Το μπασκετικό πρόγραμμα της ημέρας
Η 17η αγωνιστική της ΕΚΟ Basket League συνεχίζεται με την αναμέτρηση του Ιωνικού κόντρα στον Άρη στο "Σοφία Μπεφόν". Εκτός έδρας με τον Τρίτωνα ο Ολυμπιακός Β' στην Α2, πέντε παιχνίδια στην Α1 Γυναικών.
Με το Ιωνικός - Άρης (19:00) συνεχίζεται η 17η αγωνιστική στην ΕΚΟ Basket League, η οποία θα ολοκληρωθεί τη Δευτέρα στο ΟΑΚΑ (Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ). Οι δύο ομάδες αναζητούν τη νίκη που θα τους δώσει βαθμολογική ανάσα στη μεγάλη μάχη για την παραμονή στην κατηγορία.
Το πρόγραμμα της ημέρας:
Σ. Μπεφόν 19:00 Ιωνικός - Άρης
Η ΚΑΤΑΤΑΞΗ
1 |
Παναθηναϊκός* |
30 |
14-2 |
2 |
ΑΕΚ |
30 |
13-4 |
3 |
Προμηθέας |
28 |
11-6 |
4 |
Περιστέρι |
28 |
11-6 |
5 |
Ήφαιστος |
27 |
10-7 |
6 |
Λαύριο |
25 |
8-9 |
7 |
Ρέθυμνο |
25 |
8-9 |
8 |
Ηρακλής |
24 |
7-10 |
9 |
Κολοσσός |
23 |
6-11 |
10 |
Πανιώνιος |
23 |
6-11 |
11 |
Ιωνικός* |
23 |
7-9 |
12 |
Λάρισα |
23 |
6-11 |
13 |
ΠΑΟΚ* |
21 |
5-11 |
14 |
Άρης* |
21 |
5-11 |
*Έχουν αγώνα λιγότερο.
Α2: ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β'
Μετά τα επτά παιχνίδια του Σαββάτου, η 16η αγωνιστική της Α2 Ανδρών ολοκληρώνεται με την αναμέτρηση ανάμεσα στον Τρίτωνα και τον Ολυμπιακό Β'.
Αναλυτικά:
3ο ΚΓ Ζωφριάς 20.00 Τρίτων-Ολυμπιακός
Η ΚΑΤΑΤΑΞΗ
1. |
Χαρίλαος Τρικούπης |
32 |
2. |
Διαγόρας Δρυοπιδέων |
29 |
3. |
Απόλλωνας Πάτρας |
26 |
4. |
Ψυχικό |
26 |
5. |
Καρδίτσα |
25 |
6. |
Ελευθερούπολη |
24 |
7. |
Οίακας Ναυπλίου |
23 |
8. |
Δάφνη Δαφνίου |
23 |
9. |
Ανατόλια |
22 |
10. |
Κόροιβος Αμαλιάδας |
22 |
11. |
Αγρίνιο |
22 |
12. |
Φίλιππος Βέροιας |
22 |
13. |
Ολυμπιακός |
20 |
14. |
Παγκράτι |
20 |
15. |
Αμύντας |
20 |
16. |
Τρίτωνας |
19 |
* Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το πρωτάθλημα με -6 λόγω τιμωρίας από την περσινή αγωνιστική περίοδο.
Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ: ΟΛΟΚΛΗΡΩΝΕΤΑΙ Η 14Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Μετά τη νίκη του Ολυμπιακού επί του Κρόνου Αγίου Δημητρίου, η 14η αγωνιστική της Α1 Γυναικών ολοκληρώνεται σήμερα (26/1) με άλλες πέντε αναμετρήσεις.
Το πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής:
Μελισσίων 14.00 ΚΑΟ Μελισσίων-ΠΑΣ Γιάννινα
Μοσχάτου 13.00 Ελευθερία Μοσχάτου-Εσπερίδες Καλλιθέας
Αγ. Δημητρίου (Π) 16.45 Δάφνη Αγ. Δημητρίου-Νίκη Λευκάδας
Π. Γιαννακόπουλος 14.30 Παναθηναϊκός-Σπόρτιγκ
ΠΑΟΚ 13.00 ΠΑΟΚ-ΟΑ Χανίων
Η ΚΑΤΑΤΑΞΗ
1 |
Ολυμπιακός |
28 |
2 |
Ελευθερία Μοσχάτου |
22 |
3 |
Χανιά |
22 |
4 |
Παναθηναϊκός |
22 |
5 |
Σπόρτιγκ |
20 |
6 |
ΠΑΟΚ |
19 |
7 |
Νίκη Λευκάδας |
19 |
8 |
Εσπερίδες |
18 |
9 |
Κρόνος Αγίου Δημητρίου |
18 |
10 |
Γιάννινα |
17 |
11 |
Δάφνη Αγίου Δημητρίου |
17 |
12 |
Μελίσσια |
15 |
ΔΡΑΣΗ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΓΗΠΕΔΑ
Η μπασκετική δράση βέβαια εξαπλώνεται σε κάθε γωνιά της χώρας, με πλούσιο πρόγραμμα σε Β' και Γ' Εθνική.
Αναλυτικά το μπασκετικό πρόγραμμα της ημέρας:
Β' ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ
1Όμιλος
Ζ. Αλεξάνδρου 17.00 Ιωνικός ΝΦ-Αιγάλεω
Βαρδινογιάννειο 17.00 ΟΦΗ-Έσπερος
Αταλάντης 17.00 Λοκρός-Δούκας
Π. Βογιατζής 17.00 Πανελευσινιακός-Πανερυθραϊκός
Νέας Πεντάλης 17.00 Πεντέλη-Μανδραϊκός
Παπάγου 17.00 Παπάγου-Εθνικός
Γ. Γεννηματάς 17.00 Πρωτέας Βούλας-ΝΕ Μεγαρίδος
Αγ. Θωμά 17.00 Μαρούσι-ΚΑΟ Μελισσίων
2Όμιλος
Φαρσάλων 17.00 Φάρσαλα-Ευκαρπία Ταρενίδης
Κομοτηνής 17.00 Κομοτηνή-Ερμής Λαγκαδά
Αλ. Δημόγλου 17.00 Καβάλα-Μαχητές
Χαλκιοπούλειο 17.00 Έσπερος Λαμίας-Στρατώνι
Γέφυρας 17.00 Γέφυρα-ΠΑΣ Γιάννινα
Λευκάδας 17.00 Δόξα Λευκάδας-Ευρώπη 87 Πευκοχωρίου
Γρεβενών 17.00 Πρωτέας Γρ.-Πολύγυρος
Μ. Τσίκινας 19.00 ΧΑΝΘ-Αίας Ευόσμου
Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ
1Όμιλος
Γλαύκου 17.00 Γλαύκος-Κορωπί
Ακράτας 17.00 Ακράτα-Ερμιόνη
Ν.Πέρκιζας 13.00 Χαλάνδρι-Νέο Ληξούρι
Κορίνθου 17.00 ΚΑΟ Κορίνθου-ΣΔΥ Τρίπολης
Δ. Βικέλας 17.00 ΑΕ Ν. Κηφισιάς-Π. Φάληρο
Αντ. Φώτσης 17.00 Ηλυσιακός-Άρης Ν.
Κάτω Αχαγιάς 17.00 Αχαγιά 82-Παναχαϊκή
2Όμιλος
Κροίσος Πέρσης 17.00 Μίλων-Ένωση Ιλίου
Κλαδισού 17.00 ΑΟΚ Χανιά-Ερμής Σχηματαρίου
Ερ. Χατζόπουλος 17.00 Άρης Θήβας-Αργοναύτης
Βυζαντινό ΑΚ 17.00 Πέρα-ΕΦΑΟ Ζωγράφου
Ν. Φιλαδέλφειας 17.00 ΦΕΑ Νφ/ΝΧ-Κρόνος Αγ. Δημητρίου
Χίου 16.00 Βούρειος ΑΟΛ Χίου-ΑΚ Χαλκίδας
3Όμιλος
Αριδαίας 17.00 Αριδαία-Τιτάνες Παλαμά
Μπάρας 17.00 Ίκαροι Τρ.-ΣΚ Ιωάννινα
Μελίκης 17.00 Μελίκη-Φαίακας Κέρκυρας
Ιωαννίνων (Ν) 17.00 ΑΓΣ Ιωαννίνων-Αίολος Τρικάλων
Ν. Ιωνίας 17.00 Νίκη Βόλου-Αναγέννηση Καρδίτσας
Φλώρινας 17.00 Αριστοτέλης-Αετοί Βέροιας
4Όμιλος
Αμπελοκήπων 18.00 Ελπίς Αμπελοκήπων-Ασπίς Ξάνθης
Μακεδονικού 18.00 Μακεδονικός-Απόλλων Καλαμαριάς
Σερρών 18.00 Ίκαροι Σερρών-Πανσερραϊκός
ΜΕΝΤ 17.00 ΜΕΝΤ-Κένταυρος Καλ.
Μίκρας Β’ 17.00 Μ. Αλέξανδρος-Μαντουλίδης
Φ. Αμοιρίδης 18.00 Λεύκιππος Ξάνθης-ΔΕΚΑ
Photo Credits: Eurokinissi