Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΟΛΟ

Α' Εθνική πόλο γυναικών: Αήττητη και πρώτη η Γλυφάδα

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΕΘΝΙΚΟΣ - ΓΛΥΦΑΔΑ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο ΑΝΟ Γλυφάδας επικράτησε και επί του ΝΟ Ρεθύμνου και έμεινε μόνη αήττητη στον όμιλο της Β φάσης του πρωταθλήματος της Α Εθνικής πόλο γυναικών. Εκκρεμεί η απόφαση για το ματς με τον Εθνικό.

Ο ΑΝΟ Γλυφάδας πήρε την τρίτη του νίκη στον όμιλο της Β' φάσης στο πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών, καθώς πήρε επιβλητική νίκη κόντρα στον άποντο ΝΟ Ρεθύμνου με 13-4, για την 5η αγωνιστική.

Με τη νίκη αυτή, η ομάδα του Ορέστη Σαλάχα έφτασε τους 9 βαθμούς και βρίσκεται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, περιμένοντας παράλληλα την απόφαση της ΚΟΕ για το παιχνίδι με τον Εθνικό Πειραιά, το οποίο διεκόπη την Παρασκευή (31/1), στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής (ο αγώνας διεκόπη 0.08 πριν τη λήξη του αγώνα, με το σκορ να είναι ισόπαλο 11-11).

Ο ΑΝΟ Γλυφάδας ήταν καταιγιστικός στο πρώτο ημίχρονο και πήρε προβάδισμα με 8-0. Τα κορίτσια του Βασίλη Κουνδουράκη βελτίωσαν την απόδοσή τους στο δεύτερο μισό του αγώνα, όμως ο ΑΝΟΓ πήρε τη νίκη με 13-4. Πρώτη σκόρερ στον αγώνα ήταν η Κοντογιάννη με 5 γκολ.

Ο Νηρέας Χαλανδρίου επέστρεψε στις νίκες στη Β' φάση της Α1 Γυναικών, καθώς επικράτησε του ΝΟ Ρεθύμνου με 13-8, την Κυριακή (2/2), στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του ομίλου.

Ο αγώνας στο πρώτο οκτάλεπτο ήταν αμφίρροπος για τις δύο ομάδες (3-3), όμως στο ημίχρονο τα κορίτσια της Ευτυχίας Καραγιάννη ανέβασαν πολύ το ρυθμό τους και απέκτησαν διαφορά 6 τερμάτων, προηγούμενες με 10-4. Στην επανάληψη, ο ΝΟ Ρεθύμνου προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά, όμως ο Νηρέας διατήρησε το προβάδισμα και έφτασε στη δεύτερη νίκη του στη Β' φάση με το τελικό σκορ να λήγει 13-8.

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, με δραματικό φινάλε, ο Νηρέας Χαλανδρίου και ο Εθνικός Πειραιά αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 7-7, στον αγώνα που έκλεισε την 5η αγωνιστική στον όμιλο της Β' φάσης της Α1 Γυναικών.

Οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 7 βαθμούς, με τον Εθνικό Πειραιά να περιμένει την απόφαση της ΚΟΕ για το παιχνίδι με τον ΑΝΟ Γλυφάδας, το οποίο διεκόπη λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι από την πρώτη περίοδο, με τον Εθνικό Πειραιά να παίρνει προβάδισμα με 3-1 και τον Νηρέα Χαλανδρίου να μειώνει σε 3-2 στο ημίχρονο. Τα κορίτσια της Ευτυχίας Καραγιάννη αρχικά ισοφάρισαν στην αρχή του τελευταίου οκταλέπτου (5-5) και πέρασαν μπροστά στο σκορ, με τον Εθνικό να παίρνει και πάλι τα ηνία με 7-6, όμως η Τριχά διαμόρφωσε το τελικό 7-7, ένα λεπτό πριν τη λήξη του παιχνιδιού.