Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΒΟΛΕΪ

Παρέμεινε στην Α1 η Παναχαϊκή, 3-1 την Κύζικο

VOLLEYLEAGUE / ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ EUROKINISSI SPORTS

Το "καθαρό" τρίποντο που ήθελε για να μείνει στην κατηγορία πήρε η Παναχαϊκή η οποία επιβλήθηκε με 3-1 σετ επί της Κύζικου η οποία υποβιβάστηκε στην Α2.

Η Παναχαϊκή νίκησε την Κύζικο Νέας Περάμου με 3-1 σετ στον τελευταίο αγώνα των πλέι άουτ και έμεινε στην Volley League «Πάμε Στοίχημα». Η Κύζικος Νέας Περάμου υποβιβάστηκε στην Α2 ανδρών μαζί με τον ΑΟ Ορεστιάδας. Η Παναχαϊκή ήθελε νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ και η Κύζικος Νέας Περάμου δύο σετ για να μείνει στην κατηγορία.

Στο πρώτο σετ η Κύζικος έφτασε πρώτη στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ όντας μπροστά στο σκορ με 8-6. Η Παναχαϊκή όμως στη συνέχεια έτρεξε ένα επί μέρους 10-4 για να προηγηθεί με 16-12. Στη συνέχεια η ομάδα της Πάτρας δεν σήκωσε το πόδι από το γκάζι και έφτασε στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-20.

Ανάλογο ήταν το ξεκίνημα και στο δεύτερο σετ, μόνο που αυτή τη φορά η Κύζικος έφτασε εκείνη μπροστά και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-15. Η Παναχαϊκή κατάφερε να προσπεράσει με 21-19, όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με όπλο την αποτελεσματικότητά τους στην επίθεση έφτασαν στην κατάκτηση του σετ με 25-23.

Έχοντας το ψυχολογικό προβάδισμα από την ισοφάριση και όντας ένα σετ μακριά από την παραμονή οι φιλοξενούμενοι τα έδωσαν όλα στο τρίτο σετ και έφτασαν να προηγηθούν με 16-11 και 18-13. Από εκεί και πέρα όμως η Παναχαϊκή κατάφερε να τρέξει ένα εντυπωσιακό 12-5 για να φτάσει στην κατάκτηση του τρίτου σετ με 25-23!

Πλέον, η ψυχολογία είχε γυρίσει υπέρ της Πατρινής ομάδας η οποία πήρε και το τέταρτο σετ με 25-22 και παρέμεινε στην Volleyleague.

Παναχαϊκή - Κύζικος 3-1

Τα σετ: 25-20, 23-25, 25-23, 25-22

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ PLAY OUT

1η αγωνιστική - Σάββατο 1 Απριλίου 2017

Παναχαϊκή Πετ. 2013 - Ηρακλής Χαλκίδας 2-3 (17-25, 25-22, 23-25, 25-22, 14-16)

2η αγωνιστική - Κυριακή 9 Απριλίου 2017

ΑΠΦΣ Ηρακλής Χαλκίδας - ΑΠΣ Κύζικος Νέας Περάμου 3-2 (19-25, 23-25, 29-27, 25-15, 15-12)