X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΒΟΛΕΪ

Χρειάστηκε το "χρυσό" σετ η Λαμία

Τα εύκολα-δύσκολα έκανε η Λαμία, που ηττήθηκε με 3-2 στο "Χαλκιοπούλειο" από την Μπούντουτσνοστ, αλλά προκρίθηκε στους "8" του CEV Cup, χάρη στο "χρυσό" σετ.

Στα... σκουπίδια πέταξε η Λαμία τη μεγάλη νίκη της με 3-0 πριν από μία εβδομάδα στο Μαυροβούνιο, καθώς στον επαναληπτικό με την Μπούντουτσνοστ ηττήθηκε με 3-2 στο "Χαλκιοπούλειο".

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου αναγκάστηκε να παίξει "χρυσό" σετ κόντρα στους Μαυροβούνιους, το οποίο και πήρε με 15-9, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στους "8" του CEV Cup.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 2-0 σετ, αλλά η ελληνική ομάδα επανήλθε στο ματς, ισοφαρίζοντας σε 2-2. Ωστόσο, η Μπούντουτσνοστ κατέκτησε το τάι μπρέικ και όλα κρίθηκαν στο "χρυσό" σετ, όπου οι γηπεδούχοι αποδείχθηκαν πιο αποτελεσματικοί και πήραν το εισιτήριο.

Τα σετ: 20-25, 21-25, 25-23, 25-19, 12-15

"Χρυσό" σετ: 15-9

Αντίπαλος της Λαμίας στους "8" θα είναι η βελγική Κνακ Ρούζελαρ, μία ομάδα πολύ έμπειρη, με συνεχείς παρουσίες στο Champions League και πολλούς διεθνείς. Ο πρώτος αγώνας των δύο ομάδων διεξάγεται στο Βέλγιο (10-12/01/2012) και ο επαναληπτικός στο "Χαλκιοπούλειο".