ΠΟΛΟ

Βγήκαν οι ομάδες του Final-4 του Κυπέλλου πόλο ανδρών

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΕΘΝΙΚΟΣ / ΚΥΠΕΛΛΟ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI) EUROKINISSI

Ο Ολυμπιακός, η Βουλιαγμένη, η Γλυφάδα και ο Πανιώνιος είναι οι ομάδες που κατάφεραν να προκριθούν στο Final-4 του Κυπέλλου πόλο ανδρών.

Στο Final-4 του Κυπέλλου πόλο Ανδρών βρίσκεται ο Ολυμπιακός, που επικράτησε με 9-2 του Εθνικού στο κολυμβητήριο "Π. Καπαγέρωφ".

Οι πρωταθλητές Ελλάδος με τον Χέρβο Κόλιανιν στον πάγκο τους λόγω τιμωρίας του Θοδωρή Βλάχου προηγήθηκαν με 5-0 στην πρώτη περίοδο, μην αφήνοντας κανένα περιθώριο στον "συμπολίτη" να διεκδικήσει κάτι από το παιχνίδι.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και πρωταγωνιστικό ρόλο είχαν οι δύο άμυνες, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 7-2 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Τελικά, δύο ακόμα γκολ για τον Ολυμπιακό στην τελευταία περίοδο οδήγησαν στο τελικό 9-2, με τον Μπούσλιε να είναι ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με τρία τέρματα.

Οκτάλεπτα: 5-0, 1-1, 1-1, 2-0

Ολυμπιακός (Χέρβο Κόλιανιν): Πάβιτς, Μυλωνάκης, Χαλυβόπουλος, Γενηδουνιάς, Φουντούλης 1, Νικολαΐδης 1, Δερβίσης 1, Μπούσλιε 3, Μουρίκης 2, Αργυρόπουλος 1, Γαλανόπουλος, Πρέκας, Γαβαλάς.

Εθνικός (Φάνης Κουντουδιός): Τζωρτζάτος, Τζώρτζης, Θαλασσινός, Κόχειλας, Χονδροκούκης 1, Παπαγεωργίου, Παπαδόγκωνας, Καρούντζος, Φώσκολος 1, Μπεριστιάνος, Γέμελος, Σκληρός, Μανθογιάννης, Πρωτοψάλτης, Μπραΐμης.

ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΗ ΤΟΥ ΤΙΤΛΟΥ Ο ΝΟΒ

Πρόκριση στο Final-4 εξασφάλισε ο περσινός κάτοχος του τροπαίου, ΝΟ Βουλιαγμένης, ο οποίος νίκησε με 16-4 τον Υδραϊκό στον Άλιμο δίχως να συναντήσει ιδιαίτερη αντίσταση.

Από νωρίς οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 3-1, για να πετύχουν ακόμη τέσσερα τέρματα πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, διαμορφώνοντας το ευρύ 7-1. Στο σημείο εκείνο το παιχνίδι είχε ήδη κριθεί, ο ΝΟΒ συνέχισε να σκοράρει αρκετά και στο τέλος της τρίτης περιόδου το σκορ είχε ανέβει στο 12-2.

Στο τέταρτο οκτάλεπτο, ο Υδραϊκός πέτυχε δύο γκολ και ακόμη τέσσερα ο ΝΟ Βουλιαγμένης, ενώ πρώτος σκόρερ του ματς ήταν ο Γκιουβέτσης με τέσσερα τέρματα.

Οκτάλεπτα: 1-3, 0-4, 1-5, 2-4

Υδραϊκός (Δημήτρης Κραβαρίτης): Φλέγκας, Αλεβίζος, Μιτελούδης, Στελλάτος, Χατζηκυριακάκης, Μπλάνης 2, Βιτέλλας, Αργυρόπουλος, Πάτερος, Χαραλαμπόπουλος 2, Αλαμάνος, Μιγόπουλος, Σολεϊμάνιπακ, Γραμματικός.

ΝΟ Βουλιαγμένης (Κώστας Λούδης): Ζερδεβάς, Κοπελιάδης 2, Σαρτζετάκης 3, Κουρούβανης Ν., Χρυσοσπάθης 2, Γούβης, Αφρουδάκης 1, Καπετανάκης 1, Ποντικέας 1, Καπότσης 1, Γκιουβέτσης 4, Σολανάκης, Κουρούβανης Δ., Δήμου, Καλογερόπουλος 1.

Ο ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΑΠΕΚΛΕΙΣΕ ΤΗ ΧΙΟ

Την πρόκριση του πανηγύρισε και ο Πανιώνιος, που επικράτησε του ΝΟ Χίου στην Νέα Σμύρνη με 11-9. Έτσι οι Χιώτες δεν θα έχουν την ευκαιρία να αγωνιστούν μπροστά στο κοινό τους, αφού δεν κατάφεραν να πάρουν το εισιτήριο και μένει να δούμε αν τελικά θα αλλάξει ο διοργανωτής του Final-4, μιας και το πλάνο ήταν να γίνει στο νησί της μαστίχας, αλλά τώρα ενδέχεται αυτό να αλλάξει.

Ο ΝΟ Χίου ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι και το ημίχρονο (4-5), όμως η ομάδα του Κώστα Δήμου με ένα εκπληκτικό τρίτο οκτάλεπτο, πήραν κεφάλι στο σκορ με 3 τέρματα και το μόνο που κατάφερε η Χίος ήταν να μειώσει στο τελικό 11-9.

Οκτάλεπτα: 2-2, 2-3, 5-1, 2-3

Πανιώνιος (Κώστας Δήμου): Πρωτονοτάριος, Θεοδόσης-Παπαλουκάς 1, Περόπουλος, Κουτσιαλής 1, Μπργκούλιαν 3, Κουλιεράκης, Καλαϊτζής 3, Φαναριώτογλου, Παπαποστόλου 3, Σταυρόπουλος, Βέκκος, Ποταμιάνος, Μαντής, Δημακόπουλος, Παπαδόπουλος.

ΝΟ Χίου (Μιχάλης Λαζαρίδης): Καραμπέτσος, Μιμίδης 1, Ρουστάμοφ 2, Τεσάνοβιτς 2, Καλαργυρός, Καρακάσης 1, Κανδιόγλου, Πανταζόπουλος 1, Παπούκας 2, Καλογεράκος, Πέττας, Αϊβαλιώτης, Καζάζης.

ΣΤΗΝ ΤΕΤΡΑΔΑ ΚΑΙ Ο ΑΝΟΓ

Πρόκρισγη και για τον ΑΝΟ Γλυφάδας, που επιβλήθηκε με 7-5 του ΑΟ Παλαιού Φαλήρου στο "Αντ. Δημητρόπουλος" στην προημιτελική φάση. Το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα αμφίρροπο στο ξεκίνημά του και το πρώτο οκτάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 1-1.

Στην δεύτερη περίοδο, που ήταν και η πιο πλήρης από πλευράς τερμάτων, ο ΑΝΟΓ κατάφερε να προηγηθεί με 4-3 και να πάει στο ημίχρονο με σκορ πρόκρισης. Δύο ακόμη τέρματα στο τρίτο οκτάλεπτο διαμόρφωσαν το 6-3 υπέρ των γηπεδούχων.

Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Νίκου Μαμούρη ήταν να πετύχει δύο γκολ στην τελευταία περίοδο, δίχως όμως να μπορεί να διεκδικήσει κάτι περισσότερο και το τελικό σκορ διαμορφώθηκε σε 7-5. Έξι διαφορετικοί σκόρερ για τη νικήτρια ομάδα, με τον Παπαναστασίου να σκοράρει δις.

Οκτάλεπτα: 1-1, 3-2, 2-0, 1-2

ΑΝΟ Γλυφάδας (Δημήτρης Μάζης): Γαβαλάς, Τζελάτης, Παπανικολάου 1, Αλεξίου, Παπασηφάκης, Παπαναστασίου 2, Γιαννόπουλος 1, Ρομπόπουλος, Χατζηγούλας 1, Αλβέρτης 1, Φωτόπουλος, Σκουμπάκης 1, Σαλτέρης, Λεμπέσης, Μάγγος.

ΑΟ Παλαιού Φαλήρου (Νίκος Μαμούρης): Τσαλκάνης, Γωνιωτάκης, Γαρδίκας 1, Αλαφραγκής, Κουρλιάφτης, Θεοδωρόπουλος 1, Κάκαρης 1, Αθανασίου, Τσαχειλίδης, Τρούλος 1, Σπηλιωτόπουλος, Γαβαλάς, Κατσαγούνος, Λιαπάκης 1, Παζαΐτης.

Photo Credits: Eurokinissi