X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΟΛΟ

Σερβία - Ελλάδα 10-6: Ήττα στον τελικό και ασημένιο μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Εφήβων για την Εθνική

Η εθνική ομάδα πόλο εφήβων PHOTO CREDITS: ΕΠΙΣΗΜΗ ΣΕΛΙΔΑ ΚΟΕ

Η Εθνική ομάδα πόλο των Εφήβων ηττήθηκε 10-6 στον τελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος από τη Σερβία και έτσι κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο.

Μπορεί να μην κατέκτησε το χρυσό, αλλά σίγουρα η Εθνική ομάδα των Εφήβων είναι απόλυτα επιτυχημένη. Οι παίκτες του Μαχαίρα ηττήθηκαν 10-6 στον τελικό από τη Σερβία και κατέκτησαν το ασημένιο μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πόλο που διεξήχθη στη Μάλτα.

Οι Σέρβοι ήταν εκείνοι που μπήκαν καλύτερα στο ματς και κατάφεραν να προηγηθούν 2-0 με τα τέρματα των Κοβάτσεβιτς και Κόγιτς.

Η Εθνική έμεινε για δώδεκα λεπτά χωρίς γκολ, όμως στη συνέχεια ακολούθησε ένα επί μέρους 3-0 των διεθνών για να μπει μπροστά στο σκορ η γαλανόλευκη.

Με γκολ των Εγνατιάδη, Καστρινάκη και Μπιτσάκου η Εθνική κατάφερε να προσπεράσει και να προηγηθεί 2-3 με 1.42 να απομένει για το τέλος του δεύτερου οκταλέπτου. Σε αυτό το σημείο οι Σέρβοι βρήκαν δύο γρήγορα γκολ με τους Στάνιτς και Ντιμιτρίγεβιτς για να κλείσουν το ημίχρονο με το σκορ στο 4-3.

Η έναρξη της τρίτης περιόδου βρήκε την Εθνική να φέρνει το ματς στα ίσα με τον Κανδανολέων, αλλά η συνέχεια ανήκε στους Σέρβους. Με τέσσερα αναπάντητα τέρματα έφτασαν να προηγούνται στην έναρξη της τέταρτης περιόδου με 8-4.

Ο Μπιτσάκος μείωσε στην κόντρα σε 8-5, αλλά ο εξαιρετικός Μπρεστσάνσκι με το τρίτο του τέρμα έκανε το 9-5 και ουσιαστικά κλείδωσε το ματς τέσσερα λεπτά πριν το τέλος.

Σερβία - Ελλάδα 10-6

Τα οκτάλεπτα: 2-0, 2-3, 3-1, 3-2

Σερβία: Παΐκοβιτς, Γιαούκοβιτς, Ντιμιτρίγεβιτς 1, Μούσικιτς 2, Κόγιτς 1, Γκάγιτς, Μπόζοβιτς 1, Ουρόσεβιτς, Κοβάτσεβιτς 1, Μπρεστσάνσκι 3, Στάνιτς 1, Πάβλοβιτς, Βιρίγεβιτς

ΕΛΛΑΔΑ (Ηλίας Μαχαίρας): Δαμίγος, Τουρκομένης, Κανδανολέων 1, Νικολαΐδης, Αλμύρας, Καστρινάκης 1, Μπιτσάκος 2, Αμπαζής 1, Μύριλος, Εγνατιάδης 1, Σπάχιτς, Αλειφτίρας