Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

PREMIER LEAGUE

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Λιντς 5-1: Σόου από Φερνάντες και Πογκμπά στην εντυπωσιακή πρεμιέρα της Γιουνάιτεντ

Ο Μπρούνο Φερνάντες στην αναμέτρηση με τη Λιντς © 2021 JON SUPER / AP IMAGES

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε τη Λιντ 5-1 στο Ολντ Τράφορντ στην πρεμιέρα της Premier League, έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τους Μπρούνο Φερνάντες, ο οποίος έκανε χατ - τρικ και του Πολ Πογκμπά, ο οποίος μοίρασε τέσσερις ασίστ.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ υποδέχθηκε τη Λιντς στο Ολντ Τράφορντ για την πρώτη αγωνιστική της Premier League, με τους "κόκκινους διαβόλους" να επικρατούν 5-1, με τον Μπρούνο Φερνάντες να σημειώνει χατ - τρικ και τον Πολ Πογκμπά να μοιράζει τέσσερις ασίστ, μια παραπάνω από όσες είχε πέρυσι σε ολόκληρο το πρωτάθλημα.

Οι παίκτες του Σόλσκιερ μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και απείλησαν δύο φορές. Στο 11' ο Μέισον Γκρίνγουντ επιχείρησε το σουτ εντός περιοχής, ωστόσο ο Μέσλιερ έδιωξε σε κόρνερ. Δύο λεπτά μετά απείλησε ο Πολ Πογκμπά, ωστόσο η μπάλα κατέληξε λίγο έξω από τα δοκάρια του Μέσλιερ.

Στο 25' η Λιντς απείλησε με κεφαλιά του Μπάμφορντ, ωστόσο η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Ντε Χεά.

Στο 30' οι παίκτες της Μάντσεστε Γιουνάιτεντ πήραν το προβάδισμα στο σκορ με τον Μπρούνο Φερνάντες. Ο Πολ Πογκμπά δημιούργησε για τον Μπρούνο Φερνάντες, αυτός στόπαρε με το δεξί και σούταρε με το αριστερό και πέτυχε ένα πολύ όμορφο γκολ.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες πέτυχαν τέσσερα γκολ σε διάστημα 12 λεπτών. Η Λιντς ισοφάρισε στο 48' με τον Άιλινγκ, χάρη στην ασίστ του Στιούαρτ Ντάλας στο 48'.

Οι "κόκκινοι διάβολοι" ανέκτησαν το προβάδισμα στο σκορ στο 52ο λεπτό. Ο Πογκμπά έβγαλε μια καταπληκτική κάθετη πάσα στην κόντρα επίθεση, ο Γκρίνγουντ μπήκε στην περιοχή και με ωραίο τελείωμα νίκησε τον Άιλινγκ.

Δύο λεπτά μετά, ο Φερνάντες χρίστηκε εκ νέου σκόρερ, χάρη σε νέα ασίστ του Πολ Πογκμπά. Ο Μπρούνο Φερνάντες, μπήκε από τα πλάγια στην περιοχή και αφού προσποιήθηκε ότι θα σκοράρει, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 60', ο Μπρούνο Φερνάντες πέτυχε χατ - τρικ, με τον Βίκτορ Λίντελοφ να του δίνει την ασίστ. Ο Σουηδός έκανε βαθιά μπαλιά στον Πορτογάλο μεσοεπιθετικό, αυτός γύρισε ωραία το κορμί του και με δυνατό βολέ νίκησε τον Μελιέ και έκανε το 4-1.

Το κερασάκι στην τούρτα πέτυχε ο Φρεντ στο 68ο λεπτό, έπειτα από τέσσερις ασίστ του Πολ Πογκμπά. Οι παίκτες του Σόλσκιερ αντάλλαξαν ωραία την μπάλα, ο Πογκμπά, έκανε την κάθετη μπαλιά από τα αριστερά και ο Φρεντ, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και πήρε ρόλο φορ, νίκησε τον Μεσλιέ και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Γουάν Μπισάκα, Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Λουκ Σο, ΜακΤόμινεϊ (69' Μάτιτς), Φρεντ, Πογκμπά (75' Μαρσιάλ), Φερνάντες, Τζέιμς (75' Σάντσο), Γκρίνγουντ

Λιντς: Μελιέ, Άιλινγκ, Στρούικ, Κοχ, Κούπερ, Ραφίνια, Ντάλας, Κλιχ, Ροντρίγκο (46' Φίρπο), Χάρισον (69' Κόστα), Μπάμφορντ (77' Ρόμπερτς)

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής της Premier League

Παρασκευή 13 Αυγούστου

Μπρέντφορντ - Άρσεναλ 2-0 (22' Κανός, 73' Νέργκααρντ)

Σάββατο 14 Αυγούστου

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Λιντς 5-1 (30', 54', 60' Φερνάντες, 52' Γκρίνγουντ, 68' Φρεντ - 48' Έιλινγκ)

17:00 Μπέρνλι - Μπράιτον

17:00 Τσέλσι - Κρίσταλ Πάλας

17:00 Έβερτον - Σαουθάμπτον

17:00 Λέστερ - Γουλβς

17:00 Γουότφορντ - Άστον Βίλα

19:30 Νόριτς - Λίβερπουλ