Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΒΟΛΕΪ

ΠΑΟΚ - Όλστιν 3-2: Νίκη, αλλά αποκλεισμός για τον "Δικέφαλο"

VOLLEY LEAGUE / ÐÁÏÊ - ÐÁÏ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: MOTION TEAM) MOTIONTEAM

Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 3-2 σετ την Όλστιν, αλλά δεν κατάφερε να προκριθεί στην φάση των "16" του CEV Cup μετά την ήττα του με 3-1 στην Πολωνία. Ο Δικέφαλος είχε αποκλειστεί από το τέλος του τρίτου σετ, αλλά τουλάχιστον επιβλήθηκε για το γόητρό του.

Η αποστολή του ΠΑΟΚ ήταν ευθύς εξ αρχής δύσκολη απέναντι στην Όλστιν. Ήθελε νίκη με 3-0 ή 3-1 για να στείλει το ματς σε "χρυσό" σετ και να διεκδικήσει εκεί την πρόκριση για τους "16" του CEV Cup. Εντούτοις, η νίκη του 3-2 σετ σήμανε και τον αποκλεισμό του από την συνέχεια του θεσμού, με τους Πολωνούς να προχωρούν στον τρίτο γύρο.

Θυμηθείτε εδώ το LIVE του αγώνα

Ο ΠΑΟΚ έκανε ονειρεμένο ξεκίνημα στον αγώνα, πήρε το πρώτο σετ με 25-22 και σήκωσε στο... πόδι το "Παλατάκι". Όμως, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης, το ξεκίνημα ήταν οικτρό (1-9, 3-10), με αποτέλεσμα να χαθούν οι ελπίδες για να μπορέσει να γίνει το 2-0. Με 17-25, η Όλστιν ισοφάρισε και ήθελε ένα ακόμη σετ για να τελειώσει την πρόκριση.

Στο τρίτο σετ, κομβικό ήταν το σημείο όπου το 12-11 έγινε 12-16 για τους φιλοξενούμενους. Η Όλστιν πάτησε πάνω στο προβάδισμα που έχτισε, το διατήρησε μέχρι το τέλος και μάλιστα το διεύρυνε. Με 16-25 έκανε το 1-2 και η υπόθεση πρόκριση είχε τελειώσει. Πλέον, ο Δικέφαλος θα έπαιζε για το γόητρό του και την υστεροφημία του.

Ο ΠΑΟΚ δεν απογοητεύτηκε, πήρε το τέταρτο σετ με 25-21 και ισοφάρισε το ματς, για να κάνει δικό της και το τάι μπρέικ με 15-12, φτάνοντας στη νίκη απέναντι στην Όλστιν. Οι "ασπρόμαυροι" δεν κατάφεραν να περάσουν, αλλά τουλάχιστον έπεσαν με το κεφάλι όρθιο, κοιτάζοντας πλέον τις εν Ελλάδι υποχρεώσεις τους, όπου στόχος φυσικά είναι η κατάκτηση των εγχώριων τίτλων.

Τα σετ: 25-22, 17-25, 16-25, 25-21, 15-12

ΠΑΟΚ (Στάνκου): Όκολιτς 17 (14/20 επ., 3 μπλοκ), Μάρκεζ 3 (3/11 επ.), Φιλίποφ 1 (1 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 7 (6/17 επ., 1 μπλοκ, 45% υπ. - 20% άριστες), Τακουρίδης 11 (4/7 επ., 7 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 1 (1/11 επ., 64% υπ. - 36% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 58% υπ. - 38% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ, 80% υπ. - 60% άριστες), Τερζής 2 (2/2 επ.), Καπετανίδης 4 (3/6 επ., 1 άσσος, 25% υπ. - 0% άριστες), Γάτσης 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Τζούριτς 5 (4/16 επ., 1 μπλοκ), Χιμένες 3 (3/13 επ., 59% υπ. - 29% άριστες), Μπούτος 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ).

ΟΛΣΤΙΝ (Σαντίλι): Χαντράβα 16 (13/26 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ζνίστζολ 2 (2/6 επ.), Αντρινγκά 3 (3/8 επ., 57% υπ. - 24% άριστες), Κάπελους 17 (16/32 επ., 1 άσσος, 36% υπ. - 18% άριστες), Βόιτσκι 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Βάρντα 14 (5/10 επ., 3 άσσοι, 6 μπλοκ) / Ζούρεκ (λ, 70% υπ. - 45% άριστες), Ζαμπόσκι (λ, 33% υπ. - 17% άριστες), Κάντσζοκ 3 (3/10 επ.), Λουξ 8 (7/10 επ., 1 άσσος, 75% υπ. - 25% άριστες), Πιετράσκο 1 (1/1 επ.), Γκιλ, Ουρμπάνοβιτς 5 (4/11 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ. - 14% άριστες), Πορέμπα 6 (4/9 επ., 2 μπλοκ).

Photo Credits: Eurokinissi