Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

PREMIER LEAGUE

Κρ-άουτς!

Κραουτς

Με τον Πίτερ Κράουτς να σημειώνει τρία γκολ, η Λίβερπουλ συνέτριψε την Άρσεναλ με 4-1

Ο Πίτερ Κράουτς ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης για τη Λίβερπουλ, που έκανε σημαντικό βήμα για την κατάληψη της 3ης θέσης. Ο Άγγλος επιθετικός πέτυχε χατ τρικ (πρώτο στην καριέρα του σε συλλογικό επίπεδο) και έκανε ό,τι ήθελε την άμυνα της Άρσεναλ, που έπεσε στην 4η θέση της κατάταξης.
Μόλις στο 4ο λεπτό, οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο σκορ. Ο Αλβάρο Αρμπελόα έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Κράουτς με προβολή με το δεξί έστειλε την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα. Δέκα λεπτά πριν από τη λήξη του πρώτου μέρους (35'), ο Άγγλος στράικερ με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι έκανε το 2-0, μετά την εξαιρετική σέντρα του Φάμπιο Αουρέλιο από τα αριστερά.

Το παιχνίδι ήταν ένας επιθετικός μονόλογος της Λίβερπουλ, που στο 60' ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0. Ο Αουρέλιο εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, ο Ντάνιελ Άγκερ έπιασε την κεφαλιά και χρίστηκε σκόρερ.

Η Άρσεναλ το μόνο που κατάφερε ήταν να πετύχει ένα γκολ κι αυτό από... σπόντα. Ο Αλεξάντερ Χλεμπ εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, υπήρξε αναταραχή στην άμυνα των "ρεντς" και ο Γουϊλιάμ Γκαλάς από κοντά δεν δυσκολεύτηκε με το αριστερό πόδι να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Χοσέ Ρέινα στο 73'.

Η αναμέτρησης, όμως, είχε το "στίγμα" του Κράουτς, ο οποίος ολοκλήρωσε το ιδανικό χατ τρικ στο 81'. Το πρώτο γκολ το σημείωσε με το δεξί πόδι, το δεύτερο με κεφαλιά και το τρίτο με το αριστερό πόδι! Ο Τζερμέιν Πέναντ έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο υψηλόσωμος άσος, αφού "εξέθεσε" τον Κόλο Τουρέ, με αριστερό πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής ολοκλήρωσε το θρίαμβο της Λίβερπουλ.

Άτρωτη!
Στο "Ολντ Τράφορντ", η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ συνέτριψε την Μπλάκμπερν, που... έκανε το λάθος να προηγηθεί στο σκορ με τον Ματ Ντέρμπισαϊρ (29')! Οι "κόκκινοι διάβολοι" για ένα ακόμα ματς ήταν απολαυστικοί και το τελικό 4-1 αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης, καθώς οι παίκτες του Σερ Άλεξ Φέργκιουσον έπαιξαν σπουδαίο ποδόσφαιρο.

Τα γκολ της ανατροπής σημείωσαν στην επανάληψη οι Πολ Σκόουλς (61'), Μάικλ Κάρικ (73'), Γι-Σουνγκ Παρκ (83') και Όλε Γκούναρ Σόλσκγιερ (90'). Έτσι, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ παρέμεινε στην πρώτη θέση της Premier League με 78 βαθμούς, μετά την έβδομη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα. Mελανό σημείο του αγώνα ο τραυματισμός του Νεμάνια Βίντιτς, ο οποίος εξάρθρωση ωμοπλάτης και θα μείνει τουλάχιστον ένα μήνα εκτός αγωνιστικής δράσης...

Ζωντανή, αλλά όπως πάντα τυχερή!
Στο "Βίκερεϊτζ Ρόουντ", η Τσέλσι δυσκολεύτηκε από την ουραγό της κατάταξης και καταδικασμένη σε υποβιβασμό, Γουότφορντ, αλλά για μία ακόμα φορά φέτος η τύχη της χαμογέλασε...

Οι "μπλε" επικράτησαν με 1-0 χάρη σε κεφαλιά του Σάλομον Καλού στο 93ο λεπτό της αναμέτρησης (μετά τη σέντρα του Αντρέι Σεβτσένκο από τα δεξιά) και παρέμειναν ζωντανοί στο κυνήγι του τίτλου, καθώς βρίσκονται στη 2η θέση με 72 βαθμούς. Η Τσέλσι ήταν κακή, η Γουότφορντ απείλησε ουκ ολίγες φορές, όμως ο Ζοσέ Μουρίνιο πήρε αυτό που ήθελε.

"Σφαγή" στην ουρά!
Μέχρι πριν από λίγο καιρό, Γουέστ Χαμ και Τσάρλτον έδειχναν "συμβιβασμένες" με την ιδέα του υποβιβασμού. Πλέον, οι δύο ομάδες κάνουν όνειρα παραμονής! Τα "σφυριά" επιβλήθηκαν εύκολα της Μίντλεσμπρο με 2-0 στο "Άπτον Παρκ" (σκόραρε πάλι ο Κάρλος Τέβεζ), ενώ στο "Βάλεϊ" οι "άντικς" επικράτησαν δύσκολα της Γουΐγκαν με 1-0. Το γκολ σημείωσε στο 86' ο Ντάρεν Μπεντ με πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο ίδιος από τον Φιτζ Χαλ.

Στο "Ρίμποκ", με γκολ του Κέβιν Ντέιβις στο 80' η Μπόλτον νίκησε τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ με 1-0. Ο Στέλιος Γιαννακόπουλος ήταν στον πάγκο, αλλά δεν αγωνίστηκε ως αλλαγή. Ο άλλος Έλληνας της Premier League, o Γιώργος Σαμαράς αγωνίστηκε ως αλλαγή (μπήκε στο 46' στη θέση του Ντίτμαρ Χάμαν) και η Μάντσεστερ Σίτι πήρε σπουδαίο "διπλό" στην έδρα της Νιουκάσλ, επικρατώντας με 1-0. Το γκολ πέτυχε ο Βέλγος επιθετικός Εμίλ Μπενζά. Τέλος, η Φούλαμ στο 90' έσωσε την παρτίδα και απέσπασε ισοπαλία 1-1 από την Πόρτσμουθ.

Δείτε τα γκολ από τα ματς του "Άνφιλντ", του "Όλντ Τράφορντ" και του "Βίκερεϊτζ Ρόουντ", με την Τσέλσι να αποδρά στις καθυστερήσεις:

ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Σάββατο (31/3):

Λίβερπουλ-Άρσεναλ 4-1 (4', 35', 81' Κράουτς, 60' Άγκερ-73' Γκαλάς)
Μπόλτον-Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 1-0 (80' Ντέιβις)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Μπλάκμπερν 4-1 (61' Σκόουλς, 73' Κάρικ, 83' Παρκ, 90' Σόλσκγιερ-29' Ντέρμπισαϊρ)
Νιουκάσλ-Μάντσεστερ Σίτι 0-1 (80' Μπενζά)
Γουέστ Χαμ-Μίντλεσμπρο 2-0 (2' Ζαμόρα, 45' Τέβεζ)
Φούλαμ-Πόρτσμουθ 1-1 (90' Πιρς-4' Κράνιτσαρ)
Τσάρλτον-Γουΐγκαν 1-0 (86' πεν. Ντάρεν Μπεντ)
Γουότφορντ-Τσέλσι 0-1 (93' Καλού)