Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΡΗΣ

Αστέρας Τρίπολης-Άρης 0-0

Αστέρας Τρίπολης-Άρης

Μόνο το γκολ έλειπε από την αναμέτρηση στην Τρίπολη, με τον Αστέρα να κερδίζει ξανά τις εντυπώσεις

Οι Θεσσαλονικείς παρέμειναν αήττητοι στη Super League, έχοντας δύο νίκες και τέσσερις ισοπαλίες, ενώ ο Αστέρας Τρίπολης, ύστερα από δύο νίκες και δύο ήττες, έφερε τη δεύτερη ισοπαλία του στο πρωτάθλημα.
Oι συνθέσεις των ομάδων
Αστέρας Τρίπολης (Πάουλο Κάμπος): Αμπάρης, Ντε Σόουζα, Μασάρα, Μασάντο, Ψωμάς, Λαζαρίδης, Καρντόσο, Λαδάκης, Μαρτινς, Σέζαρεκ (65' Κανακούδης), Φιλόμενο.

Άρης (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Χαλκιάς, Νέτο, Βανγκέλι, Παπαδόπουλος, Ρονάλντο, Νεμπεγλέρας, Γκαρσία, Χαβίτο (63' Παπάζογλου), Κόκε, Κάλβο (90'+ Πρίττας), Ίβιτς (75' Σιστόν).

Διαιτητής: Σταυρίδης (Πιερίας)

Βοηθοί: Πάνου (Αιτ/νίας), Ευθυμιάδης (Πιερίας)

Τέταρτος διαιτητής: Μαζαράκος (Άρτας)

Κίτρινες κάρτες: Ψωμάς, Μασάντο, Σέζαρεκ, Κανακούδης, Μασάρα, Αμπάρης (Αστέρας Τρίπολης), Κάλβο, Παπαδόπουλος, Ρονάλντο, Νέτο (Άρης)

Κόκκινες κάρτες: -
Με μια ματιά
Στο πρώτο ημίχρονο, είχαμε αξιόλογες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Στο 16', ο Αστέρας Τρίπολης θα μπορούσε να προηγηθεί στο σκορ, αλλά το σουτ του Φιλόμενο πέρασε έξω από την εστία του Χαλκιά.

Στο 29', ο Σέζαρεκ δεν μπόρεσε με κοντινή κεφαλιά να "νικήσει" τον διεθνή τερματοφύλακα, που απομάκρυνε εντυπωσιακά την μπάλα.

Από την πλευρά τους, οι παίκτες του Ντούσαν Μπάγεβιτς έφτασαν κοντά στο γκολ στο 33', αλλά ο Αμπάρης απέκρουσε την κεφαλιά του Κόκε από πλεονεκτική θέση.

Στην επανάληψη, η εικόνα του αγώνα άλλαξε, με τους γηπεδούχους να πιέζουν και να ανεβάσουν ρυθμούς προκειμένου να φτάσουν στο γκολ.

Στο 57', ο Σέζαρεκ έχασε μοναδική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, αλλά έχασε τον έλεγχο της μπάλας κι ενώ βρισκόταν μόνος προ του Χαλκιά, ενώ στο 61' και το 63' ο Φιλομένο και ο Ροζέριο αστόχησαν από καλή θέση.

Στη συνέχεια, οι δύο ομάδες "κατέβασαν στροφές", με αποτέλεσμα η μπάλα να παίζεται κυρίως στην μεσαία γραμμή.

Στο 88', ο Κανακούδης μπήκε στην περιοχή και σούταρε με το αριστερό από πλεονεκτική θέση, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία του Χαλκιά, με αποτέλεσμα να μείνει το 0-0, ενώ στο 90' ο ίδιος παίκτης βρέθηκε πάλι απέναντι στον τερματοφύλακα του Άρη, ο οποίος κράτησε ξανά ανέπαφη την εστία του.
Όλα τα λεφτά
Η εξαιρετική ατμόσφαιρα στο κατάμεστο, από 5.000 φιλάθλους, γήπεδο του Αστέρα Τρίπολης. Φίλαθλοι και των δύο ομάδων έδωσαν ιδιαίτερο χρώμα στην αναμέτρηση.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Το παθητικό παιχνίδι του Άρη στο δεύτερο ημίχρονο. Οι Θεσσαλονικείς έδειξαν να βολεύονται με την ισοπαλία, σε αντίθεση με τον Αστέρα Τρίπολης, που μέχρι το τέλος κυνήγησε το γκολ.
Το Live του αγώνα
Στοιχεία Αγώνα
Γήπεδο: Δημοτικό Στάδιο Τρίπολης

Οι πιθανές συνθέσεις των ομάδων:

Aστέρας Τρίπολης: Αμπάρης, Μασάντο, Ψωμάς, Καρντόσο, Σέζαρεκ, Ντε Σόουζα, Λαζαρίδης, Μάρτινς, Μασάρα, Φιλόμενο, Λαδάκης

Άρης: Χαλκιάς, Νέτο, Α. Παπαδόπουλος, Βανγκελί, Νεμπεγλέρας, Γκαρσία, Κάλβο, Ίβιτς, Χαβίτο, Κόκε, Ρονάλντο

Η 11άδα των γηπεδούχων Αστέρας Τρίπολης
(Πάουλο Κάμπος): Αμπάρης, Μασάντο, Ψωμάς, Καρντόσο, Σέζαρεκ, Ντε Σόουζα, Λαζαρίδης, Μάρτινς, Μασάρα, Φιλόμενο, Λαδάκης
Η 11άδα των φιλοξενούμενων
(Ντούσαν Μπάγιεβιτς): Χαλκιάς, Νέτο, Α. Παπαδόπουλος, Βανγκελί, Νεμπεγλέρας, Γκαρσία, Κάλβο, Ίβιτς, Χαβίτο, Κόκε, Ρονάλντο
1' Έναρξη αγώνα
3' Ευκαιρία Αρης Νέτο
Ο Νέτο προωθείται κάνει το 1/2 και βρίσκεται μέσα στην περιοχή, πιάνει το σουτ αλλά η μπάλα περνάει άουτ.
11' Σχόλιο
Χωρίς φάσεις το ματς με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν πιο δραστήριοι
13' Σουτ Αστέρας Τρίπολης Καρντόσο
Δυνατό σουτ έξω από την περιοχή του Καρντόσο που όμως περνάει ψηλά άουτ
16' Ευκαιρία Αστέρας Τρίπολης Φιλόμενο
Μετά από εκτέλεση φάουλ ο Φιλόμενο πιάνει την κεφαλιά στην καρδιά της μεγάλης περιοχής αλλά τη στέλνει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Χαλκιά
21' Κόρνερ Αρης Κάλβο
Σεντράρει ο Κάλβο και με ένα πλασέ ο Κόκε προσπάθησε να νικήσει τον Αμπάρη αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια
26' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Ψωμάς
27' Κίτρινη κάρτα Αρης Κάλβο
29' Ευκαιρία Αστέρας Τρίπολης Τσέζαρεκ
Μοναδική ευκαιρία χάνει ο Τσέζαρεκ να ανοίξει το σκορ. Ο Καρντόσο σεντράρει από τα δεξιά ο Τσέζαρεκ σηκώνεται ψηλότερα από τον αμυντικό του Άρη και κερδίζει την κεφαλιά λίγω έξω από τη μικρή περιοχή αλλά ο Χαλκιάς κάνει τη σωστά τη δουλειά του και αποκρούει με διπλή προσπάθεια
32' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Μασάντο
33' Ευκαιρία Αρης Κόκε
Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Κόκε πιάνει τη δεύτερη κεφαλιά μετά τη κεφαλιά πάσα του Παπαδόπουλου, μόνος του μέσα στην μικρή περιοχή και αναγκάζει το Χαλκιά σε εξαιρετική επέμβαση
37' Κίτρινη κάρτα Αρης Α.Παπαδόπουλος
42' Σουτ Αρης Νέτο
Άλλο ένα σουτ του προωθημένου Νέτο που κόβει ο Λαζαρίδης με το κεφάλι, απομακρύνοντάς τη μπάλα σε κόρνερ
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
50' Κίτρινη κάρτα Αρης Ρονάλντο
51' Σχόλιο
Με ανορθόδοξο τρόπο προσπαθούν και οι δύο ομάδες να φτάσουν στα αντίπαλα καρέ στο δεύτερο ημίχρονο
53' Ευκαιρία Αρης Γκαρσία
Ο Νέτο εκτελεί φάουλ από τα δεξιά και ο Γκαρσία πιάνει μια αδύναμη κεφαλιά που ο Αμπάρης δε δυσκολεύεται να την μπλοκάρει
57' Ευκαιρία Αστέρας Τρίπολης Τσέζαρεκ
Τραγικό "τσαφ" του Τσέζαρεκ σε ανεπανάληπτο τετ α τετ με τον Χαλκιά
61' Σουτ Αστέρας Τρίπολης Ροζέριο
Μακρινό σουτ του Ροζέριο το οποίο μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Χαλκιάς
63' Σουτ Αστέρας Τρίπολης Φιλόμενο
Αντεπίθεση με τον Λαζαρίδη να βρίσκει το Φιλόμενο που ξεπερνάει τους αντιπάλους του και από το ύψος του ημικυκλίου της μεγάλης περιοχής δοκιμάζει ένα σουτ το οποίο δεν έχει καμία απολύτως τύχη
64' Αλλαγή παίκτη Αρης
Ο Παπάζογλου στη θέση του Χαβίτο
67' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Ο Κανακούδης στη θέση του Τσέζαρεκ
68' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Μασάρα
71' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Κανακούδης
75' Αλλαγή παίκτη Αρης
Ο Σιστόν στη θέση του Ίβιτς
79' Κίτρινη κάρτα Αρης Νέτο
89' Ευκαιρία Αστέρας Τρίπολης Κανακούδης
Ροζέριο από τα δεξιά δίνει πάσα στον Φιλόμενο ο οποίος τη σπάει στα αριστερά του στον επερχόμενο Κανακούδη ο οποίος σουτάρει από μέσα και αριστερά της μεγάλης περιοχής αλλά πάνω στο Χαλκιά
90' Ευκαιρία Αστέρας Τρίπολης Κανακούδης
Σουτ του Κανακούδη μέσα απο την περιοχή αλλά και πάλι σημαδεύει το Χαλκιά
92' Αλλαγή παίκτη Αρης
Πρίττας στη θέση του Κάλβο
93' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Αμπάρης