VOLLEY LEAGUE ΑΝΔΡΩΝ

Volley League: Τρίποντα για Ολυμπιακό και Φοίνικα Σύρου

Φάση από παιχνίδι του Ολυμπιακού στη Volley League EUROKINISSI

Ο Ολυμπιακός πέρασε ένα εύκολο απόγευμα απέναντι στον Μίλωνα, την ώρα που κι ο Φοίνικας Σύρου πήρε το τρίποντο απέναντι στον Φίλιππο Βέροιας.

Δίχως να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, ο Ολυμπιακός πέρασε από την έδρα του Μίλωνα (3-0 σετ) σε εξ αναβολής αναμέτρηση για τη 12η αγωνιστική και έφτασε τους 31 βαθμούς σε 11 αγώνες στη Volley League. Οι ερυθρόλευκοι είχαν σε εξαιρετικό βράδυ τον Κριστιάν Φρομ και τον Νίκολα Μιγιαΐλοβιτς, προσθέτοντας ακόμη ένα τρίποντο στο ενεργητικό τους.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, κι αυτό εξ αναβολής (για την 8η αγωνιστική), ο Φοίνικας Σύρου κέρδισε εκτός έδρας τον Φίλιππο Βέροιας και σκαρφάλωσε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 23 βαθμούς σε 10 αγώνες.

ΜΙΛΩΝΑΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-3

Με πρώτους σκόρερ τους Κριστιάν Φρομ, Νίκολα Μιγιαήλοβιτς που σημείωσαν 18 και 15 πόντους αντίστοιχα ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-0 σετ το Μίλωνα και έπιασε τους 31 βαθμούς σε 10 αγώνες. Ο Μίλωνας πάλεψε τον αγώνα αλλά ο Ολυμπιακός δεν του επέστρεψε να μπει στον αγώνα.

Στο 1ο σετ η ομάδα του Σάκη Ψάρρα κρατήθηκε κοντά στο σκορ μέχρι τα μισά. Ο Ολυμπιακός ξέφυγε 12-9 με τον Μιγιαήλοβιτς και στη συνέχεια τη σκυτάλη πήρε ο Φρομ που με δύο επιθέσεις και ένα μπλοκ του Μιγιαήλβοιτς εκτόξευσαν τη διαφορά στο 20-15. Ο Μίλωνας μείωσε με τον Τσαρκάτογλου σε 22-20 αλλά με δύο επιθέσεις του Έγκλεγκαλνς και μία του Φρομ έκλεισε το σετ 25-20.

Ο Μίλωνας πάλεψε και στο 2ο σετ μέχρι το 10-10 αλλά ο άσσος του Εγκλεσκαλνς και το λάθος του Μάζιαρζ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 12-10. Με τον Χαντ ισοφάρισε ο Μίλων 13-13 όμως ο Ολυμπιακός με σερί 5-0 εκτόξευσε τη διαφορά στο 19-14. Το σερί προήλθε από το σερβίς του Στιβαχτή και κατά ρυπάς επιθέσεις από Φρομ, Εγκλεσκαλνς αλλά και Ανδρεάδη. Το σετ έκλεισε με επίθεση του Φρομ.

Το 3ο σετ είχε ίδια εικόνα με το 2ο σετ. Ο Μίλων κρατήθηκε μέχρι το 12-12 χάρις τους Χαντ, Χανδρινό αλλά ο Ολυμπιακός σταδιακά πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ. Με το σερβίς του Ανδρεάδη έκανε νέο σερί 4-0 και ξέφυγε 18-14. Το σετ έκλεισε 25-18 με δύο λάθη των γηπεδούχων.

Διακύμανση:

1ο σετ: 7-8, 14-16, 17-21, 20-25

2ο σετ: 8-6, 14-16, 15-21, 21-25

3ο σετ: 5-8, 14-16, 15-21, 18-25

Τα σετ: 0-3 (20-25, 21-25, 18-25) σε 79'

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μαντέκας 4 (3/10 επ., 1 μπλοκ, 54% υπ. - 39% άριστες), Χανδρινός Σπ. 10 (8/25 επ., 2 μπλοκ, 60% υπ. - 40% άριστες), Μάζιαρζ 6 (2/9 επ., 4 μπλοκ), Χαντ 17 (14/31 επ., 3 άσσοι), Δορδοκίδης 5 (2/4 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κανελλόπουλος / Δαρίδης (λ, 71% υπ. - 57% άριστες), Δρογκάρης, Χανδρινός Α., Τσαρκάτογλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Φρομ 18 (17/22 επ., 1 άσσος, 62% υπ. - 50% άριστες), Στιβαχτής, Μιγιαήλοβιτς 15 (11/18 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 65% υπ. - 47% άριστες), Ανδρεάδης 3 (1/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Έγκλεσκανς 11 (6/20 επ., 5 άσσοι), Όκολιτς 7 (5/10 επ., 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 75% υπ. - 38% άριστες), Βουλκίδης, Ριζόπουλος, Εφραιμίδης 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ).

*Οι πόντοι του Μίλωνα προήλθαν από 4 άσσους, 31 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 8 άσσους, 42 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ - ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ 1-3

Μετά από συναρπαστικό αγώνα που εναλλαγές στο σκορ, ωραίες φάσεις αλλά και ένταση ο Φοίνικας ΟΝΕΧ νίκησε στη Βέροια τον Φίλιππο με 3-1 σετ και επέστρεψε στις νίκες ύστερα από δύο συνεχόμενες ήττες στους αγώνες με Ολυμπιακό και Κηφισιά αλλά και ένα μεγάλο διάστημα απραξίας λόγω κρουσμάτων κορονοϊού.

Ο Φοίνικας ΟΝΕΧ σημείωσε την 8η νίκη του σε 10 αγώνες και ανέβηκε στους 23 βαθμούς και στην 2η θέση της βαθμολογίας, έναντι 31 βαθμών του Ολυμπιακού (11 αγώνες). Μεγάλη εμφάνιση από τον Φοίνικα ΟΝΕΧ έκαναν ο Θανάσης Πρωτοψάλτης και ο Ζίγκα Στερν αλλά και ο Μπράουν ο οποίος πήρε 10 πόντους από μπλοκ.

Από τον Φίλιππο ξεχώρισαν Μαυροβουνιώτης, Στουντζίνσκι και Γάτσης, ενώ για άλλη μία φορά ο μεγάλος άτυχος ήταν ο Φερέλ ο οποίος τραυματίστηκε και πάλι στο πόδι και έπαθε υποτροπή σε παλαιότερο τραύμα.

Στο 1ο σετ ο Φοίνικας κυριάρχησε πλήρως στον αγώνα και μετά το 8-8 πήρε διαφορά στο σκορ. Με σερί 4-0 από το μπλοκ του Μπράουν και αποτελεσματικές κόντρα επιθέσεις ξέφυγε 16-10. Είχε προηγηθεί κόκκινη κάρτα στον πάγκο του Φιλίππου στο 9-6. Με δύο πόντους του Μπράουν από επίθεση και μπλοκ έκλεισε το σετ 25-16.

Ο Φίλιππος βελτίωσε την υποδοχή του και την ανάπτυξη του στο 2ο σετ. Έγινε μεγάλη μάχη μέχρι το 18-18 αλλά με την επίθεση του Μαυροβουνιώτη και το λάθος του Πρωτοψάλτη ο Φίλιππος ξέφυγε 20-18. Ο Φίλιππος κράτησε το πολύτιμο προβάδισμα μέχρι που ο Στουντζίνσκι και ο Τζιουμάκας έκαναν τη διαφορά και πήραν το σετ 25-21.

Αμφίρροπο ήταν και το 3ο σετ όπου οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο μέχρι το 14-14. Στο 8-7 οι δύο ομάδες χρεώθηκαν από μία κόκκινη κάρτα στον Γιούρισιτς και στον Χριστοφορίδη (β΄προπονητής Φιλίππου). Με μπλοκ από Μπράουν, Πρωτοψάλτη ο Φοίνικας ξέφυγε 17-14. Μέχρι το τέλος συντήρησε τη διαφορά και με επίθεση του Ράιτς και μπλοκ του Μπράουν ο Φοίνικας έκλεισε το σετ 25-21 για το 2-1 σετ.

Το πιο συναρπαστικό ήταν το 4ο σετ. Ο Φοίνικας προηγήθηκε 12-6 και έδειξε πως θα καθαρίσει εύκολα τον αγώνα αλλά ο μαχητικός Φίλιππος επανήλθε και πάλεψε για την ισοφάριση. Με τον Στουντζίνσκι και τον Φερέλ ο Φίλιππος ροκάνισε τη διαφορά και ισοφάρισε 17-17. Από εκεί και πέρα το ματς πήρε...φωτιά και είχε και αρκετή ένταση. Πήγαν πόντο πόντο μέχρι το 23-23. Ο Στερν έκανε το 24-23 αλλά με λάθος των φιλοξενουμένων έσβησε το πλεονέκτημα του Φοίνικα. Με επίθεση του Στερν και μπλοκ του Μπράουν τελείωσε το σετ 26-24 και ο Φοίνικας πήρε τον αγώνα με 3-1 σετ.