X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

BUNDESLIGA

Ντόρτμουντ - Άιντραχτ 5-2: Διαστημικοί οι Βεστφαλοί με σούπερ Χάαλαντ

Ο Χάαλαντ πανηγυρίζει το γκολ του στο Ντόρτμουντ - Άιντραχτ © 2021 MARTIN MEISSNER/ AP IMAGES

Η Ντόρτμουντ στην πρώτη αγωνιστική της Bundesliga έκανε πάρτι απέναντι στην Άιντραχτ επικρατώντας 5-2. Καταπληκτικός ο Έρλινγκ Χάαλαντ με δύο γκολ και τρεις ασίστ.

Με καταπληκτικό τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στην Bundesliga η Ντόρτμουντ, η οποία ήταν καταιγιστική απέναντι στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης. Ο Μάρκο Ρόζε στο ντεμπούτο του στον πάγκο των Βεστφαλών επικράτησε 5-2 των αετών, με τον Έρλινγκ Χάαλαντ να βρίσκεται σε δαιμονιώδη φόρμα.

Η Ντόρτμουντ πήρε το προβάδισμα σε 23ο λεπτό. Οι Βεστφαλοί ξεχύθηκαν στην αντεπίθεση με τον Χάαλαντ, ο οποίος τροφοδότησε τον Μάρκο Ρόις που με πλάσε έγραψε το 1-0.

Οι αετοί, ωστόσο, κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα στο 27ο λεπτό εξαιτίας ενός αυτογκόλ του Πάσλακ στην προσπάθειά του να σταματήσει την επίθεση της Άιντραχτ.

Μέσα σε λίγα λεπτά, η Ντόρτμουντ πήρε ξανά προβάδισμα. Στο 32' γι' ακόμη μία φορά ο Χάαλαντ σημείωσε ασίστ, δίνοντας την πάσα στον Αζάρ για το 2-1. Δύο λεπτά αργότερα ήταν η στιγμή του Νορβηγού να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα εκτελώντας τον Μπορέ.

Η Ντόρτμουντ ήταν ασταμάτητη και στο 58ο λεπτό ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-1. Ο Τζοβάνι Ρέινα σκόραρε μέσα απ' την περιοχή με τον Χάαλαντ να βγάζει τρίτη ασίστ στο παιχνίδι.

Οι Βεστφαλοί έγραψαν το 4-1 στο 70ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Έρλινγκ Χάαλαντ να σημειώνει το δεύτερο του γκολ. Έπειτα από κλέψιμο, ο Μάρκο Ρόις έδωσε την πάσα στον Νορβηγό στράικερ που βρήκε δίχτυα. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 86ο λεπτό με τον Χάουγκε να πετυχαίνει το γκολ της... τιμής για το 5-2. Να σημειωθεί πως στο 78ο λεπτό πέρασε ως αλλαγή ο Αντώνης Παπαδόπουλος αντί του Βίτσελ.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Κόμπελ, Σουλτς, Βίτσελ (78' Παπαδόπουλος), Ακάντζι, Πάσλακ, Μπέλιγχαμ (73' Ντιλέινι), Νταχούντ, Αζάρ (73' Μαλέν), Ρόις (87' Τίγκες), Ρέινα (87' Μουκοκό), Χάαλαντ

ΑΙΝΤΡΑΧΤ: Τραπ, Ιλσάνκερ (46' Λενζ), Χιντερέγκερ, Εντικά, Κόστα, Σο, Χασέμπε, Κόστιτς, Καμάντα (46' Χάουγκε), Μπάρκοκ (46' Λίντστρομ), Μπορέ

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής στη Bundesliga

Παρασκευή 13 Αυγούστου

Γκλάντμπαχ - Μπάγερν 1-1 (10' Πλεά - 42' Λεβαντόβσκι)

Σάββατο 14 Αυγούστου

Αρμίνια - Φράιμπουργκ 0-0

Άουγκσμπουργκ - Χόφενχαϊμ 0-4 (37' Μπρουν Λάρσεν, 78' Ανταμιάν, 87' Ρούτερ, 90+5' Ρούντι)

Στουτγκάρδη - Γκρόιτερ Φιρτ 5-1 (30' Έντο, 36' Κλέμεντ, 55', 76' Κεμπφ, 61' Αλ Γκαντιουί - 90+3' Λέβελινγκ)

Ουνιόν - Λεβερκούζεν 1-1 (7' Αβονίγι - 12' Ντιαμπί)

Βόλφσμπουργκ - Μπόχουμ 1-0 (22' Βέχορστ)

19:30 Ντόρτμουντ - Άιντραχτ 5-2 (23' Ρόις, 32' Αζάρ, 34', 70' Χάαλαντ, 58' Ρέινα / 27' Πάσλακ αυτ., 86' Χάουγκε)