Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΟΛΟ

Final 8 Champions League: Στα ημιτελικά ο Ολυμπιακός, 8-7 την Μπρέσια

CHAMPIONS LEAGUE 2019 / FINAL-8 / ÐÑÏÇÌÉÔÅËÉÊÁ / ÏÓÖÐ - ÌÐÑÅÓÉÁ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός, αν και έπαιξε με τη φωτιά, επικράτησε με 8-7 επί της Μπρέσια και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Champions League όπου θα αντιμετωπίσει την Προ Ρέκο.

Στα ημιτελικά του Champions League προκρίθηκε η ανδρική ομάδα πόλο του Ολυμπιακού. Οι ερυθρόλευκοι με πρωταγωνιστές τους Μουρίκη και Πάβιτς επιβλήθηκαν με 8-7 επί της Μπρέσια και πέρασαν στους "4". Εκεί θα αντιμετωπίσουν το βράδυ της Παρασκευής (07/06, 20.00) την πανίσχυρη Προ Ρέκο.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά το ματς και προηγήθηκε με 2-0 χάρη σε τέρματα του Φουντούλη και του Αργυρόπουλου με τη συμπλήρωση τεσσάρων λεπτών αγώνα. Οι Ιταλοί μείωσαν με ένα εντυπωσιακό σουτ του Κρίστιαν Πρεσιούτι με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό 2-1 της πρώτης περιόδου.

Με την έναρξη του δευτέρου οκταλέπτου ο Μπερτόλι στον παραπάνω έκανε το 2-2, όμως από εκεί και πέρα για σχεδόν επτά λεπτά ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός. Οι ερυθρόλευκοι πέτυχαν τέσσερα γκολ με ισάριθμους διαφορετικούς σκόρερ και κατάφεραν να προηγηθούν με 6-2. Το μόνο που μπόρεσαν να κάνουν οι Ιταλοί ήταν να μειώσουν σε 6-3 με τον Βούκσεβιτς ένα δευτερόλεπτο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός εγκλωβίστηκε από την άμυνα των Ιταλών, οι οποίοι μείωσαν σε 6-4 με τον Κρίστιαν Πρεσιούτι. Η Μπρέσια θα μπορούσε να έχει κλείσει και άλλο τη διαφορά, αν ο Πάβιτς δεν έκανε ορισμένες μεγάλες επεμβάσεις.

Κάπως έτσι οι δύο ομάδες μπήκαν στην τελευταία περίοδο με το σκορ στο 6-4. Ο Κρίστιαν Πρεσιούτι και πάλι μείωσε στο γκολ τη διαφορά και έδωσε άγρια ομορφιά στο παιχνίδι. Ό Ομπράντοβιτς έδωσε έκανε το 7-5, για να απαντήσει αμέσως ο Μούσλιμ. Ο Μουρίκης έκανε το 8-6 με τον Νίκολας Πρεσιούτι να μειώνει ξανά στο γκολ με 2.12 να απομένουν για το τέλος.

Η Μπρέσια είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση όμως ο Πάβιτς απέκρουσε το τελευταίο σουτ του Ρίτσο κρατώντας έτσι το 8-7.

Ολυμπιακός - Μπρέσια 8-7

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 4-2, 0-1, 2-3

Ολυμπιακός (Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης, Σκουμπάκης 1, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης 1, Κάκαρης, Δερβίσης, Μπούσλιε 1, Μουρίκης 2, Γούνας, Αργυρόπουλος 1, Ομπράντοβιτς 1, Ζερδεβάς

Μπρέσια (Μπόβο): Ντε Λούνγκο, Ντι Γκράτσια, Κ. Πρεσιούτι, Φιλιόλι, Γκάλο, Ρίτσο, Μούσλιμ, Νόρα, Ν. Πρεσιούτι, Μπερτόλι, Γάνοβιτς, Βούκσεβιτς, Μορέτι