Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

VOLLEY LEAGUE ΑΝΔΡΩΝ

Volley League ανδρών: Τρομερή ανατροπή ο Φίλιππος, 3-2 τον Μίλωνα

VOLLEY LEAGUE 2020-2021 / ΜΙΛΩΝ - ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΑΝΔΡΕΑΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Μίλων προηγήθηκε με 2-0 σετ, αλλά ο Φίλιππος Βέροιας με τρομερή ανατροπή επικράτησε 3-2. Μεγάλο διπλό και για την Κηφισιά, 3-0 τον ΟΦΗ με σούπερ Σπυριούνη.

O A.Π.Σ. Φίλιππος Βέροιας πανηγύρισε την έκτη του νίκη στο πρωτάθλημα και κρατήθηκε μέσα στο παιχνίδι της κατάκτηση της 6ης θέσης.

Παρότι βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ με αντεπίθεση διαρκείας πήρε τη νίκη με 3-2 σετ και μάλιστα κερδίζοντας στον πόντο όλο τα σετ. Ηταν ένα από τα πιο συναρπαστικά ματς του πρωταθλήματος που ολοκλήρωσε την 3η αγωνιστική του α΄γύρου της β΄φάσης του πρωταθλήματος για τις θέσεις 5-8.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές ήταν ο Γιώργος Τζιουμάκας και ο Στουτζίνσκι ενώ υψηλά επίπεδα έπιασαν ο Στέλιος Τζιουμάκας και ο Μπουράκης σε υποδοχή και άμυνα. Μεγάλο μερίδιο από τη νίκη έχει ο Κώστας Προύσαλης ο οποίος μετά από περίπου ενάμιση μήνα αγωνίστηκε και πάλι βασικός και έκανε τη διαφορά στην ανάπτυξη της ομάδας του.

Ο Μίλωνας είχε τον Χαντ με 37 πόντου και το εντυπωσιακό 70% αποτελεσματικότητα στην επίθεση αλλά δε μπόρεσε να πάρει τη νίκη καθώς όπως και με τον ΟΦΗ παρότι είχε σημαντικό προβάδισμα δεν κατάφερε να το αξιοποιήσει. Μάλιστα προηγήθηκε 2-0 σετ και 20-19 στο 3ο σετ αλλά και 17-13 στο 4ο σετ. Επίσης προηγήθηκε και 12-10 και 14-13 χωρίς να καταφέρει να πάρει τη νίκη.

ΑΟΝΣ Μίλων - Φίλιππος Βέροιας 2-3

Τα σετ: 25-21, 25-14, 23-25, 28-30, 15-17 σε 133'

*Οι πόντοι του Μίλωνα προήλθαν από 7 άσσους, 70 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων και του Φίλιππου Βέροιας προήλθαν από 4 άσσους, 66 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χανδρινός Σπ. 17 (14/28 επ., 3 άσσοι, 75% υπ. - 38% άριστες), Μάζιαρζ 8 (6/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χαντ 37 (32/46 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Δρογκάρης 3 (2/2 επ., 1 άσσος), Δορδοκίδης, Λάππας 12 (12/21 επ., 58% υπ. - 37% άριστες) / Δαρίδης (λ, 70% υπ. - 35% άριστες), Μαντέκας, Χανδρινός Α., Κάβουρας.

Α.Π.Σ. ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Σωκράτης Τζιουμάκας): Προύσαλης, Τζιουμάκας Στ. 15 (13/26 επ., 2 άσσοι, 68% υπ. - 32% άριστες), Γάτσης 6 (4/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τζιουμάκας Γ. 25 (22/31 επ., 3 μπλοκ), Στουντζίνσκι 20 (20/37 επ., 76% υπ. - 46% άριστες), Φερέλ 8 (5/9 επ., 3 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 87% υπ. -35% άριστες), Γραμμενούδης, Μιχελάκης 1 (1/3 επ.), Βαρβεσιώτης 1 (1/3 επ.).

VOLLEY LEAGUE 2020-2021 / ΚΗΦΙΣΙΑ - ΟΦΗ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

ΔΙΠΛΟ ΜΕ ΣΟΥΠΕΡ ΣΠΥΡΙΟΥΝΗ

O A.O.Π. Κηφισιάς έχοντας εκρηκτικό σερβίς που του απέφερε συνολικά 10 άσσους νίκησε τον Α.Π.Σ.Φίλιππο Βέροιας με 3-0 σετ και πήρε μεγάλο προβάδισμα για την κατάκτηση 5ης θέσης στην τελική κατάταξη της Volley League. Hταν αγώνας για την 3η αγωνιστική του α΄γύρου της β΄φάσης του πρωταθλήματος για τις θέσεις 5-8.

Ο Ο.Φ.Η. παρά την ήττα του έκανε ακόμα μία τιμητική και μαχητική εμφάνιση με τον Μαρκς να είναι κορυφαίος και πρώτος σκόρερ με 21 πόντους.

Αμφίρροπος ήταν ο αγώνας στο ξεκίνημα του. Η Κηφισιά βρήκε λύσεις στην επίθεση από τους κεντρικούς και στη συνέχεια ήταν αυτή που πήρε το πρώτο σοβαρό προβάδισμα μετατρέποντας το 9-9 σε 14-9 με σερί 5-0 που προήλθε με κόντρα επιθέσεις από τους Σπυριούνη και Ζουπάνη. Οι γηπεδούχοι με μπλοκ του Ζουπάνη στον Σαρικεϊσογλου πήραν «αέρα» 7 πόντων 17-10, όμως στην εξέλιξη του σετ οι Κρητικοί με επίθεση του Ρουμελιωτάκη και δύο συνεχόμενα μπλοκ του Μάρκς μείωσαν 21-18. Τελικά η Κηφισιά με μπλοκ του Κωτσάκη και άσσο του Κασαμπαλή έφτασε στο 24-18. Μαρκς και Ρουμελιωτάκης κράτησαν τον ΟΦΗ «ζωντανό» στο σετ, όμως ο τελευταίος σέρβιρε στο φιλέ για το 25-20.

Με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι ξεκίνησε το δεύτερο σετ στο Ζηρίνειο. Ο Ζουπάνη με άσσο έβαλε την Κηφισιά μπροστά με 7-5 όμως με αντεπίθεση διαρκείας και σερί 3-0 ο ΟΦΗ προσπέρασε 8-7. Μάλιστα με μπλοκ του Ρουμελιωτάκη οι «ασπρόμαυροι» πήγαν στο +2 (10-8). Η Κηφισιά «ανέβασε στροφές» πίεσε στο σέρβις και προσπέρασε 16-12 μετά από άσσο του Κωτσάκη. Οι «μπλε» συνέχισαν να έχουν την υπεροχή έφτασαν στο +6 (22-16) με επίθεση του Σπυριούνη και τελικά κατέκτησαν το σετ 25-18 με πέναλτι του Κασαμπαλή.

Στο τρίτο σετ ο ΟΦΗ ήταν αυτός που ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε 5-2 με επίθεση του Μαρκς. H Κηφισιά αντέδρασε άμεσα και εκμεταλλευόμενοι το καλό σερβίς της προσπέρασε 9-8 με άσσο του Σπυριούνη. Στην εξέλιξη του σετ κερδισμένο μπλοκ άουτ του Κωτσάκη και νέος άσσος του Μπάση έφερε την Κηφισιά στο +3 (12-9). Με το «γκάζι πατημένο» η Κηφισιά έφτασε στο +6 (17-11) με τον Κωτσάκη και τελικά κατέκτησε το σετ 25-20 με λάθος στο σέρβις από τον Ρουμελιωτάκη.

ΟΦΗ - Κηφισιά 0-3

Τα σετ: 20-25, 18-25, 20-25 σε 79'

*Οι πόντοι του Ο.Φ.Η. προήλθαν από 2 άσσους, 36 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 10 άσσους, 43 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων.

Ο.Φ.Η. (Άκης Φλαούνας): Σαρικεΐσογλου 9 (8/16 επ., 1 μπλοκ, 14% υπ. - 14% άριστες), Μαρκς 21 (17/26 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 9 (8/20 επ., 1 μπλοκ, 42% υπ. - 19% άριστες), Γαλιώτος, Φραγκιαδάκης, Καρατζάς 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ) / Βελούδης (λ, 69% υπ. - 25% άριστες), Μονιάκης 1 (1 άσσος), Χαραλαμπίδης, Τάλερ, Μανωλάκης 1 (1/1 επ.).

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Ζουπάνι 13 (7/20 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Κωτσάκης 14 (11/22 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 50% υπ. - 7% άριστες), Μπάσης 4 (2/5 επ., 2 άσσοι), Τσάμπερλεϊν 9 (8/13 επ., 1 μπλοκ), Σπυριούνης 16 (14/19 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 48% υπ. - 5% άριστες), Κασαμπαλής 4 (1/2 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ, 73% υπ. - 36% άριστες), Παπαδόπουλος.