X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

DAVIS CUP

Σκορίλας - Μόλκαν 0-2: Πρώτη ήττα για την Ελλάδα στο μονό κόντρα στη Σλοβακία στο Davis Cup

Ο Αλέξανδρος Σκορίλας στο Davis Cup EUROKINISSI SPORTS

Ο Αλέξανδρος Σκορίλας ηττήθηκε 2-0 (6-1, 6-1) σετ από τον Άλεξ Μόλκαν στο Davis Cup, με τη Σλοβακία να παίρνει το προβάδισμα απέναντι στην Ελλάδα για μια θέση στο Davis Cup Qualifiers του 2024.

Η Σλοβακία άνοιξε το σκορ στο tie με την Ελλάδα, καθώς ο Άλεξ Μόλκαν επικράτησε του Αλέξανδρου Σκορίλα με 2-0 σετ (6-1, 6-1) στο πρώτο μονό του Davis Cup.

Ξεκίνησε αρκετά αγχωμένος την αναμέτρηση ο Σκορίλας, ο οποίος δέχθηκε δυο break στα πρώτα 3 games της αναμέτρησης και βρέθηκε πίσω με 0-3. Στη συνέχεια μείωσε σε 1-3, αλλά ο Σλοβάκος πήρε τα 3 επόμενα games και έκλεισε το σετ.

Στο ξεκίνημα του 2ου σετ ο Έλληνας τενίστας κράτησε για πρώτη φορά το σερβίς του και έκανε το 1-1, αλλά ο Μόλκαν κέρδισε τα πέντε επόμενα games κι ολοκλήρωσε κι αυτό το σετ στο 7ο game, για να κλείσει το ματς σε 74 λεπτά.

Στο δεύτερο μονό θα αγωνιστεί ο Στέφανος Τσιτσιπάς απέναντι στον Λούκας Κλέιν.