Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΒΟΛΕΪ

Μπλόκο στο "Κουκούλι" της Παναχαϊκής, 3-1 την Κηφισιά

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Η Παναχαϊκή επιβλήθηκε με 3-1 επί της Κηφισιάς με πρωταγωνιστές τους Ρουμελιώτη και Σορμάζ.

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα και μάλιστα με τρίποντο πανηγυρίζει η Παναχαϊκή. Στο ντεμπούτο του Παναγιώτη Παπαδόπουλου στη θέση του πρώτου προπονητή η Παναχαϊκή νίκησε την Κηφισιά με 3-1 σετ κάνοντας το ιδανικό ποδαρικό στο γυμναστήριο στο «Κουκούλι».

Ο αγώνας είχε πάθος, εναλλαγές στο σκορ και ωραίες φάσεις προσφέροντας θέαμα στους φίλους του βόλεϊ.

Η Κηφισιά ξεκίνησε καλά και προηγήθηκε με 1-0 σετ έχοντας κορυφαίο τον Γιορντάνοφ. Καθοριστικό ήταν το 2ο σετ όπου οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, όμως, η Παναχαϊκή με τον Ρουμελιώτη και τον Μπαράχας έκανε σερί 3-0 και προηγήθηκε 16-14. Με έναν άσσο του Ρουμελιώτη και μπλοκ του Βλαχοστάθη η Παναχαϊκή έφτασε σε σετ μπολ 24-21 αλλά η Κηφισιά με τον Λάππα στο σερβίς και τον Γιορντάνοφ να τελειώνει κόντρα επιθέσεις κατάφερε να κάνει σερί 4-0 προσπερνώντας με 25-24. Ο Μπαράχας ισοφάρισε, ο Παπαγγελόπουλος έδωσε πάλι προβάδισμα με 26-25. Ο Νικολάκης έχασε το σερβίς (26-26) και στην επόμενη φάση ο Παπαγγελόπουλος κάρφωσε άουτ σε πρώτο χρόνο. Το σετ πήρε ο Μπαράχας με επίθεση κάνοντας το 28-26 και το 1-1 σετ.

Από τη στιγμή που ισοφάρισε η Παναχαϊκή πάτησε ακόμα πιο καλά στον αγώνα και μπήκε δυνατά και στο 3ο σετ. Με τον Ρουμελιώτη να είναι ασταμάτητος η Παναχαϊκή είχε προβάδισμα 2-3 πόντων και στο 17-14 έκανε σερί 4-0 για το +7 (21-14) φτάνοντας στο 2-1 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο 4ο σετ με την Παναχαϊκή να πιέζει στο σερβίς και να ανεβάζει στροφές όσο περνούσε η ώρα, ενώ η Κηφισιά έκανε πολλά λάθη στα κρίσιμα σημεία που μπορούσε να πάρει πάλι τον έλεγχο. Οι πατρινοί είχαν συνέχεια το προβάδισμα και μέσα σε αποθέωση πήραν τη νίκη με 3-1.

* Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν: 8 άσσοι, 52 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 31 λάθη αντιπάλων και του ΑΟΠ Κηφισιάς προήλθαν: 7 άσσοι, 44 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων.

Παναχαϊκή - Κηφισιά 3-1

Tα σετ: 22-25, 28-26, 25-17, 25-21 σε 68΄.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Π.Παπαδόπουλος): Ρεκ 12 (10/12, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Δημητριάδης 1 (1/2), Σορμάζ 18 (12/18, 3 μπλοκ, 3 άσσοι), Μπαράχας 10 (8/16, 2 άσσοι, 57% υπ., 29% αρ.), Ρουμελιώτης Ν. 20 (18/28, 2 άσσοι), Βλαχοστάθης 7 (3/10, 4 μπλοκ, 1 άσσος) / Ρουμελιώτης Μ. (62% υπ., 24% αρ.), Ιτάλο (λ), Κοτσιλιάνος.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 1 (1 μπλοκ), Χριστοφιδέλης 9 (6/13, 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 43%υπ., 36%αρ.), Μουρούτης 6 (6/11), Παπαγγελόπουλος 8 (5/9 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γιορντάνοφ 22 (22/38 επ), Εφραιμίδης 7 (4/9 επ, 3 άσσοι, 61% υπ - 17% άρ.)/ Κάπελλας (λ, 74% υπ -22% άρ), Βελούδης (λ), Καρατζάς, Πούλκο 1 (1/2 επ, Λάππας, Γιωτάκης.