X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

VOLLEY LEAGUE ΑΝΔΡΩΝ

Volley League ανδρών: Εύκολα ο Ολυμπιακός, ίδρωσε ο Παναθηναϊκός πριν από το αιώνιο ντέρμπι

Ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα 3-0 σετ απέναντι στον Πήγασο Πολίχνης, ενώ ο Παναθηναϊκός άφησε έναν ακόμα βαθμό στην Ορεστιάδα στον μαχητικό Άθλο πριν το μεταξύ τους ντέρμπι.

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-0 τον μαχητικό Πήγασο Πολίχνης και πέντε νίκες σε ισάριθμους αγώνες έφτασε τους 14 βαθμούς και οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος μετά και την 5η αγωνιστική.

Η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι δυσκόλευτηκε πολύ στο 1ο σετ το οποίο και γύρισε από 22-24 και με πρωταγωνιστές τους Χανδρινό, Στερν, Παγιένκ και Δαλακούρα που έκαναν κρίσιμο και καθοριστικό σερί 4-0 επικράτησαν 27-25 και στη συνέχεια πήραν και τον αγώνα.

Στο 3ο σετ βασικός ακραίος ξεκίνησε ο Κουμεντάκης αντί του Δαλακούρα που ήταν βασικός στα δύο πρώτα σετ. Ο Στερν και ο Ιντάλγκο σημείωσαν 13 και 12 πόντους αντίστοιχα και ήταν οι πρώτοι σκορερ.

Ο Πήγασος είχε πρώτο σκόρερ τον Μαυροβουνιώτη με 9 πόντους αλλά πιο αποτελεσματικός σε ποσοστά ήταν ο Αρμενάκης με 7 πόντους.

Ο Πήγασος έκανε καλή εμφάνιση στα δύο πρώτα σετ και ειδικά στο πρώτο. Παρουσιάστηκε διαβασμένος και με αγωνιστικό θράσος. Προηγήθηκε 8-4 με τους δύο άσσους του Μίλη και τις επιθέσεις του Μπαρέτο και διατήρησε το προβάδισμα σε όλο το σετ. Το 17-15 για τον Πήγασο που έγινε με τον Μίλη έγινε 19-17 για τον Ολυμπιακό μετά από σερί 4-0 χάρις το σερβίς του Στερν και τις καλές τοποθετήσεις του Παγιένκ στο μπλοκ.

Παρότι ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα με 1-0 σετ ο Πήγασος δεν το έβαλε κάτω. Με τον Μαυροβουνιώτη μπροστάρη και τα μπλοκ των Σακόγλου, Κανέλλου ο Πήγασος πέρασε μπροστά 22-21 και έφτασε στο 24-22 με Κανέλλο και Μπαρέτο. Ο Ολυμπιακός μείωσε με τον Δαλακούρα (23-24) και ισοφάρισε 24-24 με το λάθος του Σακόγλου. Ο Χανδρινός με μπλοκ στο Μίλη έκανε το 25-24, ο Μίλης ισοφάρισε 25-25 και το σετ πήρε ο Ολυμπιακός χάρις την επίθεση του Στερν και το μπλοκ του Παγιένκ πάνω τον Μπαρέτο Πένα για το 27-25.

Και στο 2ο σετ ο Πήγασος μπήκε με πείσμα και πίεση στο σερβίς. Εμεινε κοντά στο σκορ μέχρι το 15-14 αλλά το χαμένο σερβίς του Μαυροβουνιώτη και το λάθος του Μπαρέτο έδωσαν δύο πόντους στον Ολυμπιακό για το 17-14. Ο Πήγασος μείωσε 20-19 με το μπλοκ του Μαυροβουνιώτη στον Στερν αλλά στην επόμενη φάση ο Παγιένκ σταμάτησε με μπλοκ του Μαυροβουνιώτη για το 21-19 και η χαριστική βολή ήρθε από τον Στερν που πήρε τρεις συνεχόμενους άσσους εκτοξεύοντας το σκορ στο 24-19. Το σετ έκλεισε 25-20 με την επίθεση του Στερν.

Στο 3ο σετ από το 8-6 ο Ολυμπιακός έκανε σερί 3-0 χάρις το σερβίς του Τράβιτσα και ξέφυγε 11-6. Κάπου εκεί κρίθηκε ο αγώνας με τον Ολυμπιακό να τρέχει το σκορ και ο αγώνας να κλείνει με το χαμένο σερβίς του Μαυροβουνιώτη.

Ολυμπιακός - Πήγασος 3-0

Τα σετ: 27-25, 25-20, 25-16 σε 76΄.

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 7 άσσοι, 9 μπλοκ, 36 επιθέσεις, 25 λάθη αντιπάλων και οι πόντοι του Πηγάσου Πολίχνης προήλθαν: 3 άσσοι, 4 μπλοκ, 31 επιθέσεις, 23 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγιένκ 6π. (4/4επ., 2μπλοκ), Στερν 13 (10/17επ., 3 άσσοι), Τράβιτσα 2 (1 μπλοκ, 1 άσσος), Δαλακούρας 6 (6/10επ., 67%υπ., 67%αρ.), Λινάρδος 7 (3/8επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Ιντάλγκο 12 (9/16επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 50%υπ., 44%αρ.) / Τζιάβρας (λ. - 47%υπ., 41%αρ.), Παπαγγελόπουλος, Κουμεντάκης 5 (4/7επ., 1 μπλοκ, 40%υπ., 20%αρ.), Χανδρινός 1 (1 μπλοκ).

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Ηρακλής Θεοδώρου): Κομητούδης 2 (1/1επ., 1 άσσος), Μπαρέτο Πένα 4 (4/12επ., 60%υπ., 40%αρ.), Μαυροβουνιώτης 9 (8/18επ., 1 μπλοκ, 69%υπ., 55%αρ.), Μίλης 8 (6/13επ., 2 άσσοι), Αρμενάκης 7 (6/7επ., 1 μπλοκ), Κανέλλος 4 (3/7επ., 1 μπλοκ) / Μπουράκης (λ. - 60%υπ., 60%αρ.), Γραμμενούδης, Σακόγλου 4 (3/7επ., 1 μπλοκ), Τσιράκης (λ), Σωτηρίου, Τερζόγλου.

Ο Παναθηναϊκός πέρασε δια πυρός και σιδήρου από την Ορεστιάδα

Μεγάλος αγώνας έγινε στην Ορεστιάδα μεταφορικά και κυριολογικά με τον Παναθηναϊκό να κερδίζει δύσκολα το μαχητικό Άθλο Ορεστιάδας με 3-2 σετ στο κατάμεστο γυμναστήριο Νίκος Σαμαράς.

Ο Παναθηναϊκός άφησε έναν πολύτιμο βαθμό στην ακριτική πόλη, ανέβηκε στους 10 βαθμούς στη βαθμολογία και πλέον βρίσκεται -4 από τον Ολυμπιακό και -2 από τον ΠΑΟΚ.

Οι πράσινοι βρέθηκαν να χάνουν 1-0 σετ αλλά γύρισαν το ματς, πέρασαν μπροστά με 2-1 σετ όμως τελικά χρειάστηκαν το τάι μπρέικ για να επικρατήσουν με 15-12.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του Παναθηναϊκού ήταν ο Λούκας Ρανγκέλ με 15 πόντους, 65% αποτελεσματικότητα στην επίθεση και 2 μπλοκ, ενώ ο πρώτος σκόρερ ήταν ο Ερνάντεζ με 23 πόντους εκ των οποίων οι 4 ήταν άσσοι. Λίμπερο και πάλι αγωνίστηκε ο Βασίλης Κωστόπουλος. Κορυφαίο σετ για τον Παναθηναϊκό ήταν το 2ο σετ όπου σημείωσε 6 άσσους.

Ο Άθλος μπήκε δυνατά και όπως και με τον Ολυμπιακό έδειξε στοιχεία μεγάλης ομάδας αποφασισμένη να παλέψει όλα τα ματς στο πρωτάθλημα. Κορυφαίες εμφανίσεις έκαναν οι Κασαμπαλής, Γκλαντστόουν αλλά και ο λίμπερο Σπύρος Βελούδης σε υποδοχή και άμυνα. Ο Άθλος χάνει τρίτο ματς στο τάι μπρέικ και παρότι παραμένει η μόνη ομάδα χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα ανέβηκε στους 3 βαθμούς στον βαθμολογικό πίνακα.

Άθλος Ορεστιάδας - Παναθηναϊκός 2-3

Τα σετ: 25-20, 16-25, 17-25, 25-22, 12-15 σε 144΄.

*Οι πόντοι του Άθλου Ορεστιάδας προήλθαν: 3 άσσοι, 12 μπλοκ, 44 επιθέσεις, 36 λάθη αντιπάλων και οι πόντοι του Παναθηναϊκού Α.Ο. οι πόντοι προήλθαν: 8 άσσοι, 12 μπλοκ, 54 επιθέσεις, 33 λάθη αντιπάλων.

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Ηλίας Κρεούζης): Γκλαντστόουν 11π. (8/12επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Κάιο ντε Πρα 13 (11/36επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Κασαμπαλής 3 (3/5επ.), Αλγκούλ 9 (3/11επ., 6 μπλοκ), Ριζόπουλος 9 (7/17επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 40%υπ., 20%αρ.) Γκένοφ 13 (11/31επ., 2 μπλοκ, 56%υπ., 28%αρ.) / Βελούδης (λ. - 38%υπ., 14%αρ.), Χατζημαρινάκης (λ), Μποζίδης Βασ. 1 (1/1επ.), Διαμαντίδης, Τσολακίδης, Μποζίδης Π.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 15π. (12/28επ., 1 μπλκ, 2 άσσοι, 65%υπ., 35%αρ.), Πετρέας 10 (5/10επ., 5 μπλοκ), Γιάκομπσεν 3 (0/2επ., 3 μπλοκ), Ρανγκέλ 15 (11/17επ., 2 μπλοκ), Φράγκος 8 (8/20επ., 56%υπ., 25%αρ.), Ερνάντεζ 23 (18/38επ., 1 μπλοκ, 4 άσσοι) / Κωστόπουλος λ. (55%υπ., 18%αρ.), Γεωργίου, Μπάσης.

Ο ΠΑΟΚ νίκησε 3-0 τον Αριστοτέλη Σκύδρας και τίμησε τον Παντακίδη

Την τέταρτη νίκη του σε πέντε αγώνες πρωταθλήματος πανηγυρίζει ο ΠΑΟΚ και με 12 βαθμούς διατηρήθηκε μόνος στην 2η θέση της βαθμολογίας -2 βαθμούς πίσω από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό. Η ομάδα του δικεφάλου νίκησε με 3-0 σετ τον Αριστοτέλη Σκύδρας με πρόσωπο του αγώνα να είναι ο κεντρικός των φιλοξενουμένων και πρώην του ΠΑΟΚ Γιάννης Παντακίδης ο οποίος τιμήθηκε με μία φανέλα του δικεφάλου.

Αγωνιστικά πρωταγωνιστές ήταν ο Βαν ντε Ντρις και ο Γκάις Γιόρνα. Ο Βέλγος διαγώνιος βοήθησε τα μέγιστα σε επίθεση, μπλοκ και σερβίς και με 17 πόντους ήταν πρώτος σκόρερ, ενώ ο Γιόρνα τον ακολούθησε στην επίθεση διατηρώντας αλάνθαστη υποδοχή στις λίγες προσπάθειες που είχε καθώς η τακτική του Αριστοτέλη ήταν σερβίς πάνω σε Ράπτη και Κοκκινάκη. Από τον Αριστοτέλη κορυφαίος ήταν ο Φλόρες Τζάκσον σε επίθεση και υποδοχή και με 13 πόντους ήταν και ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στον αγώνα με τον Βαν ντε Ντρις να πιέζει την υποδοχή του Αριστοτέλη και να οικοδομεί προβάδισμα 7-2. Πριν προλάβουν οι φιλοξενούμενοι να απαντήσουν η καλή τακτική του ΠΑΟΚ στο μπλοκ εξουδετέρωσε τον Μέντεζ και ο Βαν ντε Ντρις με τον Ράπτη κυριάρχησαν πάνω στο φιλέ για το 14-6. Η διαφορά άνοιξε περισσότερο με το μπλοκ του Γουόλς στον Μέντεζ και το λάθος των Μέντεζ, Ρόχας εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +12 (22-10). Το σετ έκλεισε με επίθεση του Βαν ντε Ντρις.

Στο 2ο σετ ήταν η σειρά του Γιόρνα να δώσει παράσταση και με τέσσερις προσωπικούς πόντους (τρεις από επίθεση και έναν από μπλοκ) άνοιξε γρήγορα το σκορ 7-4. Το σερβίς του Ράπτη έβαλε πάλι δύσκολα στην υποδοχή του Αριστοτέλη και με τον Βαν ντε Ντρις να τροφοδοτείται γρήγορα στην κόντα ο ΠΑΟΚ έκανε νέο σερί 3-0 για το 16-8. Ο Βέλγος έκλεισε και το 2ο σετ κάνοντας το 25-20 και το 2-0 σετ.

Πιο ισορροπημένο ήταν το 3ο σετ με τον Αριστοτέλη στο καλύτερο σημείο του στον αγώνα να ξεφεύγει με 8-4 με τους Φλόρες και Βλαχόπουλο. Ο ΠΑΟΚ απάντησε με το σερβίς του Γουόλς. Ο Καναδός πασαδόρος του ΠΑΟΚ άνοιξε νέες ρωγμές στην υποδοχή του Αριστοτέλη δίνοντας την ευκαιρία σε Βαν ντε Ντρις και Ράπτη να τελειώνουν κόντρα επιθέσεις. Με συνολικό σερί 6-0 ο ΠΑΟΚ πέρασε σαν σταματημένο τον Αριστοτέλη για το 10-8. Ακολούθησαν μάχες στο φιλέ στο πιο αμφίρροπο σημείο του αγώνα και ράλι πόντο πόντο μέχρι το 18-18.

Ο Γιόρνα νίκησε τον Τσέλιο για το 19-18 και ο Βουλκίδης από τα 9 μέτρα έβαλε με το σερβίς του τη δική του υπογραφή στην υπεροχή του ΠΑΟΚ. Με καθοριστικό σερί 4-0 που διαμορφώθηκε από δύο πόντους του πόντους του Γιόρνα, ένα λάθος του Σαρικείσογλου και μπλοκ του Κόστα στον Μέντεζ το σκορ έγινε 22-18 και το φινάλε ήταν εξ ίσου εντυπωσιακό με σερί 3-0 χάρις την επίθεση του Γιόρνα και τους δύο άσσους από τον Βαν ντε Ντρις για το 25-19.

ΠΑΟΚ - Αριστοτέλης Σκύδρας 3-0

Τα σετ: 25-13, 25-20, 25-19 σε 69΄

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν: 6 άσσοι, 12 μπλοκ, 32 επιθέσεις, 25 λάθη αντιπάλων και οι πόντοι του Φ.Ε.Σ.Αριστοτέλης Σκύδρας προήλθαν: 2 άσσοι, 4 μπλοκ, 30 επιθέσεις, 16 λάθη αντιπάλων.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλενκόφσκι): Γιόρνα 14π. (12/16επ., 2 μπλοκ, 88%υπ., 75%αρ.), Κόστα 4 (2/4επ., 2 μπλοκ), Γουόλς 3 (2/2επ., 1 μπλοκ), Βουλκίδης 7 (3/6επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Ράπτης 5 (3/14επ., 1 μπλοκ, 58%υπ., 32%αρ.), Βαν ντε Ντρις 17 (10/18επ., 3 μπλοκ, 4 άσσοι) / Κοκκινάκης (82%υπ., 64%αρ.), Μούχλιας.

Φ.Ε.Σ.ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΣΚΥΔΡΑΣ (Παναγιώτης Σδραυκάκης): Μέντεζ 11π. (10/25επ., 1 άσσος), Ρολάντ Φλόρες 13 (11/17επ., 2 μπλοκ, 56%υπ., 44%αρ.), Ρόχας Σαντοβάλ 3 (3/8επ.), Τσέλιος 3 (0/6επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Σαρικεΐσογλου 5 (5/14επ., 56%υπ., 33%αρ.), Βλαχόπουλος 1 (1/1επ.) / Συναδινός λ. (45%υπ., 17%αρ.), Σδραυκάκης Ν., Παντακίδης.