Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

VOLLEY LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΑΕΚ - Παναθηναϊκός 1-3: Έκαναν το break οι πράσινες με εξαιρετική εμφάνιση

VOLLEY LEAGUE 2022-2023 / PLAY OFF / - ( / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-1 σετ της ΑΕΚ στη Νέα Φιλαδέλφεια, έσπασε το πλεονέκτημα έδρα της Ένωσης και έκανε το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών της Volley League γυναικών.

Με break άρχισε η σειρά της ΑΕΚ με τον Παναθηναϊκό για την ημιτελική σειρά της Volley League γυναικών. Οι πράσινες επικράτησαν 3-1 σετ της Ένωσης και έκαναν το 1-0.

Μετά από αυτή την εξέλιξη ο Παναθηναϊκός χρειάζεται ακόμα μία νίκη για να προκριθεί στους τελικούς αφού οι ημιτελικοί κρίνονται στις δύο νίκες. Αν η Α.Ε.Κ. κάνει και αυτή το μπρέικ, η πρόκριση στους τελικούς θα κριθεί σε τρίτο παιχνίδι πάλι στην Νέα Φιλαδέλφεια.

Το ματς: Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε εντυπωσιακά την αναμέτρηση και προηγήθηκε στο πρώτο σετ από νωρίς, με τις Μέντιτς και Ανθούλη να δημιουργούν πολλά προβλήματα σε επίθεση και μπλοκ. Το 7-10 έγινε 7-15 για τις πράσινες και παρά την αλλαγή της ΑΕΚ με την Καλντερόν να περνάει στη θέση της Βλαχάκη στα άκρα, οι φιλοξενούμενες πήραν το πρώτο σετ με 11-25.

Στο δεύτερο σετ η Α.Ε.Κ. αντέδρασε και μετά το 5-7 του Παναθηναϊκού, η Ένωση έτρεξε σερί 5-0 για το 9-7, έχοντας τέσσερα μπλοκ σε αυτό το διάστημα (2 από Καλαντάτζε, 1 από Σίλβα και Κωνσταντινίδου). Το 12-10 έγινε 19-10, για να έρθει λίγο αργότερα η ισοφάριση σε 1-1 σετ με 25-14.

Το τρίτο σετ ήταν αντιγραφή του πρώτου, με τον Παναθηναϊκό να αποκτά από το ξεκίνημα διαφορά ασφαλείας (2-6, 3-7) για να φτάσει και σε διψήφιο αριθμό μετά από άσσο της Μέντιτς που διαμόρφωσε το 6-17. Με επίθεση της Ανάε έγινε το 15-25 για το 1-2 σετ υπέρ των πρασίνων.

Ντέρμπι ήταν το τέταρτο σετ, με τον Παναθηναϊκό να έχει συνεχώς προβάδισμα τεσσάρων πόντων (11-15, 13-17, 16-20) και την Α.Ε.Κ. να αντιδρά με δύο συνεχόμενα μπλοκ της Κουλίκοβα που έφεραν το σετ στον πόντο (19-20). Η Παπαφωτίου με έξυπνο πέρασμα πήρε το side out για το 19-21, η Ανάε στην κόντρα επίθεση έδωσε και πάλι προβάδισμα τριών πόντων στον Παναθηναϊκό (19-22), ενώ πάλι η Παπαφωτίου κέρδισε τον πόντο για το 19-23. Η Σίλβα στην επόμενη φάση κάρφωσε άουτ για το 19-24, η Κουλίκοβα μείωσε σε 20-24 αλλά η Ανάε στο φινάλε διαμόρφωσε το τελικό 20-25 για το 1-3 σετ.

ΑΕΚ - Παναθηναϊκός 1-3

Τα σετ: 11-25, 25-14, 15-25, 20-25

*Οι πόντοι της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 3 άσσους, 41 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 48 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Νίζετιχ 12 (11/35 επ., 1 άσσος, 62% υπ. - 38% άριστες), Καλαντάτζε 4 (1/5 επ., 3 μπλοκ), Βλαχάκη 1 (1/3 επ., 29% υπ. - 29% άριστες), Κωνσταντινίδου 4 (2/2 επ., 2 μπλοκ), Σίλβα 16 (12/38 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κουλίκοβα 7 (4/6 επ., 3 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 64% υπ. - 33% άριστες), Ξηντάρα, Καλντερόν 10 (10/20 επ., 22% υπ. - 11% άριστες), Ξανθοπούλου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Ανάε 15 (10/26 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 72% υπ. - 32% άριστες), Γκρότους 11 (10/18 επ., 1 μπλοκ, 64% υπ. - 50% άριστες, Παπαφωτίου 5 (3/4 επ., 2 μπλοκ), Ανθούλη 21 (18/35 επ., 3 μπλοκ), Κρος 7 (3/6 επ., 4 μπλοκ), Μέντιτς 6 (2/7 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 50% υπ. - 27% άριστες), Χατζηευστρατιάδου 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Νικολογιάννη 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Μεταξά, Μερκούρη.