Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΟΛΟ

Πέμπτη η Εθνική ανδρών στο ευρωπαϊκό, 8-6 το Μαυροβούνιο

Greece's Alex Gounas reacts after scoring against Brazil during a men's water polo preliminary round match at the 2016 Summer Olympics in Rio de Janeiro, Brazil, Friday, Aug. 12, 2016. (AP Photo/Sergei Grits) ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Νικηφόρα ολοκλήρωσε η Εθνική πόλο ανδρών τις υποχρεώσεις της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Βαρκελώνης. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα νίκησε 8-6 το Μαυροβούνιο και τερμάτισε στην 5η θέση.

Νικηφόρα ολοκλήρωσε η Εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης των ανδρών τις υποχρεώσεις της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Βαρκελώνης. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα νίκησε 8-6 το Μαυροβούνιο, στην αναμέτρηση για τις θέσεις 5-6 και κατετάγη στην 5η θέση της διοργάνωσης.

Το Μαυροβούνιο άνοιξε το σκορ με το γκολ του Ίβοβιτς, αλλά η Ελλάδα απάντησε με τα τέρματα των Κολόμβου (στον παίκτη παραπάνω) και Σκουμπάκη και έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 2-1. Ο Ίβοβιτς ισοφάρισε, ωστόσο ο Σκουμπάκης έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Εθνική στον παίκτη παραπάνω (2-3). Το Μαυροβούνιο ισοφάρισε σε 3-3 με τον Ντούρο Ράντοβιτς, αλλά η Εθνική αντέδρασε και απέκτησε προβάδισμα δύο τερμάτων με τους Γούνα (στην κόντρα) και Βλαχόπουλο (στον παραπάνω).

Ο Πέτκοβιτς μείωσε με τη λήξη του ημιχρόνου στον παίκτη παραπάνω σε 4-5, ωστόσο ο Γούνας (στον παραπάνω) έφερε ξανά την εθνική στο +2 στις αρχές του τρίτου οκταλέπτου. Ο Ίβοβιτς μείωσε με πέναλτι σε 5-6, 47 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου, ενώ ο Σπάιτς "έγραψε" το 6-6 στον παίκτη παραπάνω, περίπου πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Ο Βλαχόπουλος με πέναλτι έβαλε ξανά την εθνική μπροστά στο σκορ (6-7), 3.31'' πριν από τη λήξη, ενώ ο Κολόμβος έδωσε εκ νέου προβάδισμα δύο τερμάτων στη "γαλανόλευκη" (6-8), 88 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Για τις θέσεις 7-8, η Ρωσία νίκησε την Ουγγαρία με 9-8.

Διαιτητές: Ναούμοφ (Ρωσία), Κορίζνα (Πολωνία)

Τα οκτάλεπτα (με πρώτο το Μαυροβούνιο): 1-2, 3-3, 1-1, 1-2

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ (Βλάντιμιρ Γκοΐκοβιτς): Λάζοβιτς, Μπργκούλιαν, Ντράσκοβιτς, Πέτκοβιτς 1, Ντ. Ράντοβιτς 1, Αλ. Ράντοβιτς, Γιάνοβιτς, Τζούρτζιτς, Ίβοβιτς 3, Τσούτσκοβιτς, Σπάιτς 1, Στσεπάνοβιτς.

ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Φλέγκας, Γενηδουνιάς, Σκουμπάκης 2, Νικολαΐδης, Φουντούλης, Καπότσης, Δερβίσης, Αργυρόπουλος, Μουρίκης, Κολόμβος 2, Γούνας 2, Βλαχόπουλος 2, Ζερδεβάς.