ΒΟΛΕΪ

Στην "κορυφή" οι Ρώσοι

ρωσια πανηγυρικο

Ήττα για Βουλγαρία, στην κορυφή η Ρωσία στο Παγκόσμιο Κύπελλο

Η "αρκούδα" είχε εύκολο έργο απέναντι στην Κορέα, την οποία νίκησε με 3-0 (25-16, 25-14, 25-19) σετ και εκμεταλλευόμενη την ήττα της Βουλγαρίας από τις ΗΠΑ με 2-3 (27-29, 25-20, 30-28, 22-25, 12-15) σετ, απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής.
Μια ακόμη άνετη επικράτηση των Βραζιλιάνων, αυτή τη φορά επί του Πουέρτο Ρίκο με 3-0 (25-13, 25-21, 25-17) σετ, ενώ οι Αυστραλοί συνεχίζουν την εξαιρετική τους πορεία, νικώντας την Τυνησία με 3-1 (25-22, 35-37, 26-24, 25-22) σετ.

Δεύτερη νίκη για τους "αμφιτρύωνες" Ιάπωνες, που επιβλήθηκαν της Αργεντινής με 3-0 (25-23, 25-19, 26-24) σετ. Με το ίδιο σκορ (25-19, 25-21, 25-19) επικράτησε των Αιγυπτίων η πρωταθλήτρια Ευρώπης Ισπανία και διπλασίασε τις νίκες της.