X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΑΛΗ

Μεγάλη νίκη για τον Στέφανεκ

Ο Νταβόρ Στέφανεκ (Σερβία) κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία των 66 κιλών στο Ολυμπιακό τουρνουά ελληνορωμαϊκής πάλης του Ρίο αφού επιβλήθηκε στα σημεία επί του Αρμένιου Αρουτιουνιάν.

Η Σερβία δια χειρός Νταβόρ Στέφανεκ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία των 66 κιλών στο Ολυμπιακό τουρνουά ελληνορωμαϊκής πάλης του Ρίο. Ο παγκόσμιος πρωταθλητής του 2014 και ασημένιος πρωταθλητής Ευρώπης του 2016, νίκησε στα τεχνικά σημεία (1-1) τον Αρμένιο Μιγκράν Αρουτιουνιάν και ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλοπάτι του βάθρου των νικητών.

Τα αποτελέσματα από τα προημιτελικά έως τον τελικό:

ΤΕΛΙΚΟΣ

Νταβόρ Στέφανεκ (Σερβία)-Μιγκράν Αρουτιουνιάν (Αρμενία) 1-1 νικητής ο Στέφανεκ

ΤΕΛΙΚΟΙ ΡΕΠΕΣΑΖ

Χανσού Ριού (Κορέα)-Ρασούλ Τσουνάγιεφ (Αζερμπαϊτζάν) τεχνική πτώση νικητής ο Τσουνάγιεφ

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ

Ρασούλ Τσουνάγιεφ (Αζερμπαϊτζάν)-Τάρεκ Αζίζ Μπενάισα (Αλγερία) τεχνική πτώση νικητής ο Τσουνάγιεφ

Σμάγκι Μπολκβάντζε (Γεωργία)-Ομίντ Χάτζι Νοροοζί (Ιράν) 2-0

Μιγκράν Αρουτιουνιάν (Αρμενία)-Χανσού Ριού (Κορέα) 2-1

Νταβόρ Στέφανεκ (Σερβία)-Φρανκ Στέμπλερ (Γερμανία) 6-2

Δεύτερο χρυσό για τον Αλεξανιάν

Ο Αρμένιος Αρτούρ Αλεξανιάν κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 98 κιλά της ελληνορωμαϊκής πάλης στο Ολυμπιακό τουρνουά του Ρίο. Ο 24χρονος παλαιστής, τρίτος το 2012 στο Λονδίνο στα 96 κιλά, στον τελικό της κατηγορίας νίκησε 3-0 τον Γιασμάνι Ντάνιελ Λούγκο Καμπρέρα ο οποίος δεν κατάφερε έτσι να χαρίσει στην Κούβα το τρίτο χρυσό μετάλλιο στο στυλ της ελληνορωμαϊκής.

Το ένα από τα δύο χάλκινα μετάλλια κατέκτησε ο Ιρανός «χρυσός» Ολυμπιονίκης του Λονδίνου στα 96 κιλά, Γκασέμ Γκολαμρεζά Ρεζαεί. Το δεύτερο χάλκινο μετάλλιο κατέληξε στον Τούρκο Τσενκ Ιλντέμ, ο οποίος όσες φορές έχει βρεθεί στο βάθρο των νικητών σε παγκόσμια και ευρωπαϊκά πρωταθλήματα (συνολικά 5) ήταν πάντα τρίτος!

ΤΕΛΙΚΟΣ

Αρτούρ Αλεξανιάν (Αρμενία)-Γιασμάνι Ντάνιελ Λούγκο Καμπρέρα (Κούβα) 3-0

Γκασέμ Γκολαμρεζά Ρεζαεί (Ιράν)-Καρλ Φρέντρικ Στεφάν Σόεν (Σουηδία) 4-4 νικητής ο Ρεζαεί

Αλίν Άλεξουκ Τσιουράριου (Ρουμανία)-Τσενκ Ιλντέμ (Τουρκία) 0-4

ΡΕΠΕΣΑΖ

Ντι Σιάο (Κίνα)-Γκασέμ Γκολαμρεζά Ρεζαεί (Ιράν) 0-7

Νταϊγκόρο Τιμοντσίνι (Ιταλία)-Αλίν Άλεξουκ Τσιουράριου (Ρουμανία) 0-3

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ

Γιασμάνι Ντάνιελ Λούγκο Καμπρέρα (Κούβα)-Καρλ Φρέντρικ Στεφάν Σόεν (Σουηδία) 2-0

Αρτούρ Αλεξανιάν (Αρμενία)-Τσενκ Ιλντέμ (Τουρκία) τεχνική πτώση νικητής ο Αλεξανιάν

Καρλ Φρέντρικ Στεφάν Σόεν (Σουηδία)-Έλις Γκούρι (Βουλγαρία) τεχνική πτώση νικητής ο Σόεν

Τσενκ Ιλντέμ (Τουρκία)-Ισλάμ Μαγκομέντοφ (Ρωσία) 1-1 νικητής ο Ιλντέμ

Γιασμάνι Ντάνιελ Λούγκο Καμπρέρα (Κούβα)-Γκασέμ Γκολαμρεζά Ρεζαεί (Ιράν) 4-0

Αρτούρ Αλεξανιάν (Αρμενία)-Αλίν Άλεξουκ Τσιουράριου (Ρουμανία) τεχνική πτώση νικητής ο Αλεξανιάν