Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

EUROCUP

Νίκη πρόκρισης

Σάκοτα

Τη νίκη με 94-92 μέσα στην έδρα της Σλασκ Βρότσλαβ, πήρε ο Πανιώνιος κάνοντας μεγάλο βήμα για την πρόκριση

Έχοντας τον Καλαμπόκη σε καλή μέρα, ο Πανιώνιος έκανε καλό ξεκίνημα στο παιχνίδι και στα μέσα της πρώτης περιόδου, πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα με 12-11, το οποίο δεν έχασε ως το τέλος του δεκαλέπτου, το οποίο ολοκληρώθηκε με 23-22, υπέρ των "κυανέρυθρων".
Στο +4 έφτασε το προβάδισμα της ελληνικής ομάδας, τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη της δευτέρης περιόδου, αλλά στη συνέχεια, το ματς μετατράπηκε σε ντέρμπι. Οι γηπεδούχοι ανέκτησαν το προβάδισμα με τρίποντο του Κάνας (35-32), 4 λεπτά πριν το φινάλε του ημιχρόνου, αλλά η ομάδα του Μάρκοβιτς, δεν τους επέτρεψε να ξεφύγουν και με πόντους των Κένταλ και Σάκοτα, προσπέρασε με 38-36. Ένα τρίποντο από τον Βασίλη Ξανθόπουλο, επέτρεψε στον Πανιώνιο να κλείσει το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 44-43.

Έχοντας τον Σάκοτα σε καλή μέρα, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 50-58 στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου και έδειξαν ότι θα "καθάριζαν" το παιχνίδι, αλλά η Σλασκ, έκανε την ολική επαναφορά και με σερί 16-3 πέρασε μπροστά με 66-61. Ο Πανιώνιος, όμως, δεν τα παράτησε και με ένα δικό του σερί 0-5, ισοφάρισε σε 66-66 στο τέλος της περιόδου.

Έχοντας τον Ζοροσκί ζεστό στο ξεκίνημα του τετάρτου δεκαλέπτου, οι "κυανέρυθροι" προηγήθηκαν με 71-68, με τον Σέρβο να σημειώνει 10 συνεχόμενους πόντους. Το παιχνίδι εξελίχθηκε ως το τέλος σε ντέρμπι, αλλά και η Σάσκ ισοφάρισε σε 74-74.

Παρότι ο Πανιώνιος, προηγήθηκε με 87-80 ένα λεπτό και τριάντα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, οι Πολωνοί επέστρεψαν και μείωσαν στον πόντο (90-89). Ο Ζορόσκι έκανε το 92-89 με βολές και ο Ρόμπινσον με τον ίδιο τρόπο μείωσε εκ νέου στον πόντο. Ο Σάκοτα έκανε το 94-91, ο Ρόμπινσον με μία βολή το 94-92 και ο Χόμαν πήρε το επιθετικό ριμπάουντ. Οι Πολωνοί όμως με τον Τσάνας αστόχησαν και στις δύο βολές, ενώ ο ίδιος παίκτης έχασε και το τρίποντο που θα έδινε τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 43-44, 66-66, 92-94

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Σλασκ: Άτκινς 9, Ρόμπινσον 17, Ντιντούζσκο 3, Χίζι 3, Μάρτιν 12 (1), Χόμαν 16, Χάνας 12 (2), Τόμτσζικ 11 (1), Στέβιτς 9, Κιάουσας

Πανιώνιος: Ξανθόπουλος 3 (1), Κλιβς 1, Ζορόσκι 19 (2), Γεωργαλής 1, Σάκοτα 20 (4), Αγγελόπουλος, Καλαμπόκης 20 (2), Νιούλεϊ 10, Καβαλιάουσκας 15, Κένταλ 5

Μάρκοβιτς: " Μεγάλες πιθανότητες πρόκρισης"

Ο προπονητής του Πανιωνίου, Νέναντ Μάρκοβιτς υποστήριξε πως μετά από τη νίκη αυτή οι κυανέρυθροι έχουν μεγάλες πιθανότητες πρόκρισης στην επόμενη φάση του ULEB Cup.

" Γνωρίζαμε ότι ο αγώνας ήταν σημαντικός τόσο για εμάς όσο και για τη Σλασκ. Πετύχαμε όμως μία νίκη που μας δίνει μεγάλες πιθανότητες πρόκρισης στην επόμενη φάση. Θεωρώ ότι στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης είχαμε τον έλεγχο ρυθμού και σκορ όμως η έλλειψη συγκέντρωσης και κάποια λάθη μας έδωσαν την ευκαιρία στη Σλασκ να ανατρέψει τις διαφορές που πήραμε, όπως στο φινάλε, και να διεκδικήσει τη νίκη. Είναι όμως ιδιαίτερα σημαντικό το γεγονός ότι παίζοντας δίχως δύο βασικούς παίκτες, τους Γιαννούλη και Μουγεζίνοβιτς πετύχαμε μία τόσο σημαντική νίκη που ανήκει στα νέα παιδιά της ομάδας που ανταπεξήλθαν στις υποχρεώσεις του αγώνα και έκαναν ένα βήμα μπροστά. Πλέον το μυαλό μας βρίσκεται στον αγώνα Κυπέλλου Ελλάδας με τον Πανελλήνιο".

Ο Λιθουανός σέντερ Αντάνας Καβαλιάουσκας, δήλωσε: " Ηταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι και αν εξαιρέσουμε κάποια λάθη που κάναμε και δώσαμε γκολ-φάουλ στη Σλασκ πήγαμε πολύ καλά. Το σημαντικότερο όμως είναι ότι πετύχαμε μία μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί ενός δυνατού αντιπάλου".