε στην συμπλήρωση του πρώτου πενταλέπτου του παιχνιδιού.
6' Γκολ Πανιώνιος Λουρένσο
Μετά από λάθος του Τόζερ έξω και δεξιά από την περιοχή της Ένωσης, ο Τζιμπούρ παίρνει την μπάλα, πασάρει παράλληλα με το τέρμα στον Λουρένσο, ο οποίος με προβολή και μια δόση τύχης στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.
10' Σχόλιο
Όρεξη για καλό ποδόσφαιρο φαίνεται πως έχουν οι ποδοσφαιριστές του Πανιωνίου, κάτι που μεταφράζεται σε όμορφο θέμα προς τέρψιν των οπαδων της ομάδας
15' Σχόλιο
Ο ρυθμό του παιχνιδιού έχει πέσει κάπως με την ΑΕΚ να κερδίζει σταδιακά μέτρα στο γήπεδο.
19' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ Τόζερ
21' Σουτ ΑΕΚ Τόζερ
Πρώτη καλή ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους. Ο Τόζερ πήρε την μπάλα λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή της ΑΕΚ, σούταρε δυνατά, όμως ο Κένινγκ σε δεύτερο χρόνο μπλόκαρε.
22' Φάουλ Πανιώνιος Τσκιτισβίλι
Ο Λεβάν Τσκιτισβίλι, εκτελεί απευθείας φάουλ, αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή του Χιώτη, με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του τερματοφύλακα της Ένωσης.
27' Σχόλιο
Εξαιρετικό παιχνίδι μέχρι στιγμής από τον Λεβάν Τσκιτισβίλι, ο οποίος έχει τρομερές εμπνεύσεις, με τους συμπαίκτες του όμως πολλές φορές να μην μπορούν να τον ακολουθήσουν στην ταχύτητα της σκέψης...
29' Ευκαιρία Πανιώνιος Μάκος
Εξαιρετικός συνδυασμός Λουρένσο και Τσκιτισβίλι, με τον Γεωργιανό να βρίσκει με κάθετη μπαλιά τον Μάκο, ο οποίος απέναντι από τον Χιώτη δεν κατάφερε να τον νικήσει, ενώ στην επαναφορά ο Γουνδουλάκης με δύο παίκτες μπροστά του, πλάσαρε άουτ.
32' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ Πλιάτσικας
37' Σουτ ΑΕΚ Σέζαρ
Ο Ζούλιο Σέζαρ, βρέθηκε με αρκετό χώρο λίγο έξω από την περιοχή του Πανιωνίου, σούταρε δυνατά όμως η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.
41' Σουτ Πανιώνιος Τζιμπούρ
Ο Τζιμπούρ μετά από μια εξαιρετική κούρσα, σούταρε δυνατά όμως η μπάλα έφυγε άουτ.
42' Ευκαιρία Πανιώνιος
Πολύ καλή η αντεπίθεση που έβγαλε ο Πανιώνιος, ο Έμερσον όμως πρόλαβε να διώξει πριν η μπάλα φτάσει στον Τζιμπούρ από την μπαλιά του Μάκου.
44' Γκολ ΑΕΚ Μαντούκα
Ο Σέζαρ εκτελεί από αριστερά το κόρνερ, ο Μαντούκα πιάνει την κεφαλιά πηδώντας ψηλότερα από όλους και στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και έπειτα να περάσει την γραμμή του τέρματος του Κένινγκ για την ισοφάριση
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
48' Σουτ Πανιώνιος Μπρέσκα
Ο Μπρέσκα ξεκινάει από το δεξί άκρο της άμυνα την προσπάθειά του, ξεπερνάει δύο παίκτες της Ένωσης, φτάνει στον άξονα και λίγο έξω από την περιοχή του Χιώτη, σουτάρει όμως ο Έλληνας τερματοφύλακας της Ένωσης σε δεύτερο χρόνο μπλοκάρει.
53' Σουτ Πανιώνιος Ενσαλίβα
Ο Ενσαλίβα βρίσκει χώρο έξω από την περιοχή της Ένωσης, σουτάρει δυνατά, η μπάλα κοντράρει και κάπου και καταλήγει ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια του Χιώτη, κόρνερ.
56' Σουτ Πανιώνιος Τσκιτισβίλι
Ο Πανιώνιος πιέζει για το γκολ, ιδιαίτερα τώρα που ο ΟΦΗ βρίσκεται πίσω στο σκορ στην Τούμπα, όμως το σουτ του Τσκιτισβίλι φεύγει ψηλά άουτ.
60' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Την θέση του Λουρένσο παίρνει ο Κόντι.
65' Σουτ Πανιώνιος Τζιμπούρ
Ο Τζιμπούρ μπαίνει μέσα στην περιοχή, αποφεύγει το προσωπικό του μαρκάρισμα και απέναντι από τον Χιώτη στέλνει την μπάλα ελάχιστα άουτ.
69' Γκολ Πανιώνιος Τζιμπούρ
Ο Τσκιτισβίλι βρίσκει και πάλι στην πλάτη της άμυνας τον Γουνδουλάκη αυτός με παράλληλη μπαλιά βγάζει μόνο του με το τέρμα τον Τζιμπούρ που δεν έχει πρόβλημα να σκοράρει.
70' Γκολ Πανιώνιος Ενσαλίβα
Ο Τζιμπούρ τσιμπάει την μπάλα μπροστά στον αμυντικό της ΑΕΚ και βγάζει τον Ενσαλίβα απέναντι από τον Χιώτη με τον Καναδό να γράφει με σουτ το 3-1
78' Ευκαιρία ΑΕΚ Μαντούκα
Ο Μαντούκα, μπαίνει από αριστερά στην περιοχή του Πανιωνίου, σουτάρει ο Κένινγκ αποκρούει ενώ στην επαναφορά οι αμυντικοί του Πανιωνίου διώχνουν μακριά.
81' Σουτ Πανιώνιος Γουνδουλάκης
Ο Τζιμπούρ μαίνει από αριστερά στην περιοχή της ΑΕΚ, σεντράρει παράλληλα, ο Γουνδουλάκης σουτάρει με δύναμη από πολύ καλή θέση, όμως ο Χιώτης με απίστευτη επέμβαση έσωσε την εστία του.
82' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Αραβίδης και Φερνάντες παίρνουν την θέση των Τζιμπούρ και Τσκιτισβίλι.