Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΒΟΛΕΪ

Η Κηφισιά στον τελικό, νίκησε με 3-2 τον Παναθηναϊκό

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Η Κηφισιά αν και βρέθηκε να χάνει με 2-1 σετ από τον Παναθηναϊκό, κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να φτάσει στη νίκη με 3-2 σετ παίρνοντας την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου.

Την πρώτη ομάδα του τελικού στο Final 4 του Κυπέλλου στο βόλεϊ ανδρών μάθαμε μετά το τέλος του αγώνα ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και την Κηφισιά. Οι πράσινοι μπορεί να βρέθηκαν μπροστά με 2-1 σετ, αλλά τελικά η Κηφισιά έκανε την ανατροπή και έφτασε στη νίκη με 3-2.

Όλα αυτά, ενώ ο Α.Ο.Κ. μετά το τέλος του πρώτου σετ έπαιξε χωρίς τον διαγώνιο του. Ο Γιοβάνοβιτς είχε ενοχλήσεις στο γόνατο και έμεινε εκτός στο υπόλοιπο του αγώνα. Στη θέση του πέρασε ο Κόβαλτσουκ, ο οποίος δεν έχει ξεπεράσει απόλυτα τον τραυματισμό του, αλλά κατάφερε να βοηθήσει την ομάδα του.

Ο Παναθηναϊκός διαμαρτύρεται έντονα για την τελευταία φάση του αγώνα αφού θεωρούν οι πράσινοι ότι έχει γίνει φιλέ από τους παίκτες Κηφισιάς, πριν η μπάλα μετά την επίθεση του Ούγκο καταλήξει άουτ. Στο αγωνιστικό κομμάτι για ένα ακόμα παιχνίδι Φερέιρα και Ούγκο ήταν τα πρώτα βιολιά για την ομάδα του Ανδρεόπουλου.

Το ματς: Δυνατά μπήκαν στο πρώτο σετ Παναθηναϊκός και Κηφισιά (6-6) με την ομάδα των βορείων προαστίων να φτάνει πρώτη στο τεχνικό τάιμ (6-8). Οι «πράσινοι» ανέβασαν απόδοση με αιχμή του δόρατος στην επίθεση τον Βραζιλιάνο Φερέιρα ισοφάρισαν (13-13) ενώ χέρι χέρι οι ομάδες πήγαν έως 17-17. Στο σημείο εκείνο, ο Ούγκο ντε Λεόν μπλόκαρε τον Μπίσετ και οι τυπικά γηπεδούχοι ξέφυγαν 19-17 ενώ οι Φερέιρα-Πανταλέων μπλόκαραν και τον Παπαγγελόπουλο για το 21-18. Ο Παναθηναϊκός πήρε το πρώτο σετ 25-19, κάνοντας το 1-0 σετ.

Στο δεύτερο σετ, η Κηφισιά είχε αγωνιστική απώλεια με τον άτυχο Γιοβάνοβιτς να νιώθει ενοχλήσεις στο γόνατο και τη θέση του να παίνει ο Κόβαλτσουκ. Η ομάδα του Αρσενιάδη αντέδρασε με τους Χριστοφιδέλη, Ρουμελιωτάκη μπροστάρηδες. Ο άσος του Κόβαλτσουκ έκανε το 18-19 και ο Μπίσετ το 19-20. Ο Λεόν ισοφάρισε σε 21-21 για τον Παναθηναϊκό αλλά ο έμπειρος Χριστοφιδέλης και ο άσος του Νικολάκη έκαναν το 21-23 για να τελειώσει το σετ 22-25 (μπλοκ του Χριστοφιδέλη) για το 1-1 σετ.

Στο τρίτο σετ, ο Παναθηναϊκός ήταν εντυπωσιακός μετά το 6-6 με σερί εντυπωσιακών μπλοκ από Κανέλλο, Φερέϊρα και Πανταλέων έκαναν ένα σερί 8-1 (14-7). Μια διαφορά που κράτησε (19-11) και έφτασε στο 2-1 (25-17) σετ.

Στο τέταρτο σετ, η Κηφισιά ανέβασε την απόδοσή της και μπήκε πιο αποφασιστικά με τους Κόβαλτσουκ και τον Μπίσετ να δίνουν πόντους και να «παρασύρουν» και τους συμπαίκτες τους στην αντίδραση για το 6-13 και το 10-16. Οι «πράσινοι» μείωσαν 17-23 με τον Μπέλο αλλά οι «κυανόλευκοι» έστειλαν τη... ματσάρα στο τάι μπέρικ με 17-25 (2-2).

Στη «ρώσικη ρουλέτα» των πόντων πραγματοποιήθηκε σετ ακατάλληλο για καρδιακούς με τις δυο ομάδες να τα δίνουν όλα για την πρόκρισή τους στον τελικό. Η Κηφισιά είχε μικρό προβάδισμα 4-6 αλλά ο Παναθηναϊκός με τον Ντε Λεόν κι ένα λάθος του Μπίσετ πήρε προβάδισμα 7-6. Η εμπειρία του Χριστοφιδέλη κρατούσε στο ματς την Κηφισιά για το 7-7 και το 8-8. Ο Φερέιρα έβαλε μπροστά τον ΠΑΟ 9-8 και ο Πανταλέων «ύψωσε» τείχος στον Κόβαλτσουκ για το 10-8.

Όμως η ψυχωμένη Κηφισιά δεν το βαλε κάτω, ισοφάρισε σε 10-10 ενώ οι δυο ομάδες ήταν μαζί μέχρι 12-12, εκεί όπου και πάλι Χριστοφιδέλης έκανε το 12-13 για την Κηφισιάν με τον Μπίσετ να κάνει το 12-14. Στην τελευταία φάση, ο Ντε Λεόν κάρφωσε άουτ με τον Παναθηναϊκό να διαμαρτύρεται για φιλέ να ζητά το βίντεο ρέφερι, η οποία δεν άλλαξε την απόφαση των διαιτητών και η Κηφισιά πανηγύρισε με 13-15 την πρόκρισή της στον τελικό της Κυριακής (27/3, 18.00/ΕΡΤ2).