X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

VOLLEY LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 1-3: Διπλό στο Ρέντη και μία νίκη μακριά από τον τίτλο οι πράσινες

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-1 σετ του Ολυμπιακού στο "Μελίνα Μερκούρη", έκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών της Volley League των γυναικών και απέχει μια νίκη από τον τίτλο.

Μία νίκη μακριά από τον τίτλο βρίσκεται ο Παναθηναϊκός στη Volley League γυναικών. Οι πράσινες επικράτησαν 3-1 σετ του Ολυμπιακού στο "Μελίνα Μερκούρη", έκαναν το 2-0 στη σειρά και χρειάζονται μία νίκη το Σάββατο για να κατακτήσουν τον τίτλο.

Η ομάδα του Καλμαζίδη ήταν πιο σταθερή στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και έφτασε δίκαια στην τελική επικράτηση. Ο Ολυμπιακός ήταν μαχητικός, είχε ως ευχάριστη έκπληξη την Τσιτσιγιάννη η οποία από την είσοδό της άλλαξε τη ροή του αγώνα και επιβεβαίωσε την αγωνιστική του άνοδο.

Το ματς: Ο δεύτερος τελικός άρχισε με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά προσεκτικές. Ο Παναθηναϊκός ήταν εκείνος που προηγήθηκε με δύο πόντους (9-11), όμως τα σερβίς της Κούμπουρα άλλαξαν την εικόνα και έδωσαν προβάδισμα δύο πόντων στις ερυθρόλευκες.

Ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Παναθηναϊκού στην υποδοχή και προηγήθηκε με 19-15. Τα σερβίς της Παπαφωτίου ήταν εκείνα που επέτρεψαν στις πράσινες να τρέξουν επί μέρους 4-0 και να φέρουν το σετ στα ίσα (19-19).

Οι ερυθρόλευκες κατάφεραν να ξεφύγουν με δύο (23-21) με μπλοκ της Καράρο στην Γκρόθες, όμως εκ νέου οι παίκτριες του Καλμαζίδη με άσο της Ανθούλη έκαναν το 23-23. Ο Ολυμπιακός είχε δύο σετ μπολ αλλά δεν κατάφερε να κλείσει το σετ, κάτι που έκανε ο Παναθηναϊκός στην πρώτη ευκαιρία που του παρουσιάστηκε με την Ανάε να γράφει το 27-25.

Με την ψυχολογία στα ύψη οι πράσινες επέβαλαν πλήρως το δικό τους ρυθμό στο ματς και το σερβίς να δουλεύει εξαιρετικά, ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο δεύτερο σετ και από την αρχή άρχισε να χτίζει διαφορά.

Οι πράσινες προηγήθηκαν ακόμα και με οκτώ πόντους (10-18), οι ερυθρόλευκες με τις πολλές αλλαγές του Μιτσέλι προσπάθησαν, μάζεψαν τη διαφορά, αλλά ο Παναθηναϊκός έκλεισε το σετ με 25-19.

Στο τρίτο σετ είχαμε μεγάλες ανατροπές. Οι πράσινες μπήκαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 7-3. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με την Τσιτσιγιάννη στη σύνθεσή του αντί της Κούμπουρα προηγήθηκε 12-11 με άσο από την Σάλας.

Οι ερυθρόλευκες συνέχισαν να πιέζουν από τη θέση του σερβίς και προηγήθηκαν με 16-13 και 17-14. Με τα σερβίς της Ανθούλη ο Παναθηναϊκός έτρεξε επί μέρους 5-0 για να προηγηθεί με 17-20.

Ο Ολυμπιακός απάντησε με το ίδιο νόμισμα τρέχοντας επί μέρους 3-0 και έτσι οδηγηθήκαμε σε μάχη πόντο πόντο. Οι πράσινες έχασαν τρία match point ενώ στο τέταρτο η Παπαφωτίου είχε κάνει φιλέ, η φάση εξετάστηκε από το video και έτσι το ματς δεν τελείωσε (27-27).

Έπειτα η Σάλας πήρε δύο διαδοχικούς πόντους με επίθεση και με μπλοκ για να κλείσει το σετ με 29-27 και να μειώσει σε 2-1 σετ για τις ερυθρόλευκες.

Στο τέταρτο σετ είχαμε εκ νέου πολλές διακυμάνσεις. Οι δύο ομάδες πάλευαν σχεδόν σε όλη τη διάρκειά του πόντο πόντο μέχρι τα μισά. Ο Παναθηναϊκός σε εκείνο το σημείο ξέφυγε με τρεις πόντους (14-17), όμως ο Ολυμπιακός αντέδρασε γρήγορα.

Οι δύο ομάδες πήγαν χέρι χέρι μέχρι το 20-20, όταν με επίθεση της Ανάε και μπλοκ της Μέντιτς οι πράσινες ξέφυγαν με 22-20. Αυτό το προβάδισμα διατήρησαν οι πράσινες μέχρι το τέλος με την Κρος να κλείνει το σετ και το ματς με πρώτο χρόνο στο 25-23.

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 1-3

Τα σετ: 25-27, 19-25, 29-27, 23-25

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 61 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 11 άσσους, 72 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 11 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορέντζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 9 (5/16 επ., 4 μπλοκ), Γουίντερς 16 (14/37 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 58% υπ. - 29% άριστες), Λαμπρούση 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Σάλας 22 (17/34 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 41% υπ. - 27% άριστες), Κούμπουρα 8 (7/22 επ., 1 άσσος), Καράρο 2 (2 μπλοκ) / Κοσμά (λ, 34% υπ. - 21% άριστες), Τσιτσιγιάννη 16 (14/44 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 2 (2/2 ΕΠ.), Γενιτσαρίδη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Ανάε 20 (19/43 επ., 1μ πλοκ, 39% υπ. - 29% άριστες), Γκρότους 15 (15/35 επ., 78% υπ. - 48% άριστες), Παπαφωτίου 5 (1/5 επ., 4 άσσοι), Ανθούλη 30 (25/63 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Κρος 8 (4/15 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μέντιτς 15 (8/17 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 47% υπ. - 20% άριστες), Χατζηευστρατιάδου, Νικολογιάννη, Μεταξά.