X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

VOLLEY LEAGUE ΑΝΔΡΩΝ

Volley league ανδρών: Με φόρα από την Ευρώπη ο Ολυμπιακός πέρασε από τη Σκύδρα με νίκη 3-0

Οι παίκτες του Ολυμπιακού πανηγυρίζουν τη νίκη επί του Αριστοτέλη INTIME

Ο Ολυμπιακός διατήρησε ξεκούραστα το αήττητο επικρατώντας 3-0 του Αριστοτέλη και πλέον με 11 βαθμούς σε 4 αγώνες παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας της Volley League.

Χωρίς να ανεβάσει στροφές και με πρώτους σκόρερ τους Στερν, Ιντάλγκο ο Ολυμπιακός νίκησε στο γυμναστήριο των Καλυβίων τον Αριστοτέλη με 3-0 σετ.

Οι ερυθρόλευκοι διατήρησαν ξεκούραστα το αήττητο και πλέον με 11 βαθμούς σε 4 αγώνες διατηρήθηκαν στην κορυφή της βαθμολογίας της Volley League αναμένοντας παράλληλα και πιθανές απώλειες των υπολοίπων ομάδων της κατηγορίας.

Ο Αριστοτέλης αγωνίστηκε χωρίς τον Κώστα Προύσαλη που έχει πρόβλημα με τη μέση του ενώ για ένα ακόμα ματς αγωνίστηκε με δύο ξένους. Η ομάδα της Σκύδρας το πάλεψε μέχρι τον 10ο πόντο κάθε σετ αλλά από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός έδειχνε την ανωτερότητα του και την πληρότητα του ως ομάδας.

Στο ξεκίνημα ο αγώνας ήταν αμφίρροπος με τον Αριστοτέλη να προσπερνάει μάλιστα με 9-8. Τα σερβίς του Λινάρδου και το σερί με 3-0 έβαλαν τον Ολυμπιακό μπροστά με 11-9 ενώ λίγο αργότερα με το σερβίς του Στερν και τις επιθέσεις του Ιντάλγκο έγινε το 14-10. Το +4 διατηρήθηκε μέχρι το 17-13. Ηταν η στιγμή που ο Ρόχας έχασε το σερβίς (18-13) και ο Τράβιτσα με το σερβίς του άνοιξε σερί 4-0 για το 21-13. Το σετ έκλεισε με δύο πόντους του Παγιένκ για το 25-18.

Στο 2 σετ ο Αριστοτέλης έμεινε κοντά μέχρι το 5-5 αλλά με δύο άσσους του Λινάρδου και ένα λάθος του Σαρικεΐσογλου έγινε το 8-5. Ο Ολυμπιακός κράτησε το άνετο προβάδισμα 3-5 πόντων και με τον Ιντάλγκο έκλεισε το σετ 25-19.

Ίδια εικόνα και στο 3ο σετ όπου ο Αριστοτέλης το πάλεψε μέχρι το 8-8. Ο Δαλακούρας με επίθεση και το λάθος του Ρόχας έφεραν προβάδισμα για τον Ολυμπιακό 10-8. Ο Αριστοτέλης στη καλύτερη στιγμή του στον αγώνα προσπέρασε 16-15 με τον άσσο του Ρόχας αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 4-0 χάρις του Δαλακούρα, Στερν και ξέφυγε 19-16. Ο αγώνας τελείωσε με το λάθος του Ρόχας για το 25-20 και το 3-0 σετ.

Διαιτητές: Δανιηλίδου, Πορτοκαλίδης, Παρατηρητής: Δεληκωστίδης, Επόπτες: Βένος, Χανός, Γραμματεία: Συρομάχου.