Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

COPA AMERICA

Ισοπαλία η Βενεζουέλα

Βενεζουέλα

Η Βενεζουέλα αναδείχτηκε ισόπαλη 2-2 με την Βολιβία, στην επίσημη έναρξη του Κόπα Αμέρικα

Στο πρώτο ημίχρονο η Βενεζουέλα έκανε τη διαφορά και δημιούργησε πολλές ευκαιρίες. Στο 21ο λεπτό ο Μαλντονάδο επιβεβαίωσε την ανωτερότητα της γηπεδούχου ομάδας γράφοντας το 1-0. Το γκολ αυτό έβαλε φωτιά στο παιχνίδι με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω και στο 39' οι φιλοξενούμενοι μετά από σουτ του Μορένο, η μπάλα κόντραρε στον Τσιτσέρο και... 1-1.
Στην επανάληψη η Βενεζουέλα ήταν και πάλι η ομάδα που πήρε τις πρωτοβουλίες μέσα στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με τον γιο του προπονητή της ομάδας, Πάες στο 56ο λεπτό.

Η Βολιβία προσπάθησε να φέρει ξανά το παιχνίδι στην ισοπαλία, αλλά δεν τα κατάφερε, ως το 83ο λεπτό όταν ο Άρτσε με σουτ έκανε το 2-2 παγώνοντας το στάδιο Σαν Κριστομπάλ.

Οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται για ένα πέναλτι που έγινε πάνω στον Χόρχε Βάργκας στις καθυστερήσεις αλλά ο διαιτητής έδειξε άουτ.

Αξίζει να σημειωθεί πως στον συγκεκριμένο αγώνα έγινε η επίσημη έναρξη της διοργάνωσης, με διάφορα τελετουργικά, ενώ στις εξέδρες πλην του προέδρου της Βενεζουέλας, Ούγκο Τσάβεζ, και του ομολόγου του της Βολιβίας, Έβο Μοράλες, βρέθηκε και ο Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα που έδειξε πως ξεπέρασε τελείως το πρόβλημα υγείας που του είχε παρουσιαστεί.

Η ισοπαλία που απέσπασε η Βολιβία, στέρησε στην Βενεζουέλα τη δεύτερη της νίκη στην ιστορία του Κόπα Αμέρικα.