Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΒΟΛΕΪ

Δεύτερη νίκη για ΠΑΟΚ, 3-0 σετ τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης

MOTIONTEAM

Ο ΠΑΟΚ σημείωσε και δεύτερη νίκη με 3-0 σετ στον δεύτερο αγώνα του στον Α' όμιλο του League Cup "Νίκος Σαμαράς" και απέκτησε πλεονέκτημα για τα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Ο ΠΑΟΚ σημείωσε και δεύτερη νίκη με 3-0 σετ στον δεύτερο αγώνα του στον Α΄όμιλο του League Cup "Νίκος Σαμαράς" και απέκτησε πλεονέκτημα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης που οδηγεί στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Ο ΠΑΟΚ μετά το 3-0 επί του ΜΓΣ ΑΕ Κομοτηνής, νίκησε σήμερα (29/9) πάλι στο PAOK Sports Arena τον ΜΓΣ ΑΕ Εθνικό Αλεξανδρούπολης με 3-0 σετ. Για άλλη μία φορά οι κυπελλούχοι 2018 είχαν υπεροχή σε επίθεση και μπλοκ, ενώ ο Ντίμα Φιλίποφ είχε πλουραλισμό στις επιλογές του μοιράζοντας το παιχνίδι σε όλους τους συμπαίκτες του.

Ο Εθνικός πάλεψε το πρώτο σετ όπου μέχρι τα μισά ήταν μαζί στο σκορ με τον δικέφαλο και μάλιστα προηγήθηκε και 14-13. Ο ΠΑΟΚ με σερί 3-0 απάντησε και πήρε προβάδισμα 16-14. Ο δικέφαλος κράτησε το +2 μέχρι το 20-18 αλλά με σερβίς του Σαφράνοβιτς και επίθεση του Τζούριτς προηγήθηκε 22-18 και κράτησε μέχρι το τέλος τη διαφορά για το 25-22.

Ο Εθνικός μπήκε δυνατά στο 2ο σετ με προβάδισμα 7-4. Οι εβρίτες έμειναν μπροστά μέχρι το 10-8 αλλά ο ΠΑΟΚ με νέο σερί 4-0 προσπέρασε 12-10. Ο Εθνικός πίεσε, ο ΠΑΟΚ κράτησε το +2 αλλά δύο μπλοκ από Μαρκέζ και Σαφράνοβιτς στο τελείωμα του έκλεισαν με 25-20.

Το έργο του ΠΑΟΚ ήταν πιο εύκολο στο 3ο σετ όπου με σερί 4-0 χάρις το σερβίς του Σαφράνοβιτς ξέφυγε 7-2, άνοιξε τη διαφορά σε νταμπλ σκορ στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ και έφτασε χωρίς προβλήματα στη νίκη. Επόμενος αγώνας του Α' ομίλου θα είναι την Τρίτη 2 Οκτωβρίου στο PAOK Sports Arena όπου όπου ο ΠΑΟΚ θα υποδεχτεί τον Ηρακλή.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Δεληκωστίδης.

* Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 5 άσσοι, 39 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν: 2 άσσοι, 34 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 13 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 25-22, 25-20, 25-14

ΠΑΟΚ (Σέρτζιου Στάνκου): Μαρκέζ 12π. (10/12επ., 2 μπλοκ), Φιλίποφ 1 (1/1επ.), Γκόρτσανιουκ 8 (7/14, 1 μπλοκ), Τζούριτς 13 (11/25, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Τακουρίδης 5 (5/10), Σαφράνοβιτς 11 (4/9, 3 μπλοκ, 4 άσσοι) / Κωνσταντινίδης (λ. 69%υπ., 38%αρ.), Εφραιμίδης, Καπετανίδης 1 (1 μπλοκ), Γάτσης.

ΜΓΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Σάκης Μουστακίδης): Στρούγκαρ 4π. (3/4επ., 1 μπλοκ), Γκμίτροβιτς 12 (11/37, 1 άσσος), Φρίσεν 6 (5/15, 1 άσσος), Τουράνιανιν 5 (4/6, 1 μπλοκ), Στίγγας 4 (3/8, 1 μπλοκ), Ριζόπουλος 8 (6/12, 2 μπλοκ) / Κονσταστάθης (. - 52%υπ., 30%αρ.), Τσιουτσιουλούδης 2 (2/3), Χρηστουηλίας.

Photo Credits: Eurokinissi