Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

VOLLEY LEAGUE ΑΝΔΡΩΝ

Αριστοτέλης - Άθλος 3-2: Πρώτη νίκη έπειτα από ανατροπή

Στιγμιότυπο της αναμέτρησης Αριστοτέλης - Άθλος για τη Volley League 2022-2023 | Κυριακή 30 Οκτωβρίου 2022 INTIME SPORTS

Ο Αριστοτέλης επικράτησε με 3-2 του Άθλου έπειτα από ανατροπή σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, με την ομάδα της Σκύδρας να παίρνει την πρώτη νίκη της στη Volley League.

Ο Αριστοτέλης Σκύδρας παρότι βρέθηκε να χάνει με 2-1 σετ και ο Άθλος Ορεστιάδας είχε δύο ευκαιρίες να πάρει το τρίποντο, κατάφερε να κάνει μίνι ανατροπή και με νίκη 3-2 σετ να πανηγυρίσει την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα της Volley League μετά από συναρπαστικό αγώνα με πολλές εναλλαγές στο σκορ, ένταση, πάθος και ωραίο θέαμα.

Η ομάδα της Σκύδρας έκανε ντεμπούτο στο γυμναστήριο των Καλυβίων και για πρώτη φορά εφέτος αγωνίστηκε με τους τρεις Κουβανούς της που ήταν όλοι κορυφαίοι μαζί με τον Κώστα Προύσαλη. Η ομάδα του Παναγιώτη Σδραυκάκη είχε υπεροχή στο σερβίς αποκομίζοντας 12 άσσους και απέφυγε τα λάθη στα κρίσιμα σημεία που κρίθηκε ο αγώνας.

Ο Άθλος Ορεστιάδας άργησε να μπει στον αγώνα και έχασε το 1ο σετ αλλά στη συνέχεια με την άνοδο του Ντε Πρα και του Γκένοφ ισορρόπησε τον αγώνα, προηγήθηκε 2-1 και 24-23 και 25-24 αλλά δε μπόρεσε να πάρει τη νίκη. Ευτύχησε να πάρει το 3ο σετ 27-25 παρότι βρέθηκε να χάνει από τον Αριστοτέλη 24-23 με την επίθεση το λάθος του Ντε Πρα. Ο Γκένοφ και ο Κασαμπαλής με μπλοκ έδωσαν προβάδισμα στον Άθλο 25-24, ο Τζάκσον ισοφάρισε 25-25 αλλά ο Κάιο με επίθεση και ο Αλγκούλ με μπλοκ άουτ έκαναν το 27-25 και το 2-1 για την ομάδα της Ορεστιάδας

Συναρπαστικό και το 4ο σετ το οποίο κρίθηκε επίσης με 27-25 αλλά για τον Αριστοτέλη παρότι που αυτή τη φορά ο Άθλος ήταν αυτός που έφτασε πρώτος έναν πόντο πριν την κατάκτηση του αγώνα. Προηγήθηκε 24-23 με το χαμένο σερβίς του Τζάκσον και 25-24 με τον Ντε Πρα αλλά ο Τζάκσον με επίθεση ισοφάρισε και τα δύο λάθη του Ντε Πρα (μία άουτ επίθεση και ένα μπλοκ που δέχτηκε από τον Τσέλιο) έκαναν το 27-25 και το 2-2 για την ομάδα της Σκύδρας.

Στο τάι μπρέικ και στο 7-7 ο Μέντεζ έκανε το 8-7. Ο Προύσαλης πήγε στο σερβίς και με έναν άσσο και συνολικό σερί 6-0 έδωσε καθοριστικό προβάδισμα στον Αριστοτέλη που έφτασε στην πολύτιμη νίκη κατακτώντας τους πρώτους 2 βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Τα σετ: 3-2 (25-20, 16-25, 25-27, 27-25, 15-10) σε 124'

*Οι πόντοι του Αριστοτέλη Σκύδρας προήλθαν από 12 άσσους, 55 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του Άθλου Ορεστιάδας προήλθαν από 6 άσσους, 55 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων.

Φ.Ε.Σ. ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΣΚΥΔΡΑΣ (Παναγιώτης Σδραυκάκης): Μέντεζ 18 (12/29 επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ), Τζάκσον 22 (19/34 επ., 3 άσσοι, 58% υπ. - 31% άριστες), Σαντοβάλ 11 (6/13 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Προύσαλης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Τσέλιος 14 (11/13 επ., 3 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 7 (4/12 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 59% υπ. - 41% άριστες) / Συναδινός (λ, 60% υπ. - 28% άριστες), Παντακίδης, Σδραυκάκης 1 (1/1 επ.), Βλαχόπουλος, Παλαιολόγος 3 (2/6 επ., 1 άσσος).

Α.Σ. ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Ηλίας Κρεούζης): Τσιουτσιουλούδης 9 (5/8 επ., 4 μπλοκ), Κάιο 20 (17/33 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κασαμπαλής 4 (1/2 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Αλγκούλ 14 (11/22 επ., 3 μπλοκ), Ριζόπουλος 9 (7/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 22% άριστες), Γκένοφ 16 (14/30 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 78% υπ. - 47% άριστες) / Βελούδης (λ, 69% υπ. - 34% άριστες), Σπανός (λ), Τσολακίδης, Μποζίδης.