X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΒΟΛΕΪ

"Ακέφαλη" η ΜΕΝΤ

Τη δεύτερη νίκη της στη Volleyleague πανηγύρισε η Λαμία με 3-0 εις βάρος της ΜΕΝΤ. Την παραίτηση του υπέβαλε ο προπονητής των φιλοξενούμενων Σπύρος Γκολίτσης.

Ένας κύκλος έκλεισε απόψε στο "Χαλκιοπούλειο". Μετά από έντεκα χρόνια στην τεχνική ηγεσία της ΜΕΝΤ ο προπονητής Σπύρος Γκολίτσης παραιτήθηκε από τη θέση του.

" Ο κόμπος έφτασε στο κτένι. Είναι πολλά πράγματα που έχουν μαζευτεί και είναι καλύτερο για όλους να αποχωρήσω. Αποχωρώ για οικογενειακούς λόγους", είπε ο Γκολίτσης.

Νωρίτερα, η ΜΕΝΤ είχε γνωρίσει την ήττα με 3-0 από τη Λαμία. Μόλις η δεύτερη νίκη της ομάδας της Φθιώτιδας φέτος στη Volleyleague. Παραμένει ουραγός, ωστόσο πλησίασε την ΑΕΚ στον ένα βαθμό.

Με τους γηπεδούχους αγωνίστηκε για πρώτη φορά ο νεοαποκτηθείς Σέρβος διαγώνιος Τόμο Μίτσιτς, ενώ λίμπερο έπαιξε ο Θόδωρος Τσαδήμας.

Καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το 1ο σετ όπου η ΜΕΝΤ είχε προβάδισμα από το 8-5 και 16-13. Θανάσης Κατσιγιάννης που ξεκίνησε διαγώνιο τον ακραίο Καβαθά, έριξε στον αγώνα Μίσιτς. Η υποδοχή βελτιώθηκε και με σερί 4-0 η Λαμία πέρασε μπροστά 20-17 μέχρι που έφτασε στην κατάκτηση του σετ με 25-20. Από εκεί και πέρα η Λαμία είχε συνέχεια βασικό τον Μίσιτς και με καλό ρυθμό έφτασε στη νίκη.

Τα σετ: 25-20, 25-17, 25-20

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΛΑΜΙΑ (Κατσιγιάννης): Καβαδάς, Ούγκο Γκιμαράες, Τεσέιρα, Φαμπιάνο, Μαδούρας, Γκιρτζίκης / Τσαδήμας (λ), Μίσιτς.

ΜΕΝΤ (Γκολίτσης): Χατζηηλιάδης, Χρυσάφης, Παπαϊακώβου, Μπίσετ, Παντίρης, Σακόγλου / Αντωνιάδης (λ), Μάντζιος, Αντιφάκος, Ναζίρης, Κλέσερντ.