X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

CHALLENGE CUP

CSM Βουκουρεστίου - Παναθηναϊκός: Οι πράσινες έπαιξαν με τη φωτιά αλλά προκρίθηκαν στο χρυσό σετ

CHALLENGE CUP 2023-2024 / - CMS ( / EUROKINISSI) ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ / EUROKINISSI SPORTS

Η CSM Βουκουρεστίου επικράτησε 3-0 του Παναθηναϊκού, αλλά οι πράσινες πήραν το χρυσό σετ και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Challenge Cup.

Στο χρυσό σετ κατάφερε ο Παναθηναϊκός να προκριθεί στα προημιτελικά του Challenge Cup γυναικών, μετά την ήττα με 3-0 σετ που γνώρισε από την CSM Βουκουρεστίου στην Ρουμανία.

Οι πράσινες τα... χρειάστηκαν κόντρα στις Ρουμάνες, καθώς δεν υπερασπίστηκαν την νίκη με 3-1 σετ στον πρώτο αγώνα στο Μετς, ωστόσο έμειναν ψύχραιμες στο χρυσό σετ για να εξασφαλίσουν την πρόκριση.

Ο επόμενος αντίπαλος του Παναθηναϊκού θα προκύψει από το ζευγάρι Μενόρκα (Ισπανία) - Ναντ (Γαλλία). Στο πρώτο παιχνίδι οι Γαλλίδες νίκησαν στην Ισπανία με 3-0 σετ και ο επαναληπτικός στην έδρα τους διεξάγεται αυτή την ώρα.

Στο κρίσιμο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά με 17-21 αλλά η CSM με σερί 5-0 πέρασε μπροστά με 22-21 και εν τέλει το κατέκτησε με 26-24. Το δεύτερο και τρίτο σετ κρίθηκαν και αυτά στις λεπτομέρειες, με το τριφύλλι να μένει ψύχραιμο στο χρυσό σετ και να το κατακτά με 12-15.

CSM Βουκουρεστίου - Παναθηναϊκός 3-0

Τα σετ: 3-0 (26-24, 25-21, 25-23), Χρυσό σετ: 12-15

*Οι πόντοι της CSM προήλθαν από 1 άσσο, 49 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 48 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

CSM ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ (Μάριους Ματσικασάν): Σόμπο 7 (5/18 επ., 2 μπλοκ), Έβανς 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Ζαντορονάι 10 (8/31 επ., 2 μπλοκ, 63% υπ. - 38% άριστες), Κορέα 12 (7/16 επ., 5 μπλοκ), Ντιουφ 20 (19/40 επ., 1 μπλοκ, 13% υπ. - 13% άριστες), Ίκιτς 9 (8/23 επ., 1 μπλοκ, 64% υπ. - 45% άριστες) / Γκιμαράες (λ, 50% υπ. - 41% άριστες), Κικούτσι 1 (1/1 επ.), Αλεξάντρου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 5 (4/10 επ., 1 άσσος), Καρκάσες 17 (15/34 επ., 2 μπλοκ, 35% υπ. - 22% άριστες), Άτκινσον 12 (10/53 επ., 2 μπλοκ), Γκρότους 6 (5/14 επ., 1 μπλοκ, 25% υπ. - 17% άριστες), Παπαφωτίου 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Σάμανταν 11 (6/11 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 36% υπ. - 14% άριστες), Μπελιά (λ), Φουμάκη, Μεταξά, Γενιτσαρίδη 7 (7/11 επ., 30% υπ. - 10% άριστες), Κελεσίδη.